Najděte mi hrdinu (2015) (seriál)

Pomerne nevýrazné, politicko sociálne drama bez dramatu (ako čo tu robí krimi, to ani pán Boh netuší), sledujúce osudy viacerých ľudí, ktoré sa snaží riešiť závažnú problematiku miešania “kultúr” v jednej štvrti z pohľadov rôznych spoločenských vrstiev, avšak sám za seba musím povedať, že buď to nebola taká závažná téma, ktorá by si zaslúžila filmársku realizáciu, alebo to niekto nedokázal zrealizovať tak, akoby sa žiadalo. Ja osobne v tomto seriáli rozhodne nevidím žiadne mimoriadne bohatstvo ani posolstvo. Až teda na záverečné mini pointy, ktoré sú viac než veľavravné. Ľudia si proste nič nevážia, rýchlo zabudnú, vinu vidia len v druhých, pričom od samých seba začnú len ojedinele, alebo vôbec. No a samozrejme, strach máme najmä z toho, čomu nerozumieme. Kvôli tomuto som ale nemusel 6 hodín sledovať niečo, čo som vedel už dávno ..

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Som milovníkom hororových hier a vždy budem tvrdiť, že priame prepojenie s dejom, človeka ďaleko viac zasiahne, či už po akčnej, alebo samotnej hororovej stránke. Prešiel som jednotku, prešiel som dvojku, pričom k pokračovaniu hry môžem povedať akurát jednu vec, že je to spolu s Resident Evil dvojkou, remake-om z 2019, najlepšia hororová hra, akú som kedy v živote hral. Ja osobne som bol od počiatočných prezentovaných názorov tvorcov seriálu, skeptický. Nič totiž nenasvedčovalo tomu, že pôjde o pružný, dynamický, hororový projekt, ale skôr drámu, ktorá bude námetovo čerpať z iného projektu, ktorý však v porovnaní s týmto, dokázal zaujať nie len príbehovo, ale aj hororovo. No a výsledok? Tak 3 epizódy boli skutočne hororové, ostatok boli len samé tliachanice, ktoré sa navyše stali hlavnou črtou celého seriálu. Nie, toto určite nie je najlepšia filmovo/seriálová adaptácia hry. Resident Evil I, alebo III, či dokonca Raccoon City, boli ďaleko hodnovernejšou kópiou. Druhú sériu si ale rád pozriem, i keď ten čo hru hral, zrejme nebude nijak dejovo obohatený, keďže sa zrejme bude pokračovať v kopírovaní deja, no snáď už aj s akciou. Dobrý, silný priemer ..

Hrozba (1977)

Priemerná, nesmierne čitateľná krimi, no musím uznať, že ten absolútny záver, ktorý tomuto snímku dal bodku, bol naozaj “veľavravný” ..

Můj život v Kosovu (2022)

Film nemá s hororom absolútne nič spoločné po žiadnej stránke, ktorá by ho mohla charakterizovať. Jediné, čo ma napadá, prečo mohol byť do tohto žánru zaradený, je nádych strachu z vojny, ktorá je sama o sebe hororom. "Mrak" je teda čistokrvná dráma, ktorá bohužiaľ ani z tohto pohľadu nijak mimoriadne neohúri, no nájdu sa aj takí, čo to docenia. Ja nie ..

The Outwaters (2022)

Drbnuté Topky nezaháľali: "Takú hrôzu ešte nezažili: Ľudia kvôli novému hororu utekajú z kinosál ... Majú z neho nočné mory!". Nuž, bohužiaľ, ako to už chodí, pravda je taká, že okrem posledných desiatich minút, je tento absolútne nezáživný "F.F.", totálnou stratou času. "Seppuka" na úplný záver snaživá, o tom potom, všetko ostatné sú ale sračky, rozťahané do nevedno prečo, sto desiatich minút. Nemá to dej, nemá to príbeh, nemá to rozuzlenie, nemá to postavy, nemá to atmosféru, nedokáže to plnohodnotne vystrašiť. Byť to kraťas, na úrovni 20-25 minút max, človek by bol aspoň sčasti uspokojený. Nuž ale takto ..

Soft & Quiet (2022)

Hodnotenie medzi "odpadom" a "päticou", snáď nikdy nebalansovalo na tak tenkej hrane, pričom pri tejto myšlienkovej sračke šírenia (polo)právd, pochopím akýkoľvek názor v hodnotení. Režisérka si pri svojom debute berie do papule tému, ktorá nie je až takým tabu, ako sa môže zdať, no zároveň je podaná tak absurdným spôsobom v kabáte rôznych subžánrov, že človek vlastne ani nevie, či to má brať celé vážne. Kadejaké emócie sa človeku honia hlavou, no ten najvýstižnejší dojem, ktorý v človeku tento film zanecháva, je zrejme nedokonalé zachytenie niečoho, čo si zaslúži ďaleko väčšiu pozornosť, no najmä obavy. A dajte do piče ten žáner "mysteriózny".

The Ted Bundy Death Row Tapes (2012) (TV film)

Nie je to zlé. Možno som hodnotenie trochu premrštil, nakoľko samotné spracovanie nemá takú dynamiku, tobôž nemá nejakú extra snahu zasiahnuť po emocionálnej stránke, no stále je jeho najsilnejšou devízou autenticita. V závere si divák taktiež vypočuje, ako Ted Bundy "napomáhal" k dolapeniu sériového vraha z Green River, Dennisa Radera.

Po stopách vraha Mansona (2009)

Bohužiaľ, sčasti musím dať užívateľovi "Xmarc" za pravdu, pričom na súvetí jeho slov: "Spousta omáčky kolem" je predsa len čo to pravdy. Najmä úvod je pomerne zbytočne mimo tému, i keď nejaké súvislosti a prepojenia tam určite sú. Čo sa informácii týka, je 14 rokov pozadu (!!), čo bolo treba brať v úvahu, pričom dnes už mnoho faktov akosi búra teórie, ktoré boli v minulosti odprezentované ako isto-iste sto percentné. Dokument to ale zlý nie je (!), podpriemerné hodnotenie od pár užívateľov mi príde neobjektívne a zbytočne prísne, nakoľko hodnotu informácii, ktoré ponúka, určite nemožno až takým spôsobom negativizovať. Ponúka popis priebehu udalostí, ako došlo k zločinu a čo sa dialo po ňom. Žiadne vyšetrovanie, názory detektívov, svedkov, pozostalých, či nebodaj Mansona, členov Helter Skelter, či súdny proces a podobne. Rozmýšľal som, ako to celé doceniť. Úvod čiastočne mimo tému nenavnadí, no následne sa to vďaka podávaniu vecných informácii, ďaleko viac začne uberať smerom, ktorý poteší najmä amatérskych "kukačov" a vyšetrovateľov vrážd. Ďalšie čo fakt zamrzí, je minimum autentického materiálu, samotný obsah je čisto vyskladaný na monológoch rozprávača. Za mňa čistý priemer, dnes už sa točia ďaleko lepšie dokumenty s hodnotou autenticity, pričom toto je len taká "rozprávačka" jedného človeka, ktorý poskladal informácie do postupného sledu udalostí.  Hodnotenie na IMDb (6.4) je tentokrát absolútne objektívne.

Vraždy ve Fall River (2021) (seriál)

Veľmi vydarená záležitosť o okultných vraždách, z ktorých bol niekto odsúdený, no darí sa jej solídne spochybniť pôvodné vyšetrovanie. Mohlo to byť o jednu epizódku kratšie, no stále ide o dobre spracovaný “True Crime Doc” od HBO.