Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Saul je konečně zpět! Tedy Jimmy McGill, který se do života podsvětí teprve zlehka propadá... ale na druhou stranu se zvedá z finančního a sociálního dna. U spin-offů je štěstím to, že některé postavy divák zná a je rád, když se objeví na scéně (Mike, Tuco...), ale na nich se příběh vystavět nedá a tak tu musí být i postavy nové – a ty zatím nejsou moc zajímavé, takže když se příběh odehrává v domě Jima s jeho spolubydlícím, tak to trochu skřípe. Jakmile ale přijde na řadu to pravé „BB“ drama, tak se v Novém Mexiku zase cítíte jako doma. Hlavní ale je, že se o budoucnost druhé řady bát nemusíme, takže Vince Gilligan bude mít příležitost vše rozvést tak, jak zamýšlel – včetně Walterova a Jesseho camea z „přítomnosti“ BB...

Rivalové (2013)

Formuli 1 sleduji tak od roku 2008, takže bych se nepovažovala za nějakého ignoranta a neznalce tohoto sportu - a tak jsem ráda, že vznikl první hraný film, u kterého nemusím dělat facepalm.

Stalker (2014) (seriál)

Seriály musejí jít s dobou - a to se týká i kriminálek. Nové zločiny jako kyberšikana či stalking jsou velmi vděčným tématem pro moderního diváka, protože se musí šířit povědomí o tom, že se jedná o dosti ohavné zločiny cílící v první řadě na psychiku obětí - a někdy dojde i na to násilí fyzické. Stalker si stále drží napětí a svým námětem je originálním počinem na poli procedural cop shows.

Vražedná práva (2014) (seriál)

Co se zpočátku jeví jako svižná variace na doktora Househo v ženském podání a místo v nemocnici se ocitáme před katedrou práv se brzy stane až téměř průměrným právnickým dramatem, ve kterém jsou obhajování i ti, co by si spíš zasloužili celu 2x2 metry. Maska silné hlavní hrdinka se začne odlupovat (a to doslova) a odhalí realitu, že Viola Davis není novým Housem v sukni, ale emočně labilní ženuškou podvádějícího manžela, jehož milenka nejen umře, ale i on sám je zavražděn.... což je nám připomínáno každou epizodu v útržkovitých flashforwardů, ve které se skupinka vybraných studentů snaží zbavit těla a důkazů. Škoda tedy je, že teoretická část, učící „jak si nechat projít vraždu“ je nahrazena více či méně nezáživnou praxí ze soudní síně jen s několika málo studenty – a zbytek třídy má prostě smůlu. Takhle divák musí sledovat partu rozdílných individuí, kteří vám brzy začnou lézt na nervy, co se snaží oslnit svou mentorku, která není tak zastrašující, jak ji v první epizodě všichni líčili (i když bez makeupu a paruky....). Jsem zvědavá, jak se příběh bude odvíjet potom, až dorazí do „přítomnosti“ a bude muset najet na jiný styl vyprávění, což bude už brzy.

Pozůstalí (2014) (seriál)

Depresivní sonda do duší těch, kteří zažili světovou „katastrofu“. Ale oproti třeba takovému The Flashforwardu jdou The Leftovers opačným směrem – v seriálu nejde o příčinu, ale o důsledek. Nečekejte proto žádné konspirace, žádné vyšetřování tajných agentur, žádnou globální špionáž.... ale spoustu osobních příběhů, točících se okolo jedné rodiny. Příběh se hutně rozvíjí a postupně vše začne všechno hezky do sebe zapadat, ale počátky pro mě byly trochu horší. Hlavně mě odrazovala celá ta myšlenka sekty v bílém, která je ukázkovou reklamou pro rakovinu – jakožto zatvrzelý nekuřák mě nijak nebaví sledovat feťáky nikotinu, jak nehorázně znečišťují ovzduší. Ale postupně jsem chápala jejich motivaci, jejich rezignaci na život – a vlastně tím demonstrovali to, že se chtějí pasivně zabít, jakožto „provinilí přeživší“..... Seriál je to hodný zamyšlení, ale zas tak hluboce mě nezasáhl, abych si po něm dala hodinku filozofování – protože mi několik postav lezlo krkem (v podstatě skoro všichni členové ústřední rodinky), ale jak se příběh blížil k finále, chápala jsem jejich motivy a chování, takže jsem své antipatie překonala a i přes to ustavičné kouření jsem si to užila. Jen by mě fakt zajímaly ony příčiny (zmizení), a nejen samé dramatické důsledky...

Gotham (2014) (seriál)

Invaze komiksových příběhů dorazila z kin i na televizní obrazovky. Zmapovat před-batmanovskou éru je velmi zajímavý nápad, který skýtá mnoho potenciálu a spousty námětů pro příběhy padouchů z prohnilého Gotham city. Dekadenci způsobila ikonická smrt rodičů Waynových, s níž se začaly probouzet všelijaké ošidné živly zašpiněného města, ve kterém panuje „bezčasovost“ - a tak se Gotham může prezentovat jako noir detektivka, která se může odehrávat v současnosti a neztratí přitom své zašlé kouzlo ponurosti. Středobodem příběhu je mladý Jim Gordon, velký idealista s vysokým citem pro integritu. Brzy ztrácí iluze a společně s divákem objevuje taje zkorumpovaného podsvětí – které se zde stírá s běžným životem a je těžké rozeznat hranice těchto dvou světů. Jeho motivací je přísaha malému Bruci Waynovi, který je nucen předčasně dospět a rozhodnout se ve své životní cestě, která povede k latexovému oblečku... Seriál kromě příběhu zrození legendární postavy (která je spíše vedlejší dějovou linkou) nabízí především rozvíjení příběhů v pozadí – počátky budoucích Batmanových protivníků – je tak zábavné sledovat účast známých i méně známých postav, které ještě nedospěly ke svému stavu z filmů, jak je známe – Catwoman, Poison Ivy, Riddler, v budoucnu i Scarecrow... Jokera se asi nedočkáme (tím by scénáristi píchli do vosího hnízda), ale první řada nabízí silný kalibr v podobě Penguina, který celý seriál táhne.

Od soumraku do úsvitu (2014) (seriál)

Na původní Rodriguezův film jsem si jen matně vzpomínala (deja vú jsem zažila před tím motorkářským barem...), takže jsem nebyla handicapována srovnáváním a přemýšlením o tom, jaký smysl má seriálová verze. Nicméně i mě bylo jasné, že nepůjde jen o remake, ale o rozšířenou adaptaci, čerpající inspiraci z originálu. A když už se něco takového uskuteční, je dobře, když za tím stojí samotný tvůrce, tj. Rodriguez. Vytvořil tak zábavný mix hororové akční komedie, kterou tak s Tarantinem rád dělá už několik let. Ústřední duo bratrů zabijáků je dosti charismatické a ujeté, že jim prostě musíte fandit, zvláště když se dají dohromady s netradiční rodinkou, co měla tu smůlu, že jeli karavanem... Ke konci tempo dosti zvolnilo a už vše moc nedávalo smysl, ale i tak je fajn, že příběh bude dál pokračovat druhou sérií. Ještě nepřišel čas opustit Mexiko zamořené sexy upíry...

Intruders (2014) (seriál)

V poslední době je v kurzu brát do hlavních rolí amerických seriálů Brity a donutit je používat americký přízvuk – až mě z toho trhají uši. No a Jon Simm zatím odvádí dosti otřesnou práci s imitováním amíků:-D Naštěstí to je jeho jediný zápor, protože herecky to vyvažuje více než slušně. Intruders pocházejí od tvůrců Akta X, takže je jasné, že nepůjde jen tak o obyčejný příběh – sice chvíli trvá (tak dva tři díly), než se divák plně zorientuje a pochopí, oč kráčí, ale jakmile se věci dají do pohybu, začne to být velmi dobré. Zvláště ta cca desítiletá holčička odvádí věru znepokojující herecký výkon – zapomeňte na gore scény, opravdu „děsivé“ je to, když tak roztomilé dítě vidíte říkat fakt ošklivé věci... Každopádně jde o velmi zajímavý počin, kterému určitě napomáhá menší počet dílů a jsem zvědavá na druhou sérii – do té doby si třeba Simm vezme soukromé hodiny americké výslovnosti od Jamese Fraina.

Agresivní virus (2014) (seriál)

Guilermo del Torro je vizionářský vypravěč, který bravurně spojuje hororové výjevy s bájným folklórem. A proto jsem mu věřila, když hlásal, že stvořil skutečně děsivé upíry, které jsme doposud neviděli. No a měl tak zčásti pravdu... mimozemské pijavice jsou sice originální (a dost těžko si je budete asociovat s jakýmikoliv upíry, které jste kdy viděli), ale původní strigoi je.... no.... k smíchu. To i Voldemort nahání více hrůzy, nežli tenhle ušatý obr-skřítek. Kdyby mu nechali kapuci (alá Mozkomor) na hlavě, udělali by scénáristi mnohem lépe. To už více děsivěji působil „nesmrtelný“ nácek, který pro Mastera dělal poskoka. Nicméně příběh je dobře vystavěný – začátek s „mrtvým“ letadlem byl výborný; pak sice následoval útlum, ale jen do té doby, než mohla propuknout pandemie v celé své „kráse“. Aneb The walking dead místo zombíků s upíry – či spíše vetřelci... Několik zpočátku spolu nesouvisejících dějových linií se postupně střetnou a budou diváka docela slušně bavit – pokud tedy nebude nad příběhem příliš přemýšlet a nebude hledat nelogičnosti. A nakonec, když už jsem začala s těmi HP referencemi - „Filch“ je největší badass děda na světě:) Kdo jiný by mohl svým vnoučatům vyprávět o tom, jak hrál v Harry Potterovi, v Doctoru Who byl „sběratelem“ dinosaurů, v Game of Thrones uspořádal Rudou svatbu, a teď je z něj zabiják upírů?

Zrození Planety opic (2011)

Poměrně chytře vymyšlený nápad s tím, jak mohl konečně nějaký živočišný druh přemoci a nahradit "všemocnou" lidskou rasu, i když se stále jedná o třídu lidoopů... Konečná grafická ukázka šíření smrtelného viru zlověstně předvídala nákazu typu Eboly (i když ta se zdá být již pod kontrolou - stále je tu však riziko globální pandemie někdy v budoucnu). A vzhledem k tomu, jak lidsko sobecky zachází s přírodními zdroji, divákovi nezbývá než nefandit primátům, aby převzali kontrolu nad světem. Horší zvířata než lidi nejsou, ne? P.S. - Tom Felton si opět zahrál roli arogantního fracka, kterému byste nejraději nakopali do zadku - good job!