Chicago (2002)

Já jsem tedy mile překvapen. Začal bych negativní stránkou filmu, protože tu jsem našel jen jednu, zato velmi výraznou. Proč do hlavní role obsazovat, tak nepěknou herečku, kterou Renée Zellweger bezesporu je? Vážně by se nenašel někdo hezčí? Dívat se 1h 40min na osobu, která se vám absolutně nelíbí, není příliš příjemný pocit. To je ale pouze více než velký negativní detail ve filmu. Vše ostatní mě k mému úžasu ohromilo. Ve srovnání s Moulin Rouge konečně zaznělo hned několik, ba dokonce všechny, poslouchatelné songy. Celý film je postaven na zajímavém příběhu, který mi rozhodně nevadil. Navíc se mi velmi líbily přechody z dějové linie do té muzikálové. Zpěv mi jako neodborníkovi přišel také dostatečně kvalitní. Prostě si troufám tvrdit, že tento film se více než povedl. Musím se přiznat, že zhlédnutí tohoto filmu jsem dlouho odkládal a především díky nedávno viděné nudě Moulin Rouge ho tak nějak předem zavrhoval. Byla to chyba. Dnes už jsem moudřejší a dokonce nemám větší výhrady k tomu oscaru. Dávám * * *. Renée Zellweger je zkrátka jina vzhledová kategorie než většina zúčastněných. Shodou okolností dostává bohužel největší prostor.

Chirurgové (2005) (seriál) odpad!

Docela nemálo sranec, a to jsem viděl pouze první díl. Nemá pro mě další přínos ve sledování pokračovat. Hned v prvním dílu se mi stihla znechutit kupa postav včetně té hlavní. Teď něco z kvalitnějšího soudku. Písně jsou tu skutečně výtečné, ale strašně je kazí videodoprovod, tedy pro pomalejší tím myslím seriál samotný. Je to prostě ubohý seriál o vztazích zasazený do nemocničního prostředí a dalo by se říct, že takové seriály nenávidím. Už po prvním díle je mi jasné, že nebude dlouho trvat než se stane nemocnice prošukanou skrz na skrz a hlavní hrdinka se stane tou nejrespektovanější osobou na celém širém světě. A jestli tohle nejsou znaky tuctovosti posledních let, tak bych rád slyšel, které jiné jimi jsou. Jednoznačný ODPAD a cítím upřímný soucit s těmi, kteří tenhle stupidní nesmysl sledují permanentně.

Chladnokrevně (1967)

Spoilery! S hodnocením tohoto snímku mám značný problém. Se strávením úvodních 90 minut jsem měl opravdu značný problém a absolutně jsem nechápal, kde se u tohoto snímku vzalo průměrné hodnocení 85 %. Problém byl zřejmě ve výstavbě děje. 90 minut se řeší neskutečná brutálnost činu, který nebyl divákům představen. Dva kamarádi se toulají světem a není na nich ani náznak toho, že by je provedená 4násobná chladnokrevná vražda nějak výrazně poznamenala. Děj v tomto momentu nebyl vyloženě zlý, jen byl brutálně stereotypní. Stále dokola se omílal motiv. Přišel mi zcela zřejmý. Dva psanci viděli možnost snadného přivýdělku a s ním spojenou naději na vysněnou budoucnost, která by prozářila jejich, do té doby, zcela ubohé životy. Samotný čin mi nepřišel závratně brutální. Chlapci znehybnili obyvatele domu a z frustrace, že z lupu nebude nic jiného než zaznamenaný trestný čin, se rozhodli odstranit svědky, a to rychlým a bezbolestným způsobem. Ukázka provedení tohoto činu odstartovala vynikajících závěrečných 40 minut, kdy jsem prakticky ani nedýchal a které byly zcela bez debat 5hvězdičkové. Opravdu úžasná práce. Od velmi husté atmosféry až po psychologický rozbor dvou charakterově rozdílných, na smrt jdoucích, pachatelů. O tomto snímku budu opravdu velmi dlouho a velmi intenzivně přemýšlet. Obávám se, že k plnému docenění je třeba snímek absolvovat alespoň dvakrát, či být s danou událostí alespoň předem obeznámen. Vzhledem k faktu, že mě snímek 2/3 nijak závratně neokouzloval, se neodvážím dát více než 3 hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel nascendi.

Chlapectví (2014)

Chlapectví je dějově neuvěřitelně obyčejný film. Pojednává o obyčejných věcech neobyčejným způsobem a právě to ho dělá výjimečným. Zhlédnutí jsem dlouho odkládal a vůbec nic jsem od snímku nečekal. Obvykle mě snímky pojednávající o ničem nebaví. Tím spíše, mají-li skoro 3 hodiny. Ovšem z lásky ke kinematografii, jsem to vidět prostě musel a nenudil jsem se ani delší chvíli. Především ze začátku je to naprosto luxusní, když se později hlavní hrdina mění v trapného gaye, tak je to zajímavé podstatně méně, ale kdo to v době výběru mladého herce mohl tušit. Film se netradičním 12 letým natáčením určitě nesmazatelným písmem zapsal navždy do historie a nabídl určitý směr dalším filmařům. Svého rozhodnutí film vidět rozhodně nelituji, protože kdo by si nepřál být součástí dalšího nezanedbatelného milníku v kinematografii. Neuniklo mi, že byl film nominován na hromadu cen, ale osobně se zajímám pouze o Oscárky a letmo o naše lvi. Nejlepší režii v letošním roce nemá smysl nadále tajit, protože tady se není o čem bavit. Rozhodně to nebude jediné ocenění, které tento film získá. Za to se mohu zaručit. Obrovské šance dávám snímku i v nejprestižnější kategorii a neurazil bych se, kdyby snímek předběhl moji milovanou Enigmu. Ať už to dopadne jakkoli, tak upřímně doufám, že nezvítězí ta trapná a nudná válečná propaganda s neuvěřitelně živými gumovými miminky. Chlapectví ovšem velmi takticky, vzhledem k dnešní době, začlenilo také několik málo scének oslavujících krásy války a všechny výhody s tím spojené. Navíc byl silně zpropagován nynější opálený prezident a tohle by mělo jednoznačně naklonit misky vah správným směrem. Teď bych si dovolil několik poznámek k samotnému filmu. Skutečně mě nadchla jeho obyčejnost. Pojednává o normálním dospívání normálního chlapce, dnes již v normálně nefungujícím manželství, kterých je na světě neprostá většina. Rodinné štěstí opisuje naprosto klasickou sinusovku, tak jak je to v životě každého jedince. Film neobsahuje žádné silnější scénky. Snad kromě vztahu s opilcem a nutnosti vyrovnat se s jeho výkyvy nálad, což je z mého pohledu i úplně nejzajímavější část filmu. Naopak, vůbec mě nanadchnulo období, kdy se z hlavního hrdiny stal naprosto regulérní buzerant. Kdy nosil takové ty trapné vlasy a lakoval si nehty. Vzhledem k tomu, že je to dnes absolutně normální a tento film je reklamou na normálnost, tak to bylo asi nutností. Ovšem mě osobně tohle velmi iritovalo. Dokonce natolik, že v sobě nenajdu dostatek sil, abych tu nastřelil maximální hodnocení. Jinak nemám výtek, je to velice originální film plný obyčejných myšlenek, který mě na začátku vcucl a na konci vyplivl.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Snaha atakovat city za každou cenu co nejsilněji je naprosto evidentní. Film si pomáhá co to jde, aby se mu tento atak co nejlépe vydařil. Nicméně je to kvalitní adaptace holokoustu z nic nechápající dětské perspektivy. Velmi slušné provedení. K vykreslení atmosféry nám hraje citem přeslazené pianko neprosto excelentní tóny. Film rovnoměrně zrychleně graduje až k srdcervoucímu finále, které stojí za to. Slušně herecky zvládnuto, a to i včetně dětských rolí. Mně se to líbilo, ba co víc, mě se to i dotklo. Plný počet nedávám za výše zmíněné nerálnosti. Což je ovšem výtka celkem velká. * * *

Chlast (2020)

Zajímavý alkoholový experiment jako cesta pro prochlastání se krizí středního věku. Zajímavě napsané a slušně obsazené role. V této společnosti mi bylo moc dobře a film disponuje mimořádnou schopností vás pohltit a vtáhnout do děje. Již od úvodních minut je zřejmé, kam bude snímek směřovat a k jakým katastrofám se schyluje. Celý snímek je tedy čekáním, kdy kluci překročí tu zdravou alkoholovou linii a experiment se jim vymkne z rukou. [82 %]

Chlípník (2002) (TV film)

Předlohou tomuto krátkému filmu bylo dílo od Guy de Maupassanta, což by zde rozhodně mělo být zmíněno. Se scénářem si krátil chvilky Zdeněk Svěrák, což sem patří rovněž. Film se mi nelíbil. To by člověk nevěřil, jak byla v mládí Kamila Špráchalová neuvěřitelně hnusná. Film je snesitelný až do onoho incidentu. Poté se z filmu stane neuvěřitelná kokotina. Na to, že má film asi 50 minut jsem se nudil až moc často. Velmi slabá 1*.

Chraň nás od zlého (2014)

Rozhodně se jedná o povedený krimi thriller. Kdo chce vidět právě to, tak si tady zaručeně přijde na své. Strašidelný snímek není ani co by se za nehet malíčku vešlo, ale solidně si to kompenzuje napínavým dějem a hustou atmosférou. Partička amerických vojáků si velmi netradičně přiveze z vojny i šikovného démona. Jinak určitě nepřekvapí kněz, který kdysi býval feťákem a policista s kostlivcem ve skříni. To je taková filmová klasika, řekl bych. Eric Bana a Édgar Ramírez, dva typičtí Američani, jak ostatně lze vyčíst ze jmen, jsou herci skutečně sympatičtí a za sebe říkám, že i dobří, takže své role zvládli pěkně. V závěru potěší i to tolik očekávané vymítání, které je opravdu efektní. Nalijme si však džbán čisté slivovice. Žádný zázrak, ze kterého bych si ucvrkával do trenek jsem tedy neviděl. A že to má být založeno na skutečných událostech?! To jako bych nečetl. Lepší 3 *.

Chvění (1990)

Párkrát jsem se sice usmál, ale celkově se jedná o dosti nudnou a žalostnou podívanou. Parta nesympatických vidláků vzdoruje přerostlým červům. Oceňuji, že snímek je přeci jen trošku originální. Na druhou stranu není příliš zajímavý. Béčková jednohubka. Nic víc nečekejte a nejspíš nebudete zklamaní.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Moc pěkný populárně naučný snímek. Docela mě překvapilo, že film nemá vyloženě slabé místo, kde by jsem pociťoval ten nepříjemný pocit nudy. Všechno pěkně svižně ubíhá a do toho nám hraje precizní hudbba Johna Williamse. Spielberg prostě umí. Herecky je vše odkroucenou minimálně na 1 s hvězdičkou. Bohužel zde však nebyl ani jeden takový moment, kdy by člověku naskočily zimomriavky nebo se zvýšil tep. Vše plyne ve stejné rovině. Tak nějak jsem dokázal totálně vypnout a nadcházející 2 hodiny už nezapnout. Příběh je velmi jednoduchý, takže není potřeba u něj ani nijak přemýšlet. Dokonce jsem si u filmu nenašel čas ani nijak popřemýšlet o hodnocení, takže o něm musím popřemýšlet nyní. Je to někde na rozmezí 3* a 4*. Myslím si však, že mě nebude kousat svědomí, když se přikloním spíše k těm 4*. Koneckonců jsme postoupili nečekaně za skupinky(EURO 2012), tak mám lepší náladu než obvykle. Možná, že to hodnocení silně ovlivnilo. A možná taky ne...