TVZ: Repossessed (2016)

V Moldavsku sa derie do pozornosti nová reality show o prerábaní starých, schátralých domov na obývateľné príbytky. Kolektív domácich majstrov má na uskutočnenie zmeny pol roka, pričom následne sa na miesto dostaví Americký filmový štáb, ktorý všetko zdokumentuje. Kým však klasický televízny konzument doslova baží po ďalšej z epizód seriálu, miestne obyvateľstvo ani z ďaleka netúži po cudzineckej návšteve či akým si moderným zmenám, čo po nepríjemnom konflikte počas pohrebného rituálu, čoskoro všetci pocítia na vlastnej koži. Vždy som sa dobre cítil v roli sudcu :) Tri hviezdy, jedna hviezda, tri hviezdy, jedna hviezda, tri hviezdy, odpad - kurva to je jak arytmia srdca. Podľa detského obsahu jak zo šlabikára, by sa malo jednať o hixploitation, ktoré by mohlo naplniť očakávaný zrod násilia medzi skupinkou sedliakov s vidlami v rukách a partii amerických idiotov, ktorá finally skončí pod hromadou hliny. Bohužiaľ, (alebo možno aj chvála bohu?) o niečo obdobné sa vďaka "originálnemu" rozuzleniu nejedná, aj keď prvky tohto subžánru tvorcovia čiastočne zachovali. Potenciál záveru však kruto zavraždila úvodná 75 minútovka v ktorej sa absolútne nič nedeje, až si človek doslova vyhryzie mäso z predlaktia. No a keďže tých pár gore záberov, či nápaditých, no nepodarených DIGI efektov, ktoré sa ku koncu objavili, ani z ďaleka nedokázali vynahradiť stratený čas, nemôžem inak, iba tento Moldavsko Americký "konflikt" ukotviť na - 30% Celé mi to prišlo, ako by Jay Lender či Micah Wright možno aj vedeli ako nato, akurát sú príliš hlúpi, aby využili svoj potenciál. Tá druhá hviezda je fakt na hrane!

Cherry Tree (2015)

Potom čo sa mladá Faith dozvedá, že jej milovanému otcovi, trpiacemu zákernou chorobu, zostáva posledných pár týždňov života, uzatvára s jednou z čarodejníc pakt, vďaka ktorému ho raz a navždy uzdraví. Ako to už ale býva zvykom, nič nie je zadarmo, a tak za splnený sľub musí študentka vykonať niekoľko úloh, vďaka ktorým splatí svoj dlh. Bohužiaľ, s temnými silami sa bežné dohody neuzatvárajú, a tak sa Faith čoskoro presvedčí, že dané rozhodnutie nebolo až tak rozumné, ako sa pôvodne domnievala. Chvála bohu, že tú pomerne komorne nudnú, úvodnú polhodinku, ktorá sa rozhodne viac venovala vývoju vzájomných vzťahov teenagerov, než hororovým prvkom, doplnilo niekoľko nápadito originálne spracovaných scén so "sympatickým" hmyzom. Keď sa aspoň v úplnom závere (konečne) dostavilo nejaké to gore či masky, aspoň z časti človek môže vyjadriť spokojnosť na úrovni nemedaile hodných 50%. Po dlhej dobe človek siahne na obľúbený žáner, a aby toho zas na pár dní nechal. To je fakt strašné čo sa momentálne produkuje za sračky, na čo všetko musí fanúšik hororu pozerať, aby aspoň z časti spatril minimum vyhľadávaného. Atmosféra žiadna, o kvalitnom scenári nemôže byť ani reč.

Pátá vlna (2016)

Na zem priletí mimozemská loď, ktorej osádka podrobí veškeré ľudstvo niekoľkým fázam skazy. Kým prvé štyri boli pomerne prežitia schopné, posledná by mala vyhladiť všetko živé. Našťastie, je tu mladá generácia, ktorá môže jasne preukázať, že je budúcnosťou tejto planéty. Na "5 vlnu" som sa nevedno prečo, naozaj tešil. Bohužiaľ, nemohol som tušiť, že miesto ozajstného katastrofického hororu, dostanem detailný pohľad na rozvíjajúci sa milostný vzťah teenagerského štvorlístka. Snímok poteší najmä nežné polovičky v kategórii od 11 do 15 rokov. Je pravdou, že pár nábojov sa vypáli, no pokiaľ niekto túži po adrenalíne či nebodaj by rád spatril ufóna, nech pri pozeraní Alfa z archívu, urobí pár klikov. Jedna hviezda za úvodnú 10 minútovku, ktorá by bola ideálnym kraťasom, ostatok je zrelý rovnako do kontajnera, ako ovocie a zelenina z Tesca - 25%

R.F.K. musí zemřít: Atentát na Bobbyho Kennedyho (2007)

5. júna 1968 bol v kalifornskom Los Angeles spáchaný atentát na Róberta Francisa Kennedyho, ktorý v danej oblasti oslavoval víťazstvo v prezidentských voľbách. Pri danom akte bolo postrelených ďalších päť členov Demokratickej strany, ale i reportér "ABC News". Za útočníka bol označený dvadsaťštyri ročný palestínsky imigrant Sirhán Bišára Sirhán, ktorý si do dnes odpykáva doživotný trest. Je ale skutočne všetko tak, ako sa to píše v záverečnej správe z vyšetrovania? Alebo je pravda okolo tohto ohavného činu rovnakou záhadou, ako to bolo v prípade atentátu na Johna Fitzgeralda Kennedyho? Jedno je však isté - politický smer oboch bratov, ktorí úspešne kandidovali na post prezidenta spojených štátov nebol pochuti nejednému vysoko postavenému predstaviteľovi "CIA". Skutočne výborný počin, ktorý vďaka autentickým záberom či podrobnému rozboru udalosti odkrýva mnoho "faktov" či pochybností okolo atentátu na Róberta Francisa Kennedyho. Konšpiračné teórie vždy lákali a presne v tomto duchu sa nesie i tento dokument, v ktorom v určitých pasážach dostáva priestor na vyjadrenie aj samotný útočník - Sirhán Bišára Sirhán, ktorý musel byť podrobený hypnóze, nakoľko si na svoj čin nepamätal. No a čuduj sa svete, nepamätá si do dnes ...

Senna (2010)

Vďaka autentickým záberom z ktorých je tento dokument doslova vyskladaný, sa stáva tento počin absolútne strhujúcim snímkom, popisujúcim postupný vývoj kariéry, až po tragický okamih úmrtia, zrejme najlepšieho pretekára "F1" všetkých čias - Ayrtona Sennu. Poviem to úprimne, mňa osobne formule nikdy nebavili. Tento šport si prvý krát získal moju pozornosť až po vzhliadnutí filmu - "Rivali". Kým v spomínanom snímku dostal priestor súboj dvoch odvekých protivníkov "Lauda vs Hunt", tu je to "Senna vs Prost", pričom prvo menovaný druhej dvojice bojoval nie len so súperom na trati, ale i s nelogickými pravidlami, či samotnou "špinavou" politikou, ktorá ho zrejme pripravila o život.

Ip Man 3 (2015)

Možno je to iný "Ip Man" práve vďaka väčšej dávky emócií, možno už to nie je (pre niekoho) tak výnimočný "Ip Man" ako v predošlých troch častiach, no presto všetko, drží v rukách veľmi silné "karty". Na Mike Tysona ako herca sa spočiatku pozerá veľmi zvláštne, no samotný snímok, poprepletaný viacerými vetvami rôznych príbehov nijak nenudí. Na svoje si divák príde nie len po citovej stránke, ale i adrenalínovej. O lacnom počine teda nemôže byť ani reč (!), a keď sa k tomu pridá množstvo kvalitných súbojov v nápaditých choreografiách, tento kung fu počin len sťažka vo fanúšikovi bojových umení vzbudí sklamanie. Pred pár dňami som videl podobný snímok "Black Belt", no a verte neverte, najmä vďaka nemu koketujem s myšlienkou, že by si "Ip Man 3" možno zaslúžil aj vyššie hodnotenie. V spomínanom filme, vedenom v podobnom duchu dokazovania, "kto je lepší a kto nie", je totiž minimálne o dve tretiny menej bojových scén, pričom rozhodne viac obyčajných.

Černý pásek (2007)

Dvaja učni, jeden sensei, dva odlišné spôsoby vnímania bojového umenia. Kým jeden z nich nemá problém útočiť či dokonca zabiť, druhý rešpektuje vôľu svojho majstra, aby bolo samotné Karate využívané len v prípade sebe obrany. Kto očakáva dych vyrážajúce choreografie bude zrejme sklamaný. Prvú polovicu snímku, venujúcu sa viacmenej príbehu či vykresľovaniu charakteru postáv síce nahradí akčnejšia stránka, no rozhodne sa nejedná o karate orgie, ako v prípade starších filmov Jackieho Chana. "Black Belt" je dobrý film (!) , akurát že je samotný dej príliš čitateľný, pričom i ten menej prezieravý požierač filmov si čoskoro uvedomí, kam tento príbeh speje, a hlavne, akým spôsobom príde k jeho rozuzleniu.

Zoombies (2016)

Na takýto projekt by si JOJ netrúfla. Konečne Zoo ako sa patrí :D Sem ale deti na prechádzku neberte, lebo je dosť pravdepodobné, že by vaše ratolesti dopadli, ako šialené zmutované surikaty. Navyše, chcel by som vidieť Koleníka, ako pózuje pre úvod do sveta re-KLAM so zombie tigrom. Nápad za všetky drobné postráda kvalitu prevedenia, ale tunajší divák (fanúšik hororu obzvlášť!) snáď ani nemôže očakávať, že by spatril efekty na úrovni Jurského parku. Skrátka, ÁNO, je to amatérska kokotina, ktorej sa dá vytknúť mnoho. Ale pre tento krát spravím výnimku a ocením aspoň tú snahu o spracovanie niečoho nápaditejšieho - 30%

You Are Not Alone (2014)

Natalie je mladá študentka vysokej školy ktorá v deň osláv nezávislosti prichádza do rodného mesta, aby strávila čas s pár blízkymi priateľmi. Keď sa po menšej súkromnej párty vráti v neskorých nočných hodinách domov, zdá sa, že je všetko v úplnom poriadku. Neubehne však dlhá doba a jej pocit bezpečia dostáva prvé trhliny. V okolí domu sa totiž z ničoho nič objaví neznámy muž, ktorý ... Druhý POV za relatívne krátku dobu a preto vám dám malú radu (kurva aký som ja básnik! Do talentu so mnou! :D). Preskočte prvú, tragicky nudnú polovicu (40 minút!) a budete celkom spokojný. Od nástupu magora je samotný snímok vďaka hudobnému doprovodu či atmosfére rozhodne znesiteľnejším počinom. Jediného čoho sa fanúšik slasheru nedočká: je holých cicikov a gore. "Ťažký" hlavy bôl z rozhodovania medzi "dva-tri" nakoniec utlmil záver - 55%

Kill or Be Killed (2015)

Na odpad to síce nie je, no na viac ako dve hviezdy taktiež. V jednom sa zrejme zhodneme ale "všetci". Tento Sam Hawkins príbeh o partii aquabel jazdiacich na cirkusových poníkoch, ktoré nadobudli presvedčenie, že treba precválať z Prahy do Luhačovic, aby sa okúpali v teplých prameňoch, skutočne nebudí dojem mimoriadne strhujúceho westernu či dokonca šokujúceho hororu. Niekedy proste nestačí minúť všetko svoje vreckové na splnenie sna, ale treba mať aj nejaké to nadanie, čo viditeľne Duane Graves a Justin Meeks nepochopili - 30%