Emilie Richards - Nový Zéland navždy (2010) (epizoda) odpad!

Německá romantika po stopadesáté. Richards, Lindström, Pilcher,... od každého jsem vytrpěl jeden kousek, abych mohl zodpovědně pomlouvat. Ale asi na to nedojde, protože ani za tu kritiku mi podobný kraviny nestojí. Tak snad jen varování pro ostatní ... hodina a půl koukání do zdi je mnohem účelněji strávený čas! PS: A to se někteří smáli úrovni Ženy za pultem :D

Outpost: Rise of the Spetsnaz (2013)

V rámci těch mnoha filmů na stejné téma (nazi pokusy a bunkr plný překvapení) je tohle určitě nadprůměr. Už proto, že je trochu jinak pojatý. Nejde o stupidní řezačku v omezených prostorech, sem totiž přidali i kupodivu smysluplné dialogy a zajímavé postavy. "Lidé jako ty si mohou hrát na Boha, ale vždycky se najde sedlák, který vám vykope hrob." Samozřejmě - nic převratného a zcela originálního ... co se dá taky čekat za převratnou inovaci v mnohokrát opakovaném tématu? Jenže tohle je prostě o úroveň výš!

The ABCs of Death (2012)

Smrt jako téma se dá uchopit mnoha způsoby - může z toho být černá komedie, akční film, filozofická úvaha nebo pouhá vyvražďovačka. Bohužel tady to poslední převládá, ale tupou akci si může dovolit jasně zaměřený klasický film. Ne tak krátkometrážní kolekce. Tam by měla být jasná, stručná myšlenka nebo zajímavý zvrat. To, co pak předvádějí někteří režiséři (F), to je zkrátka nechutné. QTVX patří k těm lepším - to ale pouze znamená, že Q ví něco o ironii, T je zajímavě zpracováno a dá se tam najít i děj, to samé platí pro V a X má snad i nějakou myšlenku. Těmto režisérům bych doporučil kompilace Vine videí - pokud jde o výběry těch nej, tak drtivá většina z nich ukáže i za těch necelých 10 vteřin více myšlenek a děje než tohle (a to nezmiňuji zábavnost, originalitu,..).

Duna (1984) odpad!

Kultovní blbost. I když odpustím tu vizuální stránku, která je tak šílená, že ani vznik o 10 let dříve by nebyl omluvou pro tak odporné efekty, tak mi vychází c-čkový sci-fi film. Neuvěřitelně hloupé dialogy, herecké výkony jak s dramaťáku základní školy a celková atmosféra předraženého braku - to je náplň těch dvou úmorných hodin.

Hořící keř (2013) (TV film) odpad!

Cokoliv, co se mi bude neustále snažit proplachovat mozek, skončí v koši! Žádná sebe-dojemnější kravina mne nepřesvědčí, že Palach byl někým výjimečným. V době, kdy se Palach u nás upálil kvůli okupaci, se za oceánem upálila stovka jiných lidí kvůli válce ve Vietnamu - nikdo o nich nenatočí film. Nikdo nebude půl století poté připomínat jejich hrdinský čin. U nás během okupace zemřelo 100 lidí, ve Vietnamu zemřelo jen díky bombardování za několik let 100 000 lidí (samozřejmě to je jen zlomek celkového počtu obětí). Takže ne - to, co na nás napáchal Sovětský svaz, nebylo zdaleka tím nejhorším, co se tehdy dělo a neustálé omílání velmi specifické části dějin nebo jedné oběti z mnoha a mnoha jiných, neocením! Až budou vznikat filmy na památku všem bezdomovců, nezaměstnaným nebo obětem kriminální činnosti, která se u nás rozmohla nebo obětem našich válečných akcí, pak se na to možná budu dívat objektivněji.

Útěk z MS-1 (2012)

Parádní akčňák. Má svou francouzskou a americkou stránku. Ta francouzská tomu dává lehkost, vtip a šanci dělat si srandu z nejvyšších představitelů Jůesej a zároveň brání průniku toho jejich debilního patriotismu - prezident tak není polobůh, ale obyčejný zoufalý člověk, odkázaný na odpadlíka. Nejvyšší velení se kupodivu dokáže i zmýlit a klamat a nekalé praktiky nejsou jen otázkou teoretických debat anarchistických kroužků. Ta americká to trochu potápí svojí hloupostí a jednoduchostí. Naštěstí je na první pohled patrné, která část převládá - a tak kromě několika střihů, které záhadně dostanou hrdiny ze svízelné situace nebo trochu divných zvratů je vše, jak má být. Padouši jsou úžasní, hrdina - drsňák nechodí v předklonu, dialogy pobaví a příběh neurazí.

Armageddon (1998)

Zemi hrozí zkáza ... Willis, černoch, Rus, a pár dalších odlétají ... něco se musí podělat ... hrdinský čin ... booom ... Don't wanna close my eyes. Člověk by řekl, jak se dá s touhle blbostí prorazit.. A ono jo. Kromě závěrečné písně je to sice stejné jako každý druhý díl Hvězdné brány, jenže tady není zelený mozek patriota, ale plešoun-sympaťák a jeho parta. Ten zbytek je zabalen tak, že to nepůsobí tupě a lacině, ale klasicky a zajímavě. Míra patriotismu je (právě na rozdíl od Hvězdných vrátek) únosná a nepřekáží zážitku.

Sunshine (2007)

Dechberoucí podívaná, která na rozdíl od jiných kandidátů nestaví celý film na vizuální stránce, ale dokáže ukázat i nějaký ten trochu složitější příběh. Postavy jsou taky parádní a vzhledem k tomu, že jich je tu více, tak hrdina nemusí trpět samomluvou, aby si i divák užil nějaký ten dialog. Vše je zkrátka tak jak má u vesmírné podívané být. Armageddon měl možná o trochu lepší soundtrack, Willise a jasnější průběh děje. Jinak jde o dva úžasné, stejně kvalitní filmy.

Zpráva o Europě (2013)

Paranormal activity se už přesouvá i na jiná vesmírná tělesa (či dopravní prostředky). Samozřejmě - nic dobrého to nevěstí a zpráva je to negativní. Atmosféra se dá navodit jinak a lépe. Ta autenticita prostředí lodi, kterou snad měly kamery navodit, se mění ve zjevnou touhu po této reálnosti, nikoli v realističnost samotnou. Netoužím po tom vidět film o 90° pootočený, rozostřený, problikávající, natočený ze všech možných vzdáleností, jen ne z té správné. (Nic proti několika takovýmto záběrům v jiných filmech.) Příběh jinak velmi slušný, ač vcelku dlouhý. Aby toho nebylo málo, tak styl vyprávění - 'ona vypráví, jak ona vyprávěla' - není nic moc. Škoda. Stejný příběh ve stylu Armageddonu bych ocenil.

Ton absence (2013)

Pěkná ženská se zabouchne do debila. Klasický magor, již tolikrát zobrazený - žárlivý, hloupý, emocemi zmítaný umělec se sklonem k hysterickým výstupům. V té chvíli mne film přestává zajímat.