Už je tady zas (2015)

Síce nápadito doku-filmovo spracovaný, ale zato miestami absolútne trápny. Osobne ma milo prekvapila kombinácia filmu poprepájaná so "skutočnými" reakciami ľudí, ktorých názory boli miestami skutočne radikálne. Ale inak, neviem no. Snáď len, každému podľa chuti ...

Decay (2015)

Jonathan je osamelý muž v stredných rokoch, ktorý väčšinu svojho voľného času venuje pestovaniu kvetín. Celé obdobie dospievania poznačené matkinou šikanou mu natoľko ubralo na sebavedomý, že nadviazanie vážnej známosti bolo z jeho strany priam nemožné. Keď príde jedna z mladých žien počas vlámania do jeho príbytku nešťastnou náhodou o život, zdá sa, že sa Jonathan dostal do nezávidenia hodnej situácie z ktorej niet východiska. Kým by iný jednotlivec spanikáril či s obavami kontaktoval políciu, Jonathan nadväzuje so zosnulou priam harmonický vzťah. Pravidlá biológie sú však neúprosné. Ako plynie čas, "rozpadáva" sa nie len Jonathanova vytúžená partnerka, ale i zdanlivo dokonalá, romantická idylka. Už tu bolo niekoľko obdobných snímkov, kde dochádzalo k postupnému rozkladaniu jednej z "hlavných" postáv (Thanatomorphose, Contracted), aj keď subžánrovo odlišným spôsobom pojatých príbehov, no tento mi sadol rozhodne najmenej. Je to o divákovi. Čo chce, čo očakáva, čo ho dokáže "naplniť", prípadne nadchnúť, mňa osobne samotný dej príliš nezaujal. Prišlo mi to akési monotónne, kedy občas zaujal soundtrack, najmä v záverečnej tretine snaha o budovanie atmosféry v kombinácii o nejakú tú lakačku, či solídne spracovanú masku hnijúcej fešandy. Tie flashbacky (aj keď boli pre vývoj príbehu dôležité) ma však skôr nudili a rušili. Vizuálne orgie v podobe umeleckých záberov na polievajúce kvetinky síce pekné, no prídu mi rozhodne viac vhodné do dokumentu ako hororu. Nie zle, ale mňa tento počin proste nebavil - 45%

The Dead Room (2015)

Dvojica skúsených vedcov paranormálnych javov prichádza v spoločnosti mladej dievčiny do údajne strašidelného domu z ktorého musela ujsť na smrť vystrašená rodina vlastníkov. Holly ale nie je len tak obyčajným dievčaťom. Je médiom, ktoré musí potvrdiť výskyt entity, odmietajúcej akúkoľvek "spoločnosť". Po prvej strávenej noci nič nenasvedčuje tomu, že by sa v priestoroch starého farmárskeho domu nachádzali temné sily. Neubehne však dlhá doba a ukážu svoju moc i podstatu svojej existencie. Menšia, "lacnejšia" ducharinka, ALE ... zato s neuveriteľnou snahou o budovanie hutnej atmosféry hneď od úvodu (takmer). Mrzí ma minimum laku ktorý snímok ponúka, či z môjho pohľadu absolútne nevýraznú, priam nevhodnú mladú herečku, ktorá by sa na miesto ghost hororu, kde by mala vzbudiť nepríjemné pocity, hodila skôr do nejakého teen seriálu s častým striedaním partnerov. Keby sa jej úlohy zhostila stará pani, najlepšie slepá černoška s bielymi viečkami, ktorá kráča o paličke, ako Kubáni v Tatrách, verím že by to na atmosfére pridalo omnoho viac. Záver živší, ale na vyššie ako 45% hodnotenie to skrátka nebude.

The Invitation (2015)

Will je spolu s partnerkou pozvaný do domu, kde pred pár rokmi žil so svojou ex manželkou. Bola to totiž práve ona, ktorá mu zaslala pozvánku k menšej oslave, ktorej sa zúčastnia aj niektorí bývalí spoloční priatelia. Relatívne kľudný priebeh posedenia sa však postupne začína uberať čoraz podivnejším smerom. Čím dlhšie je Will vo svojom bývalom dome, tým viac ho začínajú prenasledovať dávne spomienky z minulosti, ktoré značne poznačili jeho život. Čím dlhšie je Will vo svojom bývalom dome, tým viac si začína uvedomovať, že prijať pozvanie na toto "priateľské" stretnutie, bolo obrovskou chybou. Si fanúšik komorných thrillerov, ktoré sú poňaté čudesným spôsobom, pričom samotný základ deja je položený "čisto" na komunikácii osôb? Tak potom klopeš na správne dvere. "The Invitation" je až na poslednú 20 minútovku úplne bez akcie. Najsilnejším prvkom je jednoznačne psychologická stránka, ktorá sa z viacerých uhlov zahráva s mysľou diváka. Miestami mi to trošku pripomínalo, neviem síce prečo, ale ... "Borgmana". Rozuzlenie mierne zahmlené, pričom si divák môže myslieť kadečo, no musím uznať že sa jedná o veľmi zaujímavý snímok, ktorý rozhodne nie je hororom - 65%

Shang shen (2015)

Sharon je úspešná psychologička, ktorá celý svoj život podriadila kariére, pričom najmä z tohto dôvodu nezvládla výchovu svojej jedinej dcéry Jenny. Nakoľko správanie takmer dospelej mladej ženy čoraz viac prekračuje medze slušnosti, rozhodne sa, že podnikne rázne kroky, aby jej našla vhodného partnera z vyššej spoločnosti. Keď sa počas návštevy jednej z aukcií zdá, že si Jenny s mladým nápadníkom konečne padli do oka, za okamih svojim popudlivým konaním všetko obráti hore nohami. Sharon je z podivného správania svojej dcéry natoľko zmetená, že sa po zvážení rady od blízkeho priateľa rozhodne využiť služby kňaza, ktorý má dostatok skúseností s vykonávaním exorcismu. Keď sa však po samotnom rituále Jenny-no správanie ani z ďaleka nezmení, začnú si všetci uvedomovať, že za jej zlým duševným stavom môže byť niečo ešte omnoho nebezpečnejšie. Vizuálne pekne spracovaný, avšak pre mňa absolútne bez emócií ducho exorcizmus v ktorom napriek snaživému budovaniu atmosféry či záveru, prevládalo viac slabších pasáži ako silných momentov. Myslím že táto téma môže ponúknuť rozhodne viac, ako len nerovný no zato doposiaľ neopozeraný súboj "všetci na jedného", respektíve (ňu) - 50%

Emelie (2015)

Z pestúnky sa po pár hodinách vykľuje nebezpečná vražedkyňa. Jediný kto ju môže zastaviť je najstarší z trojice súrodencov - Jake. Ale veď prvého apríla už bolo, nie? Jedna za detská, druhá za snahu o budovanie atmosféry, lebo všetko ostatné ako scenár (najmä ten!) či pointa stoja za starú bačkoru - 40%

The Boy (2016)

Keď sa mladá pestúnka po príchode do jedného zo starších rodinných sídiel dozvie, že jej služby opatrovateľky budú využité kvôli porcelánovej bábike v životnej veľkosti osemročného chlapca, vníma svoju pracovnú náplň ako hlúpy žart. Neubehne však dlhá doba a jej dôvody na smiech čoskoro pominú. Okolnosti sú totiž omnoho záhadnejšie a komplikovanejšie, ako sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ani nápadité rozuzlenie či jedna "osamelá" lakačka v klišé príbehu, nezachráni tento úplne priemerný snímok od zaslúžene nízkeho hodnotenia. Je mi jasné, že vďaka kino atmosféra môže samotný počin u diváka dosiahnuť mnoho, no radšej zaspím doma zadarmo, ako tam za 7 eur. Pre mňa osobne jedno obrovské sklamanie - 45%

Don't Grow Up (2015)

Keď šestica teenagerov svojvoľne opustí centrum pre poradenstvo a starostlivosť dospievajúcej mládeže Sv. Madeleine, ani v tom najhoršom sne by ich nenapadlo, že plán v podobe vykradnutia menšieho supermarketu sa rázom zmení v krutý boj o holý život. Okolitý svet civilizácie sa totiž od poslednej návštevy mesta rapídne zmenil. Už ho neriadia pôvodne zmýšľajúci, mierumilovní obyvatelia, ale horda krvilačných zombie. Malý, no presto všetko veľmi slušne spracovaný zombie horor s mladými hercami, ktorí sa zhostili svojich úloh na výbornú. Skutočne musím skonštatovať, že najmä oni ťahajú tento snímok do lepšej spoločnosti nad priemerných snímkov. Celý film je však napriek niektorým hororovým pasážam viacmenej drámou, ako krvavou jazdou. Potešilo pár nečakaných momentov, ktoré (ne) príjemne prekvapili a popravde, keby bolo viac gore scén, určite by som išiel z hodnotením vyššie - 60%

Pozemšťané (2005)

Veľmi znepokojujúci dokument pre "silných" jedincov, ktorí sa dokážu pri sledovaní krutých, nemorálnych praktík pri chove zvierat, ich týraní či kynožení, preniesť cez holý fakt, akým spôsobom sa dostáva náš konzum na holý tanier, alebo ako končia životy domácich maznáčikov, ktorí nemali šťastie na svojich pánov. Som fanúšik hororov, ktorý znesie mnoho, na ktorého len málo čo negatívne zapôsobí, ale na toto som sa po zhruba 20 minút pozerať proste nemohol.

Pandemie (2016)

Vírus epických rozmerov zasiahol celú planétu. Počet infikovaných prerástol nenakazených, čo značne znižuje šance na prežitie ľudstva. Jeho "jedinou" nádejou sa tak stáva vakcína, ktorá by nákazu raz a navždy zastavila, ale i vzhľadom k množiacim sa útokom, udržala infikovaných mimo zóny ľudí bez známok nákazy. Po páde New Yorku prichádza do Los Angeles štvorica ozbrojených, aby na upravenom autobuse zachránila toľko preživších, koľko bude v ich silách. V samotnej skupine sa nachádza aj Lauren, ktorá bola pred vypuknutím nákazy lekárkou. Avšak napriek celoživotnému poslaniu pomáhať druhým, bude táto skúsenosť pre ňu náročnejšia, ako sa pôvodne domnievala. Morálne zásady budú musieť ísť stranou. V sázke je totiž niečo omnoho dôležitejšie, ako je vnútorné presvedčenie. Nízky bouguet? ÁNO. Prepadák? KURVA, ani omylom!!! Potešil rôznorodý pohľad. Od prvej osoby, cez filmovo klasický, až po občasné zábery z budov či miestností. Mnohými nenávidený "F.F." by tak nemusel byť až takou prekážkou. Snaživé gore, ktoré síce spočiatku nebolo nijak prevratné či šokujúce, no spolu s výzorom nakazených, ktorí konečne nemali biele viečka jak puntiky na červených šatách, prispeli k celkovo kladnému vnímanie snímku. Masky v podobe vysiaceho mäsa či chýbajúcej polky hlavy by ale nikto očakávať nemal! Celý čas sa niečo deje, no aj keď snímok v úvodnej polovici pôsobí občas chaoticky, dejová linka je jasná, nijak nevybočuje, a dočkáme sa i pár prekvapení. Keď k tomu prirátam občasne dostatočne hutnú atmosféru, čumím ako k...t čo to ten Suits "spackal". Po slabučkom "Static" je toto riadna zmena, takže mala rada na záver - drž sa režisérskej stoličky Johny! - 75%