Insomnie (2002)

Príbeh so zápletkou, ktorý ma na pokraji spánku prebudil k životu a držal v insomnii až do samého záveru. Kvalitou sa to vo filme len tak hemží, od réžie, cez námet, hercov, či atmosféru až po záverečný napinák. 85%.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Ja si asi radšej ani nebudem robiť nádeje lepšieho spracovania o legendárnom zbojníkovi, ale načo aj, veď toto je úplne postačujúce a mne vyhovujúce už niekoľko rokov. S perfektným obsadením a dobrodružnou výpravou. Angličania sa môžu červenať, že to za nich museli zvládnuť Amíci. 80%.

Osobní strážce (1992)

Neskutočne účinná thrillerová romantika, ktorú si treba aspoň raz za rok zopakovať, pretože tento film vo svojej kategórii nemá konkurenciu. 80%.

Rob Roy (1995)

Niektoré filmy by jednoducho nemali vznikať v tom istom roku. 'Braveheart' si vlastne lepšiu pozíciu udržieva len vďaka väčšej monumentálnosti a lepším záverom. Inak 'Rob Roy' je viac zameraný na ľudskejšiu stránku danej situácie, ktorú zvládali herci a scenár na perfektnú. Ja som prakticky nenašiel nudné mieto. Romantika, krásna hudba, česť a Tim Roth. Ukážkový záporák. 85%.

G. I. Jane (1997)

Ale no taak. Boli časy, keď som ešte nemal pätnásť a do kina som sa na tento film dostal len vďaka svojej výške a hodnotil som každý film rovnako. Dnes sa ale latka posunula s počtom pozretých filmov a samozrejme s vekom a keď som to pozeral teraz, jemne som sa len pousmieval nad tou naivitou. Keby scenár trošku zapracoval nad pointou okolo výcvikových táborov a zabalil to do nepriestrelného obalu, cez ktorý by sme sa my diváci neprestrieľali k primitívnej kostre príbehu, tak by to bolo o niečom inom. Takto som si vychutnal len posledné minúty bojovej akcie a pár scén z výcviku. 60%.

Únos (1997)

Skvelý film. Keď som ho videl ako dvanásťročný, nemal som najmenších výhrad a bol to pre mňa jeden z najlepších filmov tohto druhu, keďže k podobným som sa pravidelne dostával až o pár rokov neskôr. Po ďalších dvanástich rokoch som sa bál, že sa z filmu tá iskra, ktorú som mal v očiach pri jeho poslednom zhliadnutí, jednoducho vytratí, no mýlil som sa. Film vidím v tom istom skvelom svetle aj po možnosti objektívneho zhliadnutia a ohodnotenia. Atmosféra a napätie sú také ostré, že by behom pár minút obrúsili diamant, niekedy som mal pocit, že tvorcovia chcú ponúknuť niečo aj horrorovým fanúšikom. Je to rýchle, zručne natočené, no a samozrejme aj trošku nostalgické. Keby tej nostalgie bolo ešte trošku viac, nebabrem sa a šupnem tam aj piatu hviezdičku. 85%.

Santa je úchyl! (2003)

Asi prvá vianočná komédia, ktorá dostala R-kovú (ne)prístupnosť a musím povedať, že oprávnene. Krásne úchylné. 85%.

Jack (1996)

Stálica televíznych vysielaní, Coppolov nie príliš vydarený snímok o pomerne dosť vážne zábavnom príbehu. Prvoplánovo dojemný, ale úprimne vtipný a milý, Williams je pre rolu ako stvorený, ostatní mi prišli na obtiaž. Rovnako aj pomerne zdĺhavý dej, statické a hluché miesta sú len sporadicky dopĺňané zábavou a zavŕšené neslávnym záverom, ktorý nejedného zlomí, no zároveň aj rozčúli. 60%.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Forman týmto kontroverzným filmom vyprovokoval divákov k spornej diskusii a Harrelsona ku svojmu životnému výkonu. Ja som viac nepotreboval na to, aby som zdvihol oba palce hore. 85%.

Smrtící epidemie (1995)

Stálica televíznych repríz. Po x-tý krát ma to už začalo celkom nudiť, keď som to však videl prvýkrát, katastrofické scenáre som mal vo svojich snoch ešte nejednu noc po zhliadnutí. 70%.