The Jeffrey Dahmer Files (2012)

Pána Boha, ako ja z duše neznášam tieto inscenačné dokumenty s “dobrovoľníkmi” pred kamerou, ktorí by za normálnych okolností dostali rolu akurát tak miesto makiet žandárov vedľa cesty. Toto je dokument vyskladaný z monológov ľudí, ktorí boli Dahmerovi v jeho “aktívnych” časoch najbližšie, pričom obohatený je len o minimum toho, čo robí z dokumentu výborným dokumentom. Je to celé príliš nevýrazné, informatívne sa človek dozvie o pocitoch právnika, lekára či “domácej”, no nič od neho samotného a jeho činoch. Zabudnite na podrobnosti, takýchto dokumentov je na milión ..

Americké vraždy (1981)

Vďaka jednému autentickému záberu za druhým, šokujúci dokument, ktorý sa zaoberá nie len na násilím, ale aj úpadkom spoločnosti, či myslením amerického národa, ktorý našiel zaľúbenie v zbraniach, ktoré využíva ako najvhodnejšiu metódu k dosahovaniu cieľa. Divák bude svedkom atentátu oboch Kennedyovcov, M.L. Kinga, činmi sériových vrahov, množstva demonštrácii, ktoré sa zvrhli v zverstvo a mnoho iných prípadov, ktoré doslova vyrážajú dych. Toto je odvrátená stránka “slobodného” myslenia, kde môže mať každý zbraň a robiť si s ňou čo len chce. Kým sme sa my v 80 rokoch hočkali či šmýkali na preliezkach, naši rodičia nechávali dvere na domoch dokorán, v USA sa killovalo len taká radosť. A toto “všetko” máme teraz kvôli radám na mandarínky a sviečkovú pred dverami ..

Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn (2020) (TV film)

Rasisticky motivovaný dokument, ktorý by mnohým "bielym" nedal spávať. Tí, čo nosia kabát s predsudkami, by sa mu mali na míle vyhnúť. A či je tendenčne smerovaný? Kurva, no jasné že je! V tomto prípade to asi inak nešlo, i keď sa v danom prípade snažila justícia urobiť všetko preto, aby to tak nebolo. Bohužiaľ, príliš očividné, do oči bijúce. Počin autenticky vyobrazuje atmosféru v uliciach, protesty táborov s opačnými názormi, priebeh vyšetrovania s rôznymi teóriami, no a v neposlednom rade súdny proces, i keď okrajovo, ktorý prinesie niekoľko rozporuplných verdiktov. HBO keď chce, vie spracovať emotívny dokument. V tomto prípade to tak ale nie je. Je to príliš sterilné, divák sa síce dozvie mnoho informácii, no nie sú podané tak, aby zasiahli hlavu, tobôž srdce či dušu, čo by rozhodne mali, keďže sa jedná o tak hrozný prípad, akým smrť Yusufa Hawkinsa rozhodne bola. Materiálovo tento počin vyslovene nesklamal, réžijne určite. Priemer ..

Policejní film (2021)

Divák bude svedkom “half/doku” o dvoch čestných žandároch, ktorí netradičnou formou poukazujú na fakt v podobe korupcie medzi “uniformovanými”. Či je to zaujímavé? Pre nenáročného diváka zrejme áno, ostatných to dokáže zaujať tak v úvodnej 15-20 minútovke a potom len kývne rukou. Ono nie, že by samotná forma spracovania úplne minula zábavnosť, no vážnosť bežných dokumentov tu absolútne absentuje, a to ja proste nerád. Toto nie je ani ryba ani rak, pričom čisto zo zaujímavosti to síce odporučiť môžem, no o žiadny “True Crime” variant, ktorý by emocionálne zasiahol, gradoval a tak pobúril, sa určite nejedná.

Behind Closed Doors (2019)

Dokument zavalí diváka množstvom informácií, hypotézami či teóriami o zločine, ktorý vyvoláva množstvo otázok, no nedokáže dať žiadnu relevantnú odpoveď, ktorá by sa aspoň čiastočne priblížila k rozuzleniu dávajúcemu zmysel. Sprvoti som sa pýtal sám seba, čím je už len tento prípad zaujímavý. Nuž, verte či nie, z mnohých dôvodov za pozornosť stojí. Okrem kolapsov polície, bude divák svedkom výpovede pod sérom pravdy, pričom jediné čo tomuto dokumentu chýba, je väčšie tempo a forma spracovania, ktorá mohla byť ďaleko záživnejšia. Ľahší nadpriemer ..

Procesí (2021)

Pri sledovaní dokumentov s obdobným námetom, ma celkom slušne napína, pričom nervozita a hnev sú emócie, ktoré sa prejavia v tesnom závese. Verím, že mať takúto skúsenosť, musí byť nesmierne traumatizujúce, pričom poznačia človeka do konca jeho života. Lenže tento “Procession” je tak nešťastne, nudne podaný, až som sám zo seba nemilo prekvapený, aký som bol k samotnému dianiu a k prípadom ako takým ľahostajný. Ľúto mi je týchto ľudí, čo si prežili takéto peklo, nasratý som na Netflix, že to spracoval takýmto spôsobom. Tak snáď to aspoň dotyčným pomohlo, no pre mňa je toto bez odkazu a hlbšej myšlienky, ktorá by jednoznačne mala zasiahnuť, dokonca som presvedčený, že by mala vyvolať znechutenie a hnev. Mrzí ma to ..

Class Action Park (2020)

Spomínate si ešte na ten pocit, keď ste na kúpalisku dostali “tatranku” od plavčíka, lebo ste skočili “bombu” tak 10 metrov od ostatných “potápačov”? Tak toto je úplne iný prípad. Na tomto “kúpalisku” sa koncom 70 rokov riešili “trošku” iné problémy ..

Umlčené svědectví (2021)

Tento dokument nemá nič spoločné s farbou pleti. Ide o záhadnosť okolo onoho zločinu, pričom keby tomu nebolo tak ako píšem, nebol by divák v úvode dokumentu svedkom scény, kedy čierny žandár, bije čierneho asociála, alebo feťáka, nazvite si takú osobu ako chcete. Ďalšia vec je, že "čierni" vyšetrujú v štvrti "čiernych", pričom na strane skorumpovaných, sú taktiež "čierni". Tak aký rasizmus, alebo teda zviditeľňovanie človeka ako takého inej farby pleti? Nie, toto nie je TEN druh filmu, tu je zámer jasne daný, ide o vyšetrovanie prípadu, ktorý je príliš nejasný nato, aby sa mu pozornosť nevenovala. Ide totiž o takú formu korupcie, že sa človeku rozum pozastavuje ..

Zločin (2006)

Pomerne nápaditá, príbehová linka, vývojom deja nijak mimoriadne nenudí, no emócia akoby v tomto prípade ani neexistovala. O hlúpote sa ani nebavme, tá tu od určitého okamihu vládne ako kráľovná. Jedine, že by bola láska naozaj slepá :)

Zločin (1993)

Priemerná, neprekvapivá krimi nezábava pre nenáročných, ktorá z 90% fičí na dialógu dvoch osôb. Nie, zlým filmom tento “Zločin” určite nie je, akurát je príliš priehľadný, bez twistu a emócii.