Zlodějka knih (2013)

Velmi podmanivý audiovizuál, skvělí herci a trošku jiný způsob vyprávění. Ta ona "smrt", která měla působit jakožto zvláštní prvek, mně spíš rušila. A vzhledem k tomu, jak málo prostoru dostala, jsem ji ani nebral na vědomí. Celkově jsem to pak vnímal pouze jako snahu o citové vydírání diváka. Příběh samotný je taky docela zapeklitý, mnoho důležtých postav dostává prostor jen v určitých částech filmu, jejich nepřitomnost pak vyvolává spíš až seriálový dojem. Musím přiznat, že ten trošku podivný děj mi chvílemi vadil. Přestože se na to dívám trošku přes prsty, kvůli čisté snaze o dostání nějaké té slzy, nemůžu jít pod 4. Finále docela brutální, docela mě překvapil ten chladný způsob, kterým to bylo podané. Jako kritika se to dá přijmout určitě, i když v dnešním roce to nepusí až tak důležitě. Pravdou ale je, že když děti u jezera křicí "I hate Hitler!", tak mi strnulo, jestli je někdo neuslyší. 80%

O myšce a medvědovi (2012)

Tohle Frantíkům prostě jde. Nepotřebují moc slov pro to, aby vyprávěli příběh. Celek působí velmi mile a dojemně i přesto že nakousává některá vážnější témata. Pro děti to stačí, dospělí v tom mají něco navíc. Přiznávám se, že během závěrečné čtvrthodinky to bylo na mě chvílemi až moc sladké, ale jako celek to funguje. Animace je moc pěkná, hudební motiv padne na míru, hlavní postavy jsou sympaťáci na první pohled a příběh je taky velmi dobře zpracovaný.

Ledové království (2013)

Takové animáky na mě docela fungují. Příběh u nich moc nevyhledávám. Audiovizuál mě potěšil, ta trocha akce byla super, a postavy byly dostatečně zajímavé. Tak nějak slušné 4.

Enderova hra (2013)

Ne, já prostě nemůžu jinak. Prakticky všechno bylo špatně. Všechno to bylo hrozně rychlé, spousta věcí byla určitě vynechaná a celkově to tak působí jako velmi špatný vtip. Audiovizuál byl určitě solidní, někteří herci taky. Ale celá logika děje a chování postav byly prostě neskousnutelné. Konec chvíli vypadal skoro zajímavě, ale nakonec se i ten povedlo zabít. Osobně nemám moc v lásce tyhle teen heroismy, Ender mi jen připoměl proč tomu tak je. Jestli tohle opravdu někoho dokáže aspoň neurazit, tak mu to moc přeju, já mezi takovou skupinu lidí bohužel nepatřím.

Velmistr (2013)

Zbytečně složité vykládání, plno umělých pravd a spousta melodramatu to v mých očích pohřbily. Bojové scény jsou klasicky lahoda, ale vše co se děje mimo to mě prakticky nezajímalo a nudilo. Natahované scény působily zbytečně a prvky převzaté z "naší" kinematografie tomu taky moc nepřidaly. Vzhledem k svému artistickému založení pochopím, že to někoho osloví víc, někoho zase vůbec. Mně to prostě nesedlo.

Blízko od sebe (2013)

Taková docela drsná konverzačka. Julia Roberts a Meryl Streep po právu chválené. Poměrně dobře sehraný postupný rozklad a odtajňování. Nic ze skutečností nešlo do neuvěřitelných extrému. V rámci možností mě to velmi dobře "pobavilo". Bohužel některé postavy byly dost nezajímavé nebo až přehnaně stupidní. Celkově dobrý počin, docela jsem zvědavý jestli aspoň jedna herečka promění nominaci. Škoda úplného závěru, který měl, z mně nepochopitelných důvodů, trošku odlečit finále.

Nádherné bytosti (2013)

Film pracuje s ověřenými prvky (vtipné hlášky, celkově komediální prvky). Co ho liší od ostatních teen fantasy romancí je ale správné naporcování všech žánrů. Je to dost vtipné na to, aby byl vidět určitý nadhled, ale nespadá to pod komedii. Je tam ne/klasická romantická zápletka, která dokáže v podstatných momentech jít trošku do pozadí, aby se mohly vyjádřit i ostatní žánry. Má to slušně fungující tajemnou atmosféru a tak nějak akorát propracovaný fantasy podklad, aby to nebylo jak pěst na oko, ale zároveň to přineslo trošku nevšedna. Hlavní problém je asi až přílišná inspirace Twilightem. Neberte mě špatně, BC si z Twilightu vzalo to co chtělo a to co bylo špatně si upravilo pro svoje potřeby (genderové prohození, klukova schopnost nebýt otravný budižkničemu, ..), řadí se tím ale do kategorie kopírek, což není nikdy nejlepší. Když bych to měl nějak celé shrnout - slušný audiovizuál (na daný žánr), několik zajímavých zpestření (příběh z války), velmi sympatické postavy (ústření noname duo byla poměrně zdařilá volba) vč. těch vedlejších (Irons, Rossum hlavně), správná atmosféra a dobrá práce s příběhem (nudné linie byly potlačeny na minimum a hlavní linie se nebála občas zkusit něco jiného). Jako mínus beru Twilight copy a několik řádných nesmyslů ala zmizení měsíce (to se nedá ani nazvat Spoilerem, vzhledem ke své podstatě). Ale jo, celkově to beru. Pokud se už ty fantasy romance točit musí, tak ať jsou aspoň takovéto. Lepší 3, ale vzhledem k tomu, že je to prakticky žánrový klenot, k podhodnocení a k tomu, že Twilightu jsem někde napral taky 3, tak to vezmu o kus nahoru. Velmi nečekané, ale určitě milé překvapení.

Ona (2013)

Trošku překvapení pro mě. Rozhodně v dobrém. Her je velká emoční jízda, která vás protáhne všemi možnými náladami a pocity a nakonec zanechá takový správný, příjemný, ale ne-úplně sladký pocit. Tak jak by to mělo být. Joaquin zase jednou dokazuje, že je ujetý blázen a zároveň herecký genius. Těžko by jste hledali osobu s "lepším" hlasem, než má Scarlett, díky níž je daný vztah tolik realistický. Audiovizuál je taky perfektní a posunuje tak film na boj o plný počet. Ačkoliv se ale jedná částečně o sci-fi, tak tím, že je to takhle emoční záležitost, si prostě nemůžu dovolit několik výtek v logice scénáře. Ne ani tak k samotnému vývoji, jakožto k některým konkrétním faktům (celková nesmyslnost celé OS záležitosti - na to, že to jsou počítače, tak byly "příliš chytré" a zároveň podivně naivní až hloupé, další věc byl přístup k danému nefyzickému vztahu, reakce na něj a chování v něm). Chápu, že je to na trošku jiné "úrovni", ale v některých momentech mě to natolik hryzalo, že prostě na ten plný počet jít nemohu. I tak se Her staví jakožto favorit (alespoň pro mě) pro, hned několik, nablýskaných Plešnounů. 4 a půl směrem dolů.

Resident Evil: First Hour (2011) (seriál)

Herci, co by se hodili tak do porna (a ani to možná ne), hudba jako z odpolední německé telenovely na Primě, trošku napínavá asi jedna scéna. Jediné, co si může tento seriál odškrtnout jako úspěch je závěrečná scéna. Vzhledem k tomu, že je to amatérsky počin, jdu o jednu výš.

Biohazard 4D: Executer (2000)

Trošku lepší 2. Animace je prachbídná, příběh docela slušný. Ale když přihlédnu k tomu, že je to z Japonské "dílny", tak prostě musím zaokrouhlit níž. Přeci jen ta pointa byla docela rychle jasná. A ačkoliv bych to měl vyčítat předloze, tak se tomu nevihnu i v adaptaci - ty kombinovaný superpříšery jsou na mě prostě moc. Celková myšlenka "neumírající vůle" je zajímavá, její aplikace do daného prostředí už tolik ne.