Jezero vs. Anakonda (2015)

,,Ale houby! Nechci bejt v potravním řetězci.“ Konečně zvířecí béčko, které pobaví! K tomuto filmu mě nalákalo jméno Corina Nemece, který se dokáže pořádně odvázat. Tady plnil svou roli biologického experta jen průměrně. Veškerou zábavu zde má na starost banda tupých děvčat z jakéhosi studentského spolku, a především pak jejich vůdkyně, tupá blondýna, a pak hlavně souboje anakond s krokodýly. Jejich nápaditost je značná a já dostal, co jsem očekával. Český dabing je dobrý a nabízí pár pěkných hlášek. Celkově vzato se jedná o svěží závan mezi zvířecí béčka, na ty nejlepší však zdaleka nemá.

Terminátor 3: Vzpoura strojů (2003)

,,Humans inevitably die.“ Scéna s jeřábem je neskutečná, Lokenová v červené přiléhavé kůži taky nemá chybu a Árnie je pořád sympaťák a drsoň. Přesto třetí terminátoří dobrodružství silně pokulhává za vynikajícím druhým dílem. Příběh je opět jako v prvním díle nekončící honičkou a ve scénáři vynikají chybky a logické nesmysly. Hlavní hrdina je krajně odporný floutek, který má k sobě aspoň sympatickou Danesovou. Ačkoli celý děj je poměrně obyčejný, závěr mě příjemně překvapil svým temným vyzněním.

Rudá mašina (2014)

,,For the Soviets the sport were in the kind of way a warfare.“ Kdo by si myslel, že tento dokument je pouze o hokeji, hodně by se mýlil. Tady šel tvůrce mnohem dál a nastínil s obrovskou plastičností éru studené války a obrovské rozdíly mezi Východem a Západem. V druhé části je přitom nejdojemnější, že ty rozdíly byly nejen materiální, ale hlavně psychologické. Ruští borci si prožili příběh, který by v pohodě stačil na několik napínavých filmů. Je radost, že toto téma je zpracováno tak kvalitním způsobem. Obraz, zvuk a střih jsou vybalancovány do nejmenších detailů, takže se mi každých pět minut stávalo, že jsem byl napnut jak struna nebo naopak pobaven. A to se mi u dokumentů tak často nestává.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

,,Nothing will make sense to your american ears. And you will doubt everything that we do.“ Villeneuve s Deakinsem stvořili velmi podmanivé a hypnotické dílo. Ač je příběh poměrně originální, tak to byla právě režie a hlavně kamera, co mi na tomto filmu nejvíce učarovalo. Každý záběr a každá scéna má promyšlenou kompozici a párkrát za film se objeví tak vytříbený a neotřelý záběr, že jsem jen zahučel úžasem. Režisér velmi odvážně dal doprostřed dění Emily Bluntovou, ale spíš než aby ona hýbala dějem, tak děj hýbe s ní, a to dost nepříjemně. Ona hraje výborně a bez sebemenšího zaváhání. Ale mě se tu nejvíce líbil Del Toro, který dostal pořádnou postavu, kterou si užil. Pozitivně mě překvapilo i vyústění celého příběhu, které rozhodně není divácky vděčné, ale vyhýbá se veškerým žánrovým klišé. Celé toto dílo v tom nejlepším trochu připomíná film Tahle země není pro starý, což je solidní kompliment.

Columbo - Planý poplach (1990) (epizoda)

,,Čím lepší doutník, tím lepší myšlení.“ Tenhle díl byl vyložená zrada, a to jak vůči Columbovi, tak i vůči divákovi. Sledovat tři čtvrtě stopáže něco, co je potom zcela zbytečné, vyznívá jako ztráta času. Když se konečně začne ke konci něco pořádného dít, je veškeré vyšetřování provedeno v několika minutách. Celé to prostředí jak z Playboye na mě působilo hrozně nepřirozeně, hlavně v každém záběru banda vychechtaných slepic co se neustále kroutí, jak když je někdo fotí. Rozhodně je toto jeden z nejhorších Columbových dílů.

Columbo - Smrtící korunka (1990) (epizoda)

,,Věřte tomu nebo ne, za dvaadvacet let u policie jsem tuhle věc nikdy nemusel použít.“ Podle názvu jsem se těšil na nějakou pikantní vraždu z prostředí soutěže krásy, jenže bohužel korunka je zde míněna ta zubní. Zpočátku mi byla hodně proti srsti komplikovanost vraždy. Jsem totiž u Columba vždycky radši, když je vražda co nejvíce dokonalá, aby měl poručík těžkou práci. Tady se nakonec ukázalo, že usvědčit pachatele bude nesmírně těžké, protože důkaz neexistoval. Ale to by nebyl Columbo, kdyby obratnou fintou nezískal doznání. Záporák byl slušně slizký, odhalení typicky Columbovské a dvě malé epizodky poručíka s kávomatem a majákem mě rozesmály.

Columbo - Columbo na univerzitě (1990) (epizoda)

,,Moje žena pořád říká, že ho pošle vyčistit a spálit.“ Ač se tento díl drží přesně závěrečného odhalení pachatelů, jeho úvod je velmi nezvyklý. Columbo je totiž na místě činu dřív, než se vražda vůbec stane. Potom následuje trochu obměněný způsob vyšetřování, kdy si Columbo hraje na neviňáčka před studentskými machýrky, kteří si z něj dělají akorát legraci. Ale o to více potěší vytoužený závěr. Rozhodně nadprůměrný díl s nadprůměrně vymyšlenou vraždou.

LEGO® příběh (2014)

,,Pravda toť jest, neb je to veršované.“ Občas se najdou filmy, které potěší děti i dospělé, např. jako nová Ovečka Shaun ve filmu. Tento film je na tom stejně. Děti potěší veselé postavičky, nápadité hlášky a šílené akční scény. Dospělé zase zaujmou narážky na 1984 v lego podobě a zparodizované různé filmové postupy. Ve světě lega totiž i ty nejzákladnější věci nabírají neskutečné významy, což je legrace sledovat. Český dabing je naprosto vynikající a písnička Všechno je tu boží vám bude určitě znít ještě několik týdnů v uších, ať se vám líbí, či ne. Lego příběh rozhodně přinesl svěží vítr do klidnějších vod současných animáků, které začínají být jeden jako druhý. Doufám, že následující lego filmy budou stejně odvážné, jako je tento.

Čertova nevěsta (2011)

,,Kdepak, vždycky je v tom nějakej pták.“ Nezačíná to vůbec špatně, atmosféra rokokové pohádky tam je, triky jsou hezké a Laurinová v úvodu ukazuje velmi přirozené herectví. Jenže pak začnou vyskakovat chyby. Především mužští představitelé stojí za starou bačkoru, jak král, tak i Štepán. Především postava Štěpána je scénáristické zlo. Štěpánův jediný charakterový rys je ten, že miluje Štěpánku a tím to končí. Nemá svou osobnost, ani emoce, prostě nic, jen miluje a nic víc. Je proto trochu otravné sledovat ho po celou dobu, jak se pořád a pořád plahočí za Štěpánkou. Jak to u Trošky bývá, neobejde se pohádka bez křepčení, řvaní a šílených čertů. Příběhu dojde v půlce stopáže definitivně dech a já nevěřícně sledoval Štěpána, proč vlastně plní nějaké tři úkoly, které nedávají smysl a je v nich spousta nelogičností.

Columbo - Vražda škodí zdraví (1991) (epizoda)

,,Nezapomeňte, mít oči otevřené a být ve střehu.“ Hamilton si na této vraždě dá opravdu záležet a to já rád, když to má poručík těžké. Jenže Columbo se tentokrát moc nestydí a jde na to zhurta hned ze začátku. Zápletka s točením porna je už trochu zastaralá, dneska to používají hvězdy, aby znova nakopli svoji kariéru. Nicméně Hamilton je výborně slizký a arogantní a Columbo se snaží být jako med, ale dotěrný je jako moucha, takže vzájemná chemie funguje dokonale. Na způsob usvědčení se tentokrát dá přijít již dříve, ale i tak je originální a potěší.