Cosmopolis (2012)

Cosmopolis se o něco snaží, a já věřím, že někde v základu byla myšlenka. Ale jak to skončilo na papíře, tak se z toho definitivně vytratila. Cosmopolis je vlastně souhrn několika dlouhých filozofujícíh a analyzujících scén, které mají jen zdánlivě nějakou souvislost. Děj samotný je prakticky nepodstatný, audiovizuál mě nenadchl. Herci nejspíš sami nevěděli jak si s tímto úkole počít a tak to všechno taky vypadá. Několikrát se dialogy/monology dostávají do pozice reálné zajímavosti a nezbytečného tlachání, bohužel ve 100% případů to nevydrží do další věty. Cosmpolis se prostě nepovedlo udělat takový jaký asi měl být. Většinu času se to dalo přežít, Pattinson přece jen není úplný béčko, ale s tímhle materiálem na papíře se toho moc víc udělat nedalo. No jak kdo zaseje, tak sklidí, viďte pane Režisére... 35%

Total Recall (2012)

Na nový TR se nelze koukat tak jako na ten první. To, že se jedná o sci-fi je tu jen vedlejší kolej. Tohle je totiž čistokrevní akčňák. Akce je hlavní, a vlastně i jediná, zbraň filmu, která ho táhne nahoru a zároveň ho nepustí dál. Ty dvě hodiny uplynou jako nic, protože je to vlastně jedna velká akční scéna s jednou nebo dvěma kratičkýma pauzama. Děj je jasně daný, prostředí se změnilo podle představ dnešních, atmosféra je řídká, postavy jsou jen načrtlé. Jedna dobrá hláška za celý film, žádné filozofování ani větší logické rozjímání. To, že tu byla nějaká chemická katastrofa by člověk snadno nepoznal. Musí se ale nechat, že vizuál je docela líbivý, škoda jen, že ta hudba k tomu nebyla přesnější, aby se povedlo aspoň vytvořit nějakou atmosféru. Pro Colina to je role úplně špatná, ale snaží se seč mu síly dají a tak to není až tak hrozné, Jessicičina postava je tady úplně o ničem a ostatní vedlejší postavy ani nemluvě (viz. Bill Nighy). Jediná slušnější postava se dostala v podání Kate Beckinsale, která jako nekompromisní zabiják jede na 100% celou stopáž. Je to docela škoda, čekal jsem od toho pramálo a ono to nebylo až tak špatné. Bohužel je to pojato tak nějak laicky až amatérsky. Kdyby se někdo víc mrknul na dramaturgii a sladěnost scén, mohlo to být klidně o stupeň lepší. 65%

Bourneův odkaz (2012)

To čím byl původní Bourne cool, tady víceméně vůbec není. Bournův odkaz se snaží o to být inteligentním špionážním akčňákem, ale funguje mu to doslova jen na půl. Faktem ale je, že Jeremy ani Rachel nebyli tak špatní jak jsem se obával a film se jim povedlo dotáhnout na slušný průměr. Každopádně akční scény tů působí spíš jak vystřížené z nějakého filmu Jackiho Chana než z původního Bournea. 60%

Temný rytíř povstal (2012)

Už to není ono, ten cool faktor z minulého dílu je tu nahrazen kýčovitou snahou dosáhnout epičnosti pomocí "přebušeného" příběhu, a ubralo se na charakterních detailech a vymazlených maličkostech. Některé prvky fungovaly docela dobře (flashbacky), jiné zase tolik ne (klasické scény, u kterých od prvních vteřin víte v co povedou). Každopádně nešel jsem do toho s tím, že to bude nejlepší film ever, ale s tím, že to bude alespoň povedené zakončení trilogie a to jsem vlastně dostal. Úplný závěr byl docela přehnaně optimistický, ale na druhou stranu být na Nolenově místě, nevím jestli bych to chtěl řešit jinak. Jediné větší zklamání pro mě byla postava, a i její stvárnění, Marion Cotillard, což mě osobně až udivilo, protože jinak ji mám poměrně rád. Shrnuto a podtrženo - pokud budete čekat další nášup ala Temný rytíř, můžete být zklamaní, pokud věříte v kvalitní pokoukání, pak by vám mělo stačit.. a možná i víc než to. 80% Po druhém shlédnutí: Docela se vyjasnilo, bylo čas se zaměřit na detaily, které jsem propásl a užít si to co jsem si už jednou užil. Audiovizuál má Nolan prostě parádní a díky tomu, tedy zejména, má i další projekce pořád stejné grády jako ta první. Nakonec jediná výraznější výtka se vztahuje ke střihu, v první polovině, kdy skládání jednotlivých scén mi přišlo.. příliš jednoduché. Jinak pokud jdete na TDRS, musíte si uvědomit jedno - už to není jako předešlý díl, je to svým způsobem trošku odlehčené, vlastně docela podobně jako Marvelovský Spiderman. Nedá se proto říct, že by to bylo horší, ale spíš nezvyklé. Zvedám o 5% na 85%, ale na plný počet to dát nemůžu.

Do Říma s láskou (2012)

Pravděpodobně nejslabší Woodyho film, co jsem viděl, ale i tak se mi docela líbil. To, že nemá ústřední pointu je asi hlavní problém. Každopádně sledovat lidi v sále, tlemící se každému nesmyslu a pak když přijde scéna s Ellen, kdy vyprácí svůj lesbický románek, tak najednou nikdo ani slovo a všichni napjatě poslouchali. Jak jsem říkal, není to nic extra, ale pořád díky zne/využívání prostředí pro zvýšení ratingu a spoustě známých tváří v tradičních i netradičních rolích se to dá bez problému přežít.

Soudný den (2008)

Vlastně je to docela hloupé. Zápletka je úplně jednoduchá a neoriginální, pořádné hlášky se tak nějak nevyskytují a použití hudby bylo často až tragické. Přes to všechno jsem se docela dobře bavil. Možná proto, že není úplně zřejmé jestli jde o parodii nebo ne a tak ty bizárnosti, s nimiž film vyrukuje mě vlastně nijak neurazili, ba naopak. Každopádně snad první film, kde mi byla Rhona Mitra sympatická.

Stávka! (1998)

Dívčí záležitost, ale popravdě mi to ani nevadilo. Svižně a vtipně podané s jasným závěrem (ale tomu se vyhnout nedalo). 4 je možná moc, 3 možná akorát. Ale co už, já jsem dostal tolik kolik jsem chtěl a bylo to víc, než bych zasloužil. 70%

Amazing Spider-Man (2012)

Další letošní blockbuster, který těžce zklamal. Popravdě z toho mám stejné pocity jako jsem měl po Hunger Games. Snažilo se to být epické, ale je to jen patetické. Andrewa mám rád, ale jako Spider-man stojí za prd, bohužel to stejné platí i pro Emmu. Jediné lákadlo filmu jsou soboje Spideyho s Connersem, které mi trošku připomínaly seriál. Osobně bych byl ochoten dát 3, nic moc jsem od toho nečekal, ale takvéto zbytečné prznění jinak slušného komiksu mi nedalo. Amazing Spider-man prostě zapoměl o čem původně Spider-man byl a udělal z toho další Twilight.. Což mě dovádí k závěrečné větě. This is just as bad love story as Twilight. 45%

Dogville (2003)

Konečně jsem se k Dogvillu odhodlal a podíval se na něj. Vzhledem k tomu kolik let mi to trvalo, tak tu nebudu psát o formách a obsazích, jako asi skoro každý to tu už udělal. Popravdě konečně jsem byl schopný být na Trierově notě, narozdíl od Melancholie tu audiovizuál nehraje tak rádoby fajnovou roli. Všechno je to o hercích a o sdělení. Ono je vlastně docela jasné jak to dopadne. Podstatné ale jsou 2 věci - proměny postav a jejich chování a pak důvod proč k tomu došlo. Velmi trefné a na svou stopáž velmi akorátní. To, že se to celé odehrávala "v jedný velký černý místnosti" je úplně putna. Každopádně pokud někdo čekal jiné ukončení či lepší pointu, tak si prostě imo vybral špatný film ;).

Bůh žehnej Americe (2011)

Je to kruté, vtipné a docela trefné. Nejde o to co se děje, ale proč se to děje. Pokud nesoucítíte s hlavními postavami, tak vám to asi příjde jako sračka (hlavně pokud jste jeden z těch o kterých film je), v opačném případě se vám dostane docela dobrá "zábava" v podobně zfilmování vašich vlastních představ. Režisérské amatérství mě drží od plného hodnocení, ale jinak mě film zastihl přesně naladěného a popravdě byl lepší než jsem očekával. Určitě je to mírně přehnané, ale přece jen, když vás něco opravdu štve, tak máte chuť jednat podobně - každopádně film s sebou nese brutální kritiku americké konzumní společnosti, bohužel s trošku slabší nadsázkou než bych si představoval a mírně neandrtálským pojetím. Nicméně hrdinčino nadšení jsem v daný moment určitě sdílel ("This is the best day ever!"). 75%