Le Cercle des passions (1983)

Giuliano Gemma  s nastupom 90. rokov uz toho tocil zufalo malo. S odstupom casu dost vycpele, dnes posobi nepatricne. Keby to nebola Europa, napisem kludne, ze to posobi cudzorodo : 50 %

Bankovní konto s výstrahou (1980)

Maloco talianskych filmov slo v znormalizovanom Ceskoslovensku, tento Damianiho film bol jeden z nich. Preco ? No lebo zobrazoval realitu taku, ako vyhovuje a vyhovovala vladnucim sudruhom - skorumpovany kapitalizmus, prepojenie mafie a statneho aparatu... proste komunisti boli k takymto filmom maximalne tolerantni. Gemma bol na urovni, tema je aktualna i dnes, preto dam aspon 75 %

Legie na Kolwezi (1980)

Raoul Coutard ako reziser mi toho vela nehovori, napokon nie som vystudovany filmobvy teoretik -elitar, filmovu teoriu som nikdy nestudoval, nejsem absolvent FFUK ani FAMU. Troch ale film zasadim do vseobecno geograficko -historickeho kontextu. Provincia Katanga sa nachadza v dnesnej DRC /Democratic Republic of Congo/, byvaly Zair. Pricom katanga tam nie je najbohatsia provincia, tou bola od 40/50. rokov Shaba provincia. Chvilu v polke 50. rokov to bola pomaly az vykladna skrina Afriky. Horsie ale, ze v novembri 1965 v byvalom Belgickom Kongu prevzal moc Mobutu Sese Seko, africky diktator. Tuneloval statne spolocnosti, ludia zili v absolutnej chudobe, zatial co Sese Seko sa topil v bohatstve a luxuse. Raz dokonca vyhlasil, ze on  nevidi rozdiel medzi statnym rozpoctom a jeho sukromnou penazenkou. Film samozrejme na urovni, rezia zrucna, dialogy su vyborne .. trochu zamrzi absencia hereckych vykonov, ja som ale tolerantny   : 77 %

Tomiris (2019)

Nema to klasicku vypravu na aku sme zvyknuti, no ako pohlad do neobycajnych kutov Zeme sa to celkom dalo. Kazasske stepi vo filme, preco nie, hlavne ked tvorcovia nesetrili na kulisach, komparze ani na faune /kone/  : 60 %

Tajemství pod vodou (1995) odpad!

Rezisersky ciry amaterizmus, bez hereckych vykonov a bez tempa. Pricom tematika je dobra - toxicke odpady v jazere. Zas klasicky priklad toho, ze kvalitna tema neznamena kvalitny film   : 0 %

Železné srdce (1992)

Videl som to len kvoli tej amaterskej  naivnej snahe natocit kultovu bojovu podivanu s Bolo Young-om. Jo a Bolo Young  bol vtedy v najlepsej forme, to je bez debaty. Vsetko ostatne na filme je ale spatne, je to typicky produkt 90. rokov  : 6 %

Noční můry z temnot (2019)

Hlavne sa mi pacil  satromodny koncept filmu, ako dobre pise kolega T2, 80s neskutocne imponuju hororvym reziserom. No ale najlepsie  hororry vznikali aj tak v 70. rokoch. vysoke hodnotenie dam nie za to, ze je to tinedzersky film, ale za to, ze to bol zarobok  jaxvina v kinach. A ja zarobkove filmy moc rad   : 76 %

Mandingo (1975)

Brutalne rasisticky film, co ten majitel robil tomu cernochovi  to bol total brutal   : 68 %

Glissando (1982)

Ja tu nebudem pisat artove vety, ba ani film nebudem rozoberat z filmovo -teoretickeho hladiska. Na to su tu ini, ja som len laik nedouk a miesto filmovej teorie som zaviedol filmarsku prax. Napisem to takto : 1941  bol natoceny Obcan Kane, .. .rok siel za rokom ... 1960  Psycho ...... 1972 Godfather ..... 1982 v Rumunsku natocil Daneliuc svoj najlepsi film Glissando ... rok  1991 priniesol film  Terminator 2 ...... 1994 Unaveni Sluncem ...... a takto bych mohol pokracovat. 100 %

Výlet po Dunaji (1981)

Tak i rumunska kinematografia vyplodila filmy, ktore kritizovali Ceausescov rezim. Rumunsky komunisticky totalitny rezim bol podstane volnejsi nez ceskoslovensky, to sa odrazilo i v tomto filme. Vylet po rumunskom Dunaji je fascinujuci, lodky, plaze, nechyba dejova linia. Nijak strhujuci dej, dejova linia je volna. Scenky z filmu, ktore boli kriticke k sposobu vlady  Rumunskej komunistickej strany boli vyskrtnute, to len ako pikoska, jo a v Rumunsku  nedoslo k judaizaci rumunskej kultury - to len v Cesku  : 77 %