Birdman (2014)

Musím říci, že je to velice zajímavý až hypnotizující film. Sice to nikdy nedělám, ale nyní bych zde opravdu rád prezentoval své vyložení závěru. Pokud jste film ještě neviděli, dál prosím nečtěte! V opačném případě mě zajímá Vaše vyložení - tedy zda se s tímto názorem ztotožňujete nebo zda si myslíte, že jsem "mimo mísu". Celá pointa se totiž dá do určité chvíle vyložit zcela jinak. Ale jak píšu - podle mě jen do určité chvíle. [VELKÝ SPOILER] Riggan si totiž neustřelí nos, ale opravdu si vystřelí mozek a kritička očividně i tak opustí divadlo se svým zatvrzelým záměrem totálně strhat celé představení. Řekněme KONEC. Pak následuje první střih ve filmu (do té doby je vše jakoby na jeden záběr) a oddělená závěrečná část filmu ukazuje, jak si hrdina přál, aby vše dopadlo = on přežil, stal se díky svému výstupu nezapomenutelným s nespočetným množstvím fanoušků na sociálních sítích a kritička napsala oslavnou recenzi. Dejme tomu, že do této chvíle by se to dalo chápat jako pohádkový závěr. Jenže pak vyskočí (chcete-li vyletí) z okna. I to se dá vyložit jako další možný závěr = skutečná sebevražda, ale... Ale výraz jeho dcery tuto skutečnost popírá. Ona při pohledu z okna zjevně vidí, jak létá, tzn. vidí jeho superschopnosti a obdivuje ho. Nic víc by si Riggan nemohl přát, aby se stalo ... bohužel, pravda je někde úplně jinde. TAK, ale co když se nestal celý film (nejen epilog) a tohle všechno byla jen představa v Rigganově hlavě během jeho umírání v moři? Krátký záběr medúz u moře už v úvodu a delší záběr ke konci asi nebude jen tak pro naplnění stopáže! ;-) [KONEC SPOILERU]

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Ať si kdo chce co chce říká, film to byl povedený. Zlé jazyky mluví o nejslabším dílu ze Středozemě, o přepálené akci a nulovém příběhu. Ač patřím do skupiny skalních fanoušků (čili i pouhé chození po Kraji bych sledoval se zájmem), pokusím se to shrnout objektivně. Bitva pěti armád se po poměrně rychlém zabití draka soustředí na bitvu o Osamělou horu, tj. klíčové místo, které kdyby Sauron ovládl, dopadl by Pán prstenů úplně jinak - možná by ani nemusel být. Jedná se tedy o velmi důležitý film (nesrovnávám s dějem v pohádkové knize)! Akce bylo mnoho - sice ne tak mnoho, jako v Návratu krále, ale vzhledem k celkové stopáži (která je ze všech 6 filmů nejkratší), jde o většinové dění na obrazovce. Prostě úžasný audio-vizuální zážitek. Viděno v IMAXu 3D s titulky a byla to pro mě další nezapomenutelná výprava, jakožto 5 předchozích filmů. Btw. Doufám, že Tolkienovi potomci prodají natáčecí práva na zbytek knih a rukopisů, aby mohla analogicky ke Star Wars (4-6 + 1-3 + 7) vzniknout přinejmenším také sedmička. Ale co si budeme nalhávat - určitě by v případě odkejvnutí šlo o celou další trilogii zasazenou mezi Hobita a Pána prstenů. :-D

Slídil (2014)

Sonda do hyenovité novinařiny. Na jedné straně film bez šokujících momentů, ale na druhé straně poutavě temné a mrazivé. Tempo podobné snímku Drive s gradujícím napětím podkreslené výbornou elektrizující hudbou. Očividné oscarové ambice J. Gyllenhaala se po této proměně v sociopata, který si plní svůj americký sen, jeví celkem reálně. 90%

King Kong 360 3-D (2010)

Vypadá to zajímavě, ale je to velmi krátké. Tak jako tak - podle mně sem takovéto věci nepatří!!!

Tokarev (2014)

Nicolas Cage je bohužel posledních 5 let v totální žumpě. Jako jeho stálý fanoušek ale mohu tento nenápadný thriller doporučit. A to i navzdory poměrně špatného hodnocení, jelikož v tomto případě je důvodem spíše nálepka "odepsaného herce". Thriller Tokarev je sice levnější, ale zajímavá kombinace 96 hodin + Johna Wicka a když divák přehlédne tragickou choreografii i zbytečné Cageovo přehrávání, tak se tato akční jednohubka dá bez problémů shlédnout celá. Pointa celkem stojí za to. 65% ... P.S. Takový Left Behind, to je teprve peklo pro diváka na úrovni odpadních Babovřesek! :-D

Interstellar (2014)

Vesmírná odysea tohoto století nebo chcete-li epičtější kombinace Gravitace a Sunshine pro náročnější diváky. Dvě různorodé poloviny filmu, kde ta první vykresluje pomalým tempem stav planety a základní rodinné hodnoty a kde se ta druhá za dokonalého ozvučení strhne do dechberoucí jízdy. Ta upoutá mimo jiné i svým chytrým vyprávěním a nechá dumat nad teorií relativity a cestováním mezi galaxiemi. To vše vede za dojemných "dialogů" a neustálého strachu o rodinu k dokonalému závěru, kterému by sice slušela menší doslovnost (tzn. nehledě na fyzikální teorémy to musí pochopit i ten nejméně přemýšlející člověk), ale kde do sebe všechno krásně zapadne a ve skrytu duše opět nechá zatleskat Nolanovi i Zimmerovi! 90%

Cesta (2014)

Postapokalyptický thriller, kterému pomalé tempo neuškodilo tolik jako jeho závěrečná pointa. G. Pearce charismatický a R. Pattinsonovi jsem poprvé v nějakém filmu nepřál smrt ... a to se počítá. 60%

Vezmi si mě (2014) (seriál)

Komediální seriál o páru, který spolu žije přes 6 let bez svatby. Pilotní díl se motá kolem nesprávně proběhnutých žádostí o ruku, ale celé je to spíše trapné než vtipné. Seriál totiž selhává již v ústřední dvojici, která mi vadila od první minuty - zejména ONA (a to jak herečka, tak i žvatlající role)! Další epizodě šanci nedám. 40%

Labyrint: Útěk (2014)

Hunger Games potkaly Kostku v nejlepším slova smyslu. Napínavá a adrenalinem napíchaná podívaná s mladým osazenstvem, které výjimečně nepije divákovi krev. Celý film samozřejmě táhne D. O'Brien (zářivý výkon v seriálu Teen Wolf mu odstartoval slibnou kariéru), ale i zbytek skupinky je více než stravitelný. Velmi povedená kamera a zručně uchopený scénář dostává tento netypický akční thriller ještě o příčku výše. A obávaná pointa, i když až v naprostém závěru, více než potěšila. 95%

Houdini (2014) (TV film)

Úžasně natočený 2-dílný film o Houdiniho honbě za slávou a snahou stále překonávat sebe sama s výborným A. Brodym a naprosto geniální hudbou. TV History (The Bible, Vikings) ví jak zaujmout. 95%