Zítra nehrajeme! (2006)

Altman sa s filmovým priemyslom rozlúčil, v porovnaní so svojimi predchádzajúcimi snímkami, naozaj umierneným a sympatickým filmom. Veselý a radostný dojem z filmu budí hlavne hudobná vložka, ktorá si vydláždila cestu k divákovi pomocou prirodzene pôsobiaceho varieté koncertného vystúpenia, ktoré je v dnešnej dobe skutočnou raritou. Scény sú plné radosti, optimizmu a fajn nápadov, no občas sa pridá aj tragický feeling s troškou zbytočného sentimentu. Celý film pôsobí tak prirodzene, že som počas sledovania príjemného vystupovania hercov, rytmických trampských a country piesní, stratil pojem o nejakom načrtnutom deji. Je možno škoda, že žiadnu lepšiu zápletku nemal, ale aspoň sa teraz nemusím rozčuľovať na jej prípadnom zlom spracovaní. 75%.

Dotek zla (1958)

Dej tohto nezvyčajného filmového unikátu na mňa pôsobil ako lepidlo, ktoré ma až do samého záveru prisalo ku kreslu. Nebolo to však sekundové lepidlo, pretože zo začiatku som sa párkrát odlepil od obrazovky, no po následnom nanesení ďalšej vrstvy som bol po pár minútach už bezmocne v jeho pazúroch. Len pripomeniem, že hodnotím Wellesovu definitívnu verziu, ktorú po nezhodách so štúdiom prerobil podľa svojej vízie. A myslím, že sa k tej pôvodnej ani nebudem vracať, keďže mám z tohto filmu také superlatívne pocity, aké mám. Spočiatku mi trošku trvalo, kým som sa vyznal v pomerne spletitom a zložitom deji, plnom mien a množstva faktov. Divák je prakticky hodený in meidas res, bez akýchkoľvek úvodných rečí začína komplikovaná drzá krimi zápletka, plná prehnitých špinavostí, ktorej vrchol nastáva takmer v každej scéne a zvraty sú bežnou záležitosťou každých pár minút. Všetko je to dokonca skvelá zábava, nechýbajú hlášky, bitky, či prestrelka. Herci boli na zjedenie a ich dokonalých hereckých výkonov som sa nestíhal nenabažiť. Nemôžem sa rozhodnúť či Welles odviedol lepšiu prácu pred, alebo za kamerou, oba výkony boli ale vysoko nadštandardné, Hestonov takisto a Marlene Dietrich bola tiež príjemným spríjemnením. A pokiaľ je možnosť, film odporúčam pozerať v originálnom znení, hlas Orsona Wellesa spojený s jeho hereckým výkonom mi naháňal zimomriavky. 90%.

Lidé deště (1969)

Ranný Coppolov film so vznešeným obsadením. Mladí, dnes už preslávení herci prevádzajú v jednom zo svojich prvých filmov naozaj skvelé výkony, škoda, že scenár im v tej kvalite nemôže ani zďaleka konkurovať. James Caan predvádza naozaj umiernený a sústredený výkon. Tragicky ladený road-movie začne svoju zaujímavú myšlienku a zápletku využívať príliš neskoro na to, aby ma dokázal dostatočne zaujať. Zo začiatku je to len bezduchý a nezáživný útek mladej ženy pred svojou vlastnou identitou. K záveru je film naozaj emocionálne vypätý a dramatické napätie ako aj kvalita charakterov sa dostáva na povrch, no prvú hodinku som takmer zaspal. 65%.

Odborník na banky (1974)

Prekvapivo vtipný a zábavný film, akýsi predchodca dnešných akčných komédií s vykrádačsko-lúpežnou zápletkou. Bláznivý nápad má miestami až prehnane parodický charakter, no poväčšine sa jedná o celkom dobre rozvinutú myšlienku s nožstvom originálnych scén a nápadov. Škoda, že niektoré vtipné a nanajvýš komické postavy musia čeliť rovnakému počtu nezmyselne konajúcich a hrozivo primitívnych. 65%.

Cecilie (2007)

Tento, skôr mysteriózny thriller, než desivý horror, neprináša do sveta filmov s duchárskou zápletkou žiaden posun vpred. Myslel som, že Škandinávci prinesú žánrové osvieženie, film sa ale skôr podobá na štandardný konzumný produkt, ktorý len sem-tam vystraší a vyľaká, ale zvyšok len dookola a naprázdno recykluje staré známe klišé a speje až k nechutne predvídateľnému záveru. Kde-tu prídu dokonca scény, ktoré akoby boli vystrihnuté z filmu úplne inej, vyššej kategórie, ako celok je ale tento film priemerný ako výkon slovenských hokejových brankárov na tohtoročných majstrovstvách sveta. Nepresvedčivý výkon bohužiaľ nepredviedol len scenárista, ale pridali sa k nemu aj herci. Sonju Richter a jej talent v partnerskom vzťahu som mal možnosť oceniť už vo filme 'Elsker dig for evigt', ale tento vzťah s partnerom bol na bode mrazu a ani rola psychicky labilnej ženy nebol uspokojujúci. 50%.

Záhady minulosti: Soudný den 2012 (2007) (TV film)

Naozaj zaujímavý pohľad o možných (zatiaľ fiktívnych) katastrofálnych udalostiach, ktoré by podľa niekoľkých tvrdení a teórií mohli nastať po dátume 20.12.2012. Niektoré hypotézy vo mne skutočne vzbudili možnosť prijatia tejto alternatívy, nad inými som naopak len nedôverčivo krútil hlavou. Celkovo je to ale naozaj pútavo a sympaticky natočený dokument, ktorý sa našťastie nesnaží priviesť diváka k absolútnemu presviedčaniu o pravdivosti týchto dohadov. Sám sa teším na ich (ne)vyvrátenie. 75%.

Pod kápí (2009)

Spracovanie sa podarilo, myšlienka mi trošku unikla. Podstatná časť informácií bola zrozumiteľne povedaná a vyslovená už v samotnom filme, a keďže som film videl skôr, nič nové som sa nedozvedel. Ako fiktívny dokument to však malo svoje čaro a keby som si film pozrel ako absolútny neznalec comicsových hrdinov, asi by som na chvíľu začal uvažovať aj o tom, že v Amerike takýchto strážcov zákona naozaj niekedy mali. Celé to má však príjemný fíling a navyše reklamné vsuvky nemali chybu. 65%.

Stěhování pana McAllistera (2007)

Po totálne céčkovom klišéovitom začiatku bol film po skončení celkom milým prekvapením. Miestami až takým, že by si za niektoré nápady a vtipné momenty zaslúžil aj slabšie tri hviezdičky. To by sa však nemohli objaviť scény ako grcanie, prdenie, či vytláčania akné, ktoré u mňa už automaticky degradujú film do nižšej úrovne. Zbytočná škoda. 45%.

Smrt čeká všude (2008)

Kathryn Bigelow nezaháľa, naopak tentokrát poriadne pritvrdila. A buď je to chlap v sukni alebo ženská s guľami. Po dlhej dobe politickými otázkami izolovaný vojnový film, ktorý prichádza s príbehom prežitia vojakov v jednej vojenskej jednotke. Pokiaľ jeden vojak odpočítava dni, kedy sa skončí ich doba služby v krajine, iný riskuje svoj život a prežívať mu umožňuje len dobrovoľné nasadzovanie svojho života v najnebezpečnejších situáciách. Tento pohľad do vnútra postáv jednotlivých vojakov zlyháva niekde v polovici cesty, napokon možno aj preto, lebo mu nie je venovaná dostatočná pozornosť a ani herci by možno herecky nezvládli psychologickejšie rozpoloženie svojich postáv. To ale však nie je podstata. Podstatné je, že film nezlyháva tam, kde som to od neho čakal. Už prvé minúty totiž naznačili, že po akčnej stránke bude film pre divákov s testosterónmi skutočnou lahôdkou. Akcia strieda akciu, žiadna komplexná zápletka však film nesprevádza. S každým výjazdom roty prichádzajú nové adrenalínové dobrodružstvá a majú v sebe toľko šťavy a potenciálu, že každé z nich by svojou zápletkou utiahli celý samostatný film. No a distribútorov je škoda komentovať, zostáva nám len krútiť hlavou. Nebyť oscarových triumfov, tak by oň tuzemskí diváci nemali šancu v kine zakopnúť. 85%.

Výlet za sebevraždou (2007)

Kontroverzný a provokatívny dokumentárny film Johna Zaritskyho zachytáva posledné momenty života ľudí, ktorí sa rozhodli dobrovoľne ukončiť svoj život spôsobom asistovanej samovraždy. Ťažko zaujať voči tejto téme nejaký názor, pretože ľudia, ktorí sa pre niečo takéto rozhodnú a ich momentálne vnímanie sveta je určite diametrálne odlišné od toho môjho. Dokument zastáva neutrálne stanovisko a tak na diváka prechádzajú všetky trpké a zdrvujúce psychologické pocity. Veľmi silný a pôsobivý film, určite nie pre každého. 85%.