Rivalové (2013)

,,There’s no need to drive fast. It just increases the procentage of risk.“ Ron Howard vytvořil dle mého názoru téměř bezchybný film, který je dokonalý hned v několika rovinách. Kamera mě dostala nádhernými a sytými barvami, které evokují starý kinofilm. Taktéž záběry ze závodů nemají chybu, je v nich kupa adrenalinu, takže o napětí není nouze. Herecké obsazení rovněž bez sebemenší chybičky. Nejvýraznější je jednoznačně Brühl, jehož herectví je přirozené a působí naprosto samozřejmým dojmem. Příběh je dobře rozdělen mezi závodění a osobní příběhy obou hrdinů, vše se vzájemně doplňuje a proplétá, takže jsem se nenudil ani u jednoho. Největší výkon však předvedl střih a režie. Obojí má výborný cit pro dramatickou linku, perfektní přechody mezi scénami a přesně dávkované emoce. Rivalové jsou vynikajícím příkladem sportovního dramatu se vším všudy.

Everest (2015)

,,Well, if you can get him on the top.“ ,,If?“ Everest je drama klasického střihu. A je to jak pochvala, tak i výtka. Chválit musím civilní pojetí příběhu i lidských postav, které působí věrohodně. Naopak kritiku si zaslouží naprosté nevyužití postavy hrané J. Gyllenhaalem. Keira Knightley naštěstí dostala jen minimum prostoru pro své nezbytné fňukání, které jsem nějak protrpěl. Na něj jsem těšil, ale když se během celého filmu jen párkrát mihne a cosi zamumlá, tak jsem cítil zklamání. Kamera se dokázala postarat o několik opravdu zajímavých a oku lahodících záběrů, mě ale v mysli zůstanou jen velmi nepovedené počítačem a zeleným plátnem dotvořené scény, které už nemohly působit studiověji. Příběh nebyl nijak špatně napsaný, ale jako divák jsem měl velký problém s tím, že jsem vlastně neměl komu fandit. Turismu kolem Everestu nefandím, a proto mi byl boj o život skupinky turistů poměrně volný. Pro mě zůstane Everest jen průměrnou podívanou.

Jimmy Carr: Being Funny (2011) (TV film)

,,I am Jimmy Carr and these are my jokes. Let’s not fuck about!“ Jimmy Carr opět probere svými vtipy všechna možná společenská témata. Tentokrát zabrousí i do vod anglického přízvuku, což mě bavilo, i když jsem je do této doby neslyšel. Interview s majitelem pohřebnictví a kreslené obrázky trochu oživily trochu jednotvárné způsob Jimmyho show. Nicméně tím nechci říct, že by byly Jimmyho vtipy nudné, to ani náhodou. Je to vtipné, sarkastické a cynické a tuto kombinaci spolu s Jimmyho výborným hlasovým projevem opravdu můžu.

Columbo - Ve hře je všechno (1993) (epizoda)

,,Báječně, kolik?“ ,,Dvanáct.“ ,,Dvanáct!“ Tato epizoda je kouzelná. Poručík si v ní opět trochu oddechne a nechá se obletovat krásnou Faye Dunawayovou až to vypadá, že ztratil sebemenší zbytky profesionality. Že je to pouhé zdání, a že zůstal věrný svému detektivnímu poslání, nás přesvědčí emocionálně nabitý závěr. Vražda a její motiv jsou tentokrát trochu jiné, než na co je divák u Columba zvyklí, a opět je to, myslím, ku prospěchu věci. Z vyšetřování mi tentokrát nejvíce utkvělo v hlavně poručíkovo zkoušení světla v ledničce, kdy donutil uklízečku pět minut řvát ano a ne. To bylo k popukání.

Jimmy Carr: Laughing and Joking (2013)

,,Is it that as me be a cynical, but thats this job being a stand-up comedian.“ Jimmy Carr jako obvykle chrlí jeden vtip za druhým. Některé jsou sprosté, jiné jsou urážlivé, ale všechny do jednoho jsou nesmírně vtipné a já si zažil hodinku a půl intenzivního tréninku mé bránice. Jimmy tentokrát více hovoří o sexu a přišlo mi, že víc komunikoval s diváky, kteří byli v dobrém rozpoložení. I Jimmyho improvizace byla tentokrát vynikající. Krátké pauzy s kreslenými vtipy mi nevadily, ale ty obyčejné mluvené byly o dost lepší.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

„Tady je takovej bordel, že se mlží i čočka u kamery.“ Seriál o marnosti českého restauratérství leží a padá s osobností Zdeňka Pohlreicha. V prvních sériích byl představován jako člověk nesmírně kritický, sprostý a tvrdý, nicméně dokázal pozvednout některé restaurace z úplného dna na pojídatelné minimum. Další série se už nesou v pozitivnějším duchu, kdy Zdenda méně nadává a více radí, a to i přátelsky a s porozuměním. A konečně v poslední šesté sérii je pořad více o lidech, jejich motivacích a touhách a o tom, jak se může každý změnit. Zdenek se změnil na motivačního kouče a trenéra a pořad, který byl původně jen o dobrém jídle, se stal pořadem o přístupu k životu a k práci. Zdenek ukázal hlavně v posledních dílech, že je to člověk optimistický, upřímný a že dokáže naslouchat a pochopit jiný přístup k životu, než má on sám. Za to jsem mu velmi vděčný, stejně jako scénáristům a režisérům poslední série, kteří ji udělali více lidskou. Ano šéfe, je výborný, vtipný a originální pořad, který by ale měl mít další pokračování.

Nebezpečné hry (1998)

,,Curiosity, I guess.“ ,,About what? How do I improve my breast stroke?“ Nebezpečné hry jsou docela zajímavým atmosférickým krimi, které se postupně rozplétá a divák si co čtvrt hodinku musí aktualizovat seznamy podezřelých. Má to pěknou kameru, která dokázala sugestivně navodit atmosféru slunné i bažinaté Floridy. Herci jsou dobří, např. Kevin Bacon zahrál poldu věrohodně. Denise Richards se do své role hodila naprosto dokonale a každá scéna s ní měla pořádný sexy šmrnc. Bohužel scénář je trochu děravý, což zamrzí, obzvlášť když je příběh tak komplikovaný. Závěr pro mě byl trochu zklamáním, protože zbytek filmu se tím stává ne moc věrohodný. Nicméně celkově vzato se jedná o poměrně slušný film, na který se dobře kouká.

Avengers: Age of Ultron (2015)

,,He is fast and she is weird.“ Pokračování Avendžrů je sterilnější než chirurgův skalpel. Příběh a vývoj postav už snad nemůže být odbytější, záporák je vysloveně k smíchu a vypadá spíš jako nějaká nepovedená parodie. Úspěch celého filmu sází na šílené akční scény a co největší destrukci, to mě ale nechává zcela chladným, protože obojí je tvořeno počítačem, a tudíž nudí. Unylou podívanou naštěstí trochu zvedá z bahna Scarlett, které to sluší, i když mele ptákoviny, jako zbytek týmu. Např. Kapitán Amerika, který peskuje ostatní, když si trochu zaklejí, je, jak se říká, na pěst! Jsem zvědavý, co přinesou třetí Avendžři, ale podle nastaveného schématu by se mělo jednat o zatracenou nudu!

Jimmy Carr: Stand Up (2005) (TV film)

,,Close to comedy genius.“ A to asi Jimmy skutečně je. Jeho vtípky jsou trefné a vždycky s překvapující pointou. Občas sice balancuje na hranici slušnosti, ale to je právě to, co se mi na něm líbí. Nekorektní humor je prostě potřeba. Tentokrát se opět opírá do všech možných odvětví, od homosexuálů, přes věřící, postižené až k tlustým. Samozřejmě hodně času je věnováno sexu a všemu kolem něj. Interakce s publikem byly tentokrát na Jimmyho vkus trochu mírnější, ale to není žádná výtka. Těch osmdesát minut uběhlo jako voda a já se parádně nasmál.

Thor: Temný svět (2013)

,,Better get my pants.“ Druhý Thor je jen další z řady sterilních marvelovek. Je to plné ohavného digitálního bahna, které se mi začíná zajídat stejně jako papundeklové kulisy céčkových filmů. O příběhu nelze vůbec hovořit, znovu recykluje otřepaný blockbusterovský koncept o záchraně světa. Mě to už ale leze krkem, a když nastal závěrečný boj, jen jsem si zívnul a klimbal jsem dál. Aby těch protivností nebylo málo, scénáristé ,,oživili“ tento film neskutečně trapnými hláškami od mladé vědátorky nahazující Portmanové či od Lokiho, který se zase mrcasí okolo Thora. Jejich romance je směšná. Výsledkem je nejen zcela zbytečný a nudný film, ale navíc otravný a lezoucí na nervy.