Dcera jako rukojmí (2010)

Nenápadná akčná jednohubka, a vôbec môj prvý film s Austinom v hlavnej roli. Určite si túto rolu zaslúžil, veď nedá sa stále účinkovať v bezvýznamných vedľajších rolách. Nakoniec aj celé obsadenie filmu ma príjemne prekvapilo. Dej celkom slušne odsýpa, akčných scén tu síce nie je veľa, a hlavne som myslel, že bude viac osobných súbojov. Tie ktoré tu ale sú majú veľmi slušnú kvalitu, hlavne keď sa pozriem na meno režiséra, tak skladám klobúk. 60%.

Hranice ovládání (2009)

Neviem si trúfnuť povedať, čo ma ubíjalo viac. Nezaspať, vedomosť toho, že pozerám úplnú sračku, alebo bezmocnosť možnosti vrátenia peňazí. Viac komentovať nebudem, súhlasím so všetkými dvoj-a menej hviezdičkovými komentármi. 35%.

Zdrojový kód (2011)

Potenciál Duncana Jonesa je obrovský a po brilantnej minimalistockej prvotine prichádza s ozajstným vysokorozpočtovým trhákom. K dispozícii teda má nielen celú plejádu kvalitne hrajúcich hercov, ale konečne sa môže pohrať aj s efektným vizuálom, ktorý bol znova na úrovni tvorcov z prvej ligy. Už od samého začiatku však bolo cítiť, že Duncan bol doslova škrtený možnosťami scenára, ktorého ďalšia úprava a rozmach boli limitované jeho jednoduchosťou. To bol jediný kameň úrazu, ale zároveň musím povedať, že keby som nevidel 'Moon', tak by som asi šupol bez váhania aj piatu hviezdu, pretože som bol asi dosť ovplyvnený veľkými očakávaniami. Inak teda všetko funguje bezchybne, Duncan si určite uvedomoval, že udržať diváka v napätí a v kvalitnej atmosfére pri tak lacnej pointe bude náročné a čo by mohla spôsobiť dlhšia stopáž, všetko je teda efektné, rýchle, svižné a zbytočne nepreťahované. Dialógy majú svoj šmrnc, občas nejaká kvalitná hláška, na konci nechýba brnknutie na city, záver nevyrazí dych, ale vo svojich vodách ho môžem zaradiť k lepšiemu štandardu. K ďalšiemu filmu teda prajem Duncanovi možnosť väčšej sebarealizácie. 80%.

Zázraky se nedějí (2008)

Zázraky sa dejú a takým malým dôkazom je aj tento snímok. Veľmi skromný film, príjemný scenár, ktorý svojou umiernenosťou a obyčajnosťou pôsobí veľmi reálne, triezvo a podmanivo. Rovnako ako herci a réžia. 85%.

Bitch Slap (2009)

Je pravda, že aj niektoré trojminútové kraťasy majú vyššiu scenáristickú hodnotu ako tento výplod, je ale aj pravda, že v žiadnom z nich sa mi ešte nedostalo toľko povrchného potešenia. Je jasné ktorej časti populácie je film venovaný. Odkrvené mozgy dávajú štyri a viac, ženy a opačne orientovaní dve a menej. Ja som normal, akurát píšem film s pár-dňovým odstupom a krv sa mi vrátila späť do hlavy, takže som aspoň o trochu objektívnejší. 55%.

Všemocný (2011)

Geniálny Eddie Bradleyho Coopera mal vo filme štvorciferné IQ. Ak si ale tvorcovia mysleli, že označím tento snímok prívlastkom geniálny tiež, tak sa prepočítali, pretože to by som musel mať inteligenčný kvocient sotva dvojciferný. Klasický popcorňák mi ale v kine unikal už dlhšiu dobu a tak som sa nechal uniesť prístupným postojom, ktorý som zaujal voči scenáru. Na muchy, ktoré by v ňom bolo treba vychytať by nestačil ani Raid, ale pokiaľ sa celý film netvári, že ide útočiť na oscarové nominácie a servíruje len ľahkú formu zábavy s množstvom vizuálne štýlových nápadov, tak je všetko v poriadku. Dokonca aj herci pôsobili veľmi prirodzene, maskéri to občas trošku prehnali s posmrtnými výrazmi, ale to už je len taký malý dodatok vtedy, keď vlastne nemám čo iné vytknúť, len takéto maličkosti. Apropo, pomaly prichádza skúškové a za jednu z tých tabletiek by som momentálne vraždil. 85%.

Restrepo (2010)

Veľmi zaujímavá sonda do života profesionálnych vojakov, ktorá zobrazuje veci také aké sú, bez najmenších prikrášlení. Oceňujem snahu o autentickosť, byť vždy a všade, aj za prítomnosti svištiacich guliek zo samopalov nepriateľa. Ako dokument mi však tento film veľa nedal, ku koncu som sa pravdupovediac aj trošku nudil. 65%.

Banksy: Exit Through the Gift Shop (2010)

Hranica, ktorá delí street-art od pravého umenia je skutočné veľmi tenká. Pre niekoho je street-art súčasťou umenia, iní ľudia v tom vidia len povrchný a nezmyselný vandalizmus. Je ťažké špecifikovať a jednoznačne oddeliť obyčajného sprayera, ktorý na verejné miesta len bezúčelne načmára nejakú machuľu a súčasne v tom vidí hlbokozmyselný odkaz. A on pritom aj sám seba a svoje výtvory môže vnímať ako súčasť moderného umenia. A potom sú tu takí, ktorých nočné výlety síce takisto zanechávajú značné stopy, ale často aj s umeleckou hodnotou. Ale aj to je vec názoru a uhla pohľadu. Keby som bol majiteľom nejakého skladu, na na ktorého steny som pred týždňom nahodil novú fasádu, asi by som sa na vec pozeral inak. Iný príklad je, keď som chodil na základnú školu, tak omietka bola natoľko zničená, že škola nemala peniaze na celú jej opravu, a tak si pozvala elitných graffiťákov nášho mesta, ktorí jednu stranu školy kompletne prerobili a z našej školy sa stala najcoolovejsšia budova v meste. :) Trošku som sa nechal uniesť pohľadom na vec, ktorý ukončím tým, že pokiaľ majú podobné obrázky, logá a symboly sebe-menšiu logiku, hĺbku, či nesú určitý odkaz, tak potom majú zmysel a spoločnosť by ich mala aspoň čiastočne akceptovať. Zákony sú ale zákony a ako trestná činnosť by tieto činy mali ostať zachované, pretože potom by bola len otázka času, kedy by sa to vymklo spod kontroly. Ale k filmu: Veľmi dobre obsahovo vyriešené, za hodinu a pol mi dal tento film skutočne veľa. Veľa informácií, vedomostí a nových pohľadov na veci, s ktorými sa bežný človek nemá šancu stretnúť. Koncept celého dokumentu je veľmi zaujímavý, štýlový, dynamický a hlavne komplexný. Nato, že tvorcovia pracovali s materiálom, ktorý zachytáva vyše desať rokov Guettovho amatérskeho nahrávania, sa im podarilo zachytiť skutočnú podstatu hlavnej myšlienky a možno samotného Guettu trošku zosmiešniť, čo mu podľa mňa právom patrí. Názor si urobte sami. 80%.

Světová invaze (2011)

Keby som predtým nevidel trailer aspoň desaťkrát, tak by som možno nebol až tak sklamaný, ale postaviť film na pár scénach z traileru a potom to roztiahnuť na takmer dve hodiny bola naozaj zúfalosť a skutočná trúfalosť bola radiť tento film medzi blockbustre. Sklamanie na celej čiare. Scenár bol deravý ako výfuk z wartburga môjho uja, dialógy na úrovni súčasných seagaloviek, jediné čo ma udržalo až do konca sedieť v kine boli efekty a snaživý Aaron Eckhart, ktorého prehrávanie vyjadrovalo beznádej nad kvalitou jeho postavy. Doma by som to vypol po polhodine a ani sa nesnažil napísať nesúvislejšie súvetie do tohto komentára. Takto som docenil aspoň tých pár pozitív. 40%.