Neerja (2016)

Určite si väčšina spomína na snímok "United 93". Pokiaľ má niekto v merku aj tento počin, pričom sa mu prvo spomínaný film pozdával rovnako ako mne (a to nemám rád Ameriku!), rozhodne by drámu "Neerja" nemal odkladať. Bolo mojou hlúposťou "držať ho v šuplíku" tak dlhú dobu. Skutočne veľmi (ne)príjemný zážitok, ktorý vyvoláva rôznorodé pocity. Od zlosti, nemohúcnosti, nenávisti, po lásku, nehu i rešpekt zároveň. Samotnému spracovaniu by sa dalo kadečo vytknúť, pričom "nesklamal" najmä "americky" poňatý záver. Avšak kvalita prevedenia, herecké výkony sú skutočne hollywoodske. Od úvodu vtiahnutý, v závere doslova vygrcnutý. Nemôžem teda inak, iba to mierne pri hodnotení prehnať, a udeliť oldomáš v podobe štyroch hviezd. Na záver už len dodám, kto nevie o čo sa jedná, (nakoľko je snímok natočený podľa skutočnosti), nech hlavne na internete nebáda (!), a nechá sa unášať vlastným zrodom pocitov nepoznania tohto príbehu.

Styria (2014)

Na IMDb dosahuje tento snímok bez mála 70% (obrazne povedané). Pri počte osôb, ktoré "Styria" vzhliadli (alebo nevideli?? - 4000") by jeden myslel, že sme nemali možnosť sledovať to isté. Netvrdím, že tento "maďarský guláš" v kombinácii "emerikan chips" nedisponuje potenciálom, kedy sa prevažne vďaka výberu prostredia (hradu a pod.) opiera o tajomno príbehu či akúsi historickú (možno rómsku?) mystiku, no na horor mi to príde akosi málo. Tvorcovia akoby odviedli iba polovičnú robotu. Napašmu Vás "reklamou" ako nejaká automobilka dňom otvorených dverí s možnosťou využitia vozidla zdarma, no po vašom príchode Vám do rúk strčia "cajgel" a pošlú na detské ihrisko s dopravným značením. Je to tak medzi dva-tri. Ani ryba, ani rak - 52,5%

Sungnan byeonhosa (2015)

Filmová tvorba Južnej Kóree sa proste nedá "nemilovať". Ja neviem kde chodia na tieto nápady, ale to je proste úžasné. Originalita ich príbehov nemá konca kraja, pričom keď k tomu prirátam tú ľahkosť v podobe hereckého umenia v doprovode dostatočne prepracovaných dialógov, niet o čom. Snímok je dostatočne vtipný nie len z pohľadu komunikácie, ale i situačného humoru. Popravde, sám som prekvapený ako mi sadla táto odľahčená forma poňatia, keďže napriek pár vypätým scénam príliš veľkou dávkou atmosféry samotný snímok nedisponuje. No a čo sa týka zvratov? Predstavte si štvordielny seriál, pričom v závere každej epizódy vás niečo prekvapí. Skrátka, je ich naozaj dosť. Jedine čo mi vadí, je brzda v podobe logiky, kedy určité pasáže proste nemajú reálny podklad. Samotný snímok však odporučiť môžem. Pokiaľ si chcete pred spaním pozrieť niečo, čo vás trošku donúti premýšľať, "Advocate: Missing Body" je správnou voľbou.

Unfriend (2016)

Laura je jedným z najpopulárnejších dievčat svojej školy. Keď jedného večera na sociálnej sieti potvrdí žiadosť o priateľstvo podivnej samotárskej dievčine, ani v tom najhoršom sne by ju nenapadlo, aký to bude mať dopad. Po neustálom kontaktovaní množstvom správ, komentárov k jej osobe, telefonátov, no najmä konflikte v školskej jedálni, nadobúda dojem, že najlepším rozhodnutím bude dané "Facebook-ové priateľstvo" raz a navždy prerušiť. Neubehne však dlhá doba a presvedčí sa, že tento krok bol ďalšou obrovskou chybou. Zúfalú dievčinu Laurin krok natoľko rozruší, až spácha samovraždu. Napriek tomu, že sa sprvoti zdá, že je všetkému trápeniu koniec, peklo ešte len začína naberať na obrátkach. Daná udalosť totiž spúšťa sled záhadných úmrtí, za ktorými stojí temná stránka zosnulej Mariny. Zlovestný duch bude putovať svetom živých dovtedy, kým sa nepomstí všetkým Lauriným priateľom, vrátane jej samotnej. Nemecký Hollywood prináša duchársku lahôdku, ktorá spĺňa tie najprísnejšie kritéria. Skutočne musím skonštatovať, že kvalita prevedenia dosahuje tú najvyššiu úroveň. Nie je to síce Wan (aby ste sa náhodou neposrali!), no lakačky fungujú, masky sú viac ako slušne spracované, gore napočudovanie taktiež, no a keď k tomu prirátam atmosféru, ktorá by sa miestami dala krájať, nemôžem inak - iba triezvo "chváliť". Sám za seba som spokojný. Pozeral som to za bieleho dňa a fungovalo to, takže či má príbeh hlavu aj pätu, na to sa zvysoka seriem. Človek by v živote nepovedal, že toto natočil Derick a Schimanski - 70%

Xiao shi de zi dan (2012)

Najmä vďaka hereckému obsadeniu veľmi sympatická Hong Kongská detektívka. Svojskosť aziatov sa pri forme komunikácie opäť nezaprela. Dialógy rovnako prepracované ako samotná zápletka hodná akurát inteligencie či geniality svetoznámeho Sherlocka Holmesa. Komu nevadí iné než americké prevedenie bude zrejme nadšený. Samotný snímok nie je žiadnou lacnotou, kvalitatívne sa určite jedná o nadpriemer, akurát že nedisponuje takým atmosferickým tajomnom, ako by sa to zrejme žiadalo. Celý čas som rozmýšľal nad tým, že udelenie troch hviezd bude to pravé orechové, no vzhľadom k rozuzleniu nemôžem inak, ako o stupienok vyššie.

Geu nomida (2015)

Jang-woo žije so svojou mladšou sestrou v prímorskom mestečku, kde pracuje v továrni na spracovanie ľadu. Inak náročnú prácu si zvolil z prostého dôvodu: chce našetriť dostatok peňazí, aby sa následne spoločne presťahovali do Soulu, kde by mali vzhľadom k možnostiam viac príležitostí na lepší život. Keď však jedného dňa nájde svoju milovanú sestru zavraždenú, pričom polícia je v danom prípade priam bezradná, podniká pátranie po vrahovi na vlastnú päsť. Pokiaľ chce ale uspieť, bude musieť využiť služby miestnej veštice, ktorou opovrhuje takmer celé osadenstvo malého mestečka. A opäť dookola tá istá pesnička kedy potenciál snímku zavraždí priskoré odkrytie kariet. Pána beka, thriller bez prekvapenia, to je ako vojsť do exkluzívnej reštaurácie, no dostať na tanier volské oko. Námet výborný, herecké výkony ako to už býva zvykom viac ako nadštandard, len samotný tvorcovia pozabudli, čo je ich hlavnou úlohou. No a keď k tomu prirátam tú "sprostotu" v záverečnej 20 minútovke, kde žandáris pôsobia ako mental retard, neostáva mi nič iné, ako tento počin ukotviť na slabučkej trojke.

Průrva (1990)

Neviem čo je to so mnou, no len zriedka kedy dokážem pozitívne ohodnotiť staršie filmy, ktoré síce disponujú lákavým námetom, no vďaka prevedeniu efektov či samotnej vizualizácii natoľko pokrivkávajú, až ma odrádzajú od sledovania. Nemá zmysel opätovne rozmazávať aké všetky snímky toto béčko kopíruje, a tak len dodám: nie zlý scifi horor, avšak tunajšie hodnotenie je reálnym zrkadlom kvality prevedenia. Popravde, aj k tej tretej hviezde sa musím dosť prehovárať - 55%

Black Fly (2014)

Príbeh podľa skutočnosti o Noel-ovi, problémovom teenagerovi, ktorý pricestuje za starším bratom Jake-om, aby konečne nabral ten správny životný smer. Ako to už ale býva zvykom, z podaktorými sa osud zahráva viac, ako by to bolo treba. Keď jedného dňa bratovi oznámi, že za jeho milovanou partnerkou chodí iný muž, spúšťa lavínu nenávistných prejavov, ktorých počiatkom je vražda samotného soka. Noel tak namiesto vytúženého pokoja opätovne spadá do problémov, nezávidenia hodných rozmerov. V prvom rade treba povedať, že ide o "uveriteľnú" story, ktorá má hlavu aj pätu. Bohužiaľ, čo už je horšie, nehrá v nej ani Brad Pitt ani Ryan Gosling, a tak herecké výkony sú napriek všemožnej snahe skôr na priemernej úrovni. Ďalší problém mám s kvalitou spracovania, ktorá nespĺňa privysoké kritériá. Je to škoda, lebo samotný film aj vďaka záveru či rozuzleniu nie je až taký zlým počinom, ako sa môže zdať, respektíve zdá.

Deb a noc oživlých mrtvol (2015)

Vtipné, zábavné, avšak prevedenie určitých efektov kríva na obe nohy. Gore či masky miestami lepšie, miestami zas horšie. "Night of the Living Deb" je taká blbôstka, ktorú netreba brať nijak vážne, na nič sa nehrá, a to je vlastne jej najväčším plusom. Skrátka, nepozerá sa na to zle, no kvalitatívne sa o žiadny "Zombieland" nejedná. Tretia hviezda s odretými ušami - 55%

Evolution (2015)

Ej ha. Niekto nám tu je "tak trošku" feministicky orientovaný. Pani (alebo pán? Z fotky to ťažko rozoznať) Hadzihalilovic zrejme po celý život nepostretla láska (s mužom myslím), inak sa len ťažko vysvetľuje čo chcel "básnik" týmto pokusom o depresiu vlastne povedať. Keby som mal ísť do hĺbky, tak vlastne ani nemôžem. Ani na jednu z "milióna" otázok divák nedostáva takmer žiadnu odpoveď, čo bolo zrejme zámerom. Bohužiaľ, mňa tá podivnosť snímku proste nepohltila. Nie som veľkým fanúšikom dlhých záberov, nepotrpím si na malebnú prírodu (aj keď je samozrejme plusom!), pričom od hororu, napriek tomu že zvolený casting pre "Evolution" dopadol na výbornú, svojich úloh sa "ratolesti" ujali viac ako slušne, očakávam proste viac - 50%