Borgiové (2011) (seriál)

V době, kdy Tudorovcům běžela poslední sezóna, se Showtime chopila dalšího kontroverzního "rodinného dramatu" ze středověku. Vzhledem ke své proslulosti, plné nájemných vražd a smilstva, by se dalo říct, že i seriál bude velmi odvážným počinem (jakožto kabelová televize si to mohla plně dovolit). Jenže The Borgias je z většiny času nezáživným politickým pletichařením, kterým sice již oplývali zmiňovaní Tudorovci, ale oproti nim, se zde stále jen mluví a skutek utek.... To se týká první série - druhá série se ale naplno rozjíždí a mě konečně pohltila, že jsem se na nové díly těšila stejně tolik jako na nový Game of thrones. Obzvláště se v druhé sérii mohl konečně více projevit Juan Borgia:)

Řím (2005) (seriál)

Seriál Rome v roce 2005 započal novou éru historických kostýmových eposů, kde se dobové reálie, plné politických debat, mísí s odvážnými otevřenými sexuálními scénami a naturalistického násilí, a stal se tak vzorem pro své následovníky Tudorovce a Spartacuse. Rome je dokonalá barvitá freska, která k vyobrazení tehdejšího života nepotřebuje hektolitry digitální krve a ani slovo "fuck" v každé druhé větě (i když samozřejmě dabovaná verze je mnohem krotší nežli originál). Zde je všeho s mírou, ale především vše vypadá opravdově a není nic záměrně přestylizováno jako ve Spartacusovi. Herecké výkony jsou na úrovni po celou dobu a vy si tak můžete dokonale užít přerod římské republiky v diktátorské impérium pod otěžemi krutých císařů během celkem 22 epizod.

Robin Hood (2006) (seriál)

Dávám 5 hvězd, protože tak nízké hodnocení, které tu RH má, si nezaslouží. Většina hlasujících seriál odsoudí po první epizodě, jelikož čekali vážné drama (od toho tu je nespočet filmových adaptací!). Přitom jde o pohodovou komedii, která se nebere příliš vážně. Ano, je plná kýčovitých stereotypů, kdy chrabrý hrdina je neustále nedoceněn za své zásluhy, ale vždy přispěchá v poslední chvíli na pomoc a všechny (většinou) zachrání. Ale vždyť taková legenda o Robinovi je, plná ideálů a utopie. Přesto ale nepostrádá odvrácenou stranu mince, která ukazuje Robina jako obyčejného člověka se všemi jeho chybami a v tu chvíli je reprezentován hned jiný, temnější příběh, který ne vždy končí rozjasněným happyendem.

Za svitu měsíce (2007) (seriál)

Alex O'Loughlin dokázal vdechnout neskutečné charisma postavě, která to vyloženě vyžaduje. Aneb jeden z nejlepších televizních upírů současnosti.

Ztraceni (2004) (seriál)

Aby jste Ztracené opravdu pochopili, musíte vidět všechny řady. Jestliže vynecháte byť jen jeden díl, či některé budete sledovat nedbale, hrozí velké nebezpečí, že vám unikne několik důležitých souvislostí. Navíc musíte brát v potaz to, že spousta nastíněných záhad je odhalena třeba až o několik řad později, což méně trpělivé povahy nemusí překousnout. Tudíž jestli k seriálu budete přistupovat jako k povrchní popcornové zábavě, dost tvrdě narazíte a pravděpodobně seriálu dáte vale. Ale pro náročnější publikum, které vydrží až do úplného konce, čeká velká odměna v podobě odhalení (téměř) všech záhad, které jim dlouho nedaly spát. Jako například odhalení smyslu oněch proklatých čísel 4, 8, 15, 16, 23 a 42. Ale hlavně zjistí, PROČ vůbec tito lidé na ostrově ztroskotali... A jako "bonus" uvidíte jeden z nejkontroverznějších ukončení seriálové historie.

Dokonalý podraz (2008) (seriál)

Seriál má trochu kostrbaté začátky, kdy se během prvních třech čtyřech epizod teprve hledá, ale když konečně najde svůj styl a postavy utvoří solidní tým, je vymalováno - a závěr první řady je pak jízda na horské dráze u které si přejete, aby jen tak neskončila. Naštěstí tu jsou další epizody ještě lepší druhé řady (když tedy opominu snad nejhorší počítačový efekt, co jsem kdy viděla, a to hned v úvodní scéně). Další originální podvody následují ve třetí i čtvrté sezóně. A já doufám, že ještě aspoň jednu sérii tihle novodobí "Robinové Hoodové" loupit a podvádět budou, protože mě tenhle styl "Dannyho parťáků" baví:)

Strážce pořádku (2010) (seriál)

Nejedná se zde o typickou kriminálku, kde by na začátku byla vražda a celou epizodu by se vyšetřovala. Zde se zločin stane klidně teprve až v polovině dílu, nebo k němu nemusí dojít vůbec. Jde spíše o drama zaměřené na postavu Raylana, která je zajímavá sama o sobě, a dokud je na obrazovce, všechno klape, tak jak má. Ale v okamžiku, kdy je kamera věnována někomu jinému, třeba dvěma pachatelům, jak si pět minut spolu povídají, věci začnou skřípat. Většina dílu je založena na dialozích a jen malému procentu skutečné akce, proto jestli hledáte napětí v podobě neustálých přestřelek či honiček v autech, porozhlédněte se někde jinde. Jestliže ale ujíždíte na drsných chlápcích, kteří za každých okolnostech vypadají "cool" a přáli byste být jimi, Justified vám v tomhle může vyjít vstříc.

Chuck (2007) (seriál)

Málokterý seriál má tak vyvážené nejen epizody, ale rovnou celé série, které si budete s radostí pouštět i za pár let. Hlavně díky všem sympatickým postavám (ale i nesympatickým, které jsou až tak ,,hrozné" až jsou úžasné), jenž vám zaručeně zpříjemní 40 minut naplněných akční zábavou. Nenechte se ošálit prvoplánovým klišé, kdy agentku hraje sexbomba - na níž jsou používány ještě kýčovitější zpomalené záběry s patřičným hudebním doprovodem - protože díky těmto prvkům si seriál dělá legraci ze všech Bondovek, ninja filmů a podobně. Ale zároveň je i poctou těmto filmům - můžete nalézt spoustu skrytých odkazů na kultovní snímky, ale jen pokud jste jejich opravdovými znalci.

Firefly (2002) (seriál)

Originální mix sci-fi s westernem, plný výborných herců, skvělých dialogů a jedinečných epizod. To je Firefly.

Dexter (2006) (seriál)

Jak je možné, aby se vrah stal (anti)hrdinou amerického seriálu? Samozřejmě je v tom menší háček – Dexter představuje ideální vyšší soud, který se postará o všechny zločince, co doposud unikají spravedlivým „božím mlýnům“ (čti: jurisdikce je na ně příliš krátká). Běžnému divákovi proto nečiní problémy ztotožnit se i s takovým charakterem, který po nocích běhá v ulicích Miami a podřezává svým obětem krky. Opět se jedná o utopickou představu světa, kdy ti špatní jsou po zásluze potrestáni způsobem ,,oko za oko...“ Ale jelikož je Dexter sympaťák, rádi budete věřit, že spravedlnost přeci jen existuje (nejen na televizních obrazovkách). Zvlášť, když jeho "pomsta, podávána za studena", je zatraceně napínavá...