• Krátkometrážní

Vynález (2004)

Není to tak vybroušené jako Upstream Color (Primer stál jen 7000 dolarů), ale ani tady se nezapře Carruthův nadpozemský talent. Nemyslím si, že jsem tenhle film úplně pochopil, ale zároveň si nemyslím, že není nepochopitelný. Všechno dává perfektní smysl - tedy pokud jste, stejně jako Shane Carruth, člověk s více mozky.

Špatnej polda (2009)

Leguáni, breakdance duše, absolutně vyjetý Cage a umělá euforie, které nechcete věřit. Plesalo mi srdce.

Posedlost (1981)

Běs. Hysterie. Posedlost. Nedivím se, že se Isabelle Adjani z téhle role vzpamatovávala několik let. Já se z tohohle filmu taky jen tak nevzpamatuju. Żuławski je génius, to už vím.

Célina a Julie si vyjely na lodi (1974)

Tuhle plavbu jsem měl relativně pod kontrolou, než jsem o realitě začal přemýšlet jako o fantazii a naopak. Film, který jsem si pravděpodobně vždycky přál vidět; trip, který jsem si pravděpodobně vždycky přál zažít. Francouzský novovlnný matrix na poli Sedmikrásek.

Chrustaljove, vůz! (1998)

Ruská noční můra, která mě přežvýkala a vyplivla. Víc asi nemám, co bych k tomu dodal. Nejlepší komentář na csfd: „Když jsem film po cca 20 minutách vypínal, nemohl jsem se zbavit pocitu, že tihle lidé si Stalina opravdu zasloužili...“

V Sylviině městě (2007)

Nemusíš být zrovna génius, abys pochopil, že práce se zvukem je v Sylviině městě opravdu geniální. Ale nejde jen o zvuk. Například scénu v kavárně považuju za jednu z nejlepších scén, jakou jsem poslední dobou viděl. A nakonec se obsese rozplyne. To můžu.

Mé noci jsou krásnější než vaše dny (1989)

Hra se slovy na pozadí intenzivní romance. Mindfuck, který drží pohromadě zejména díky ústřední herecké dvojici, respektive díky Sophie Marceau, která by svým charismatem utáhla i dokument o petangu. To, že byla autorka stejnojmenné knižní předlohy po zhlédnutí zděšená a nechala své jméno vyškrtnout z titulků, považuju za pomatení smyslů. Kult.

Tyranovo srdce anebo Boccaccio v Uhrách (1981)

Hra, ve které nemůžete věřit ani smrti. Pravda neexistuje. Postavy neexistují. Boccacio neexistuje. Jánsco navíc geniálně využívá prostor, který mu jako by dovoluje nekonečný pohyb kamery. Tohle musíte vidět.

Zahrada (1995)

Poetika podle mého gusta.

36 pohledů z vrcholu Saint-Loup (2009)

Rivettův poslední film má jedinou vadu. Je o dvě hodiny kratší než jsem si přál. Vůbec jsem tentokrát neměl čas ztratit pojem o čase a světě okolo.