Odcházení (2011)

Obdivuji tu čistou pravdu vyjádřenou hlubokou filosofií i povrchní ironií. Klaním se dokonalému smyslu pro detail(louže a kámen, Molotovovův koktail, rudé třešně, houpačka...). Smekám před většinou hereckých výkonů(především Dagmar Havlové,Josefa Abrháma, Oldřicha Kaisera a Jana Budaře). Tleskám vybrané hudbě (především moderní verzi evropské hymny čili Beethowenovi počesku). Nezavrhuji ani originální kostými a kulisy. Posílám zdravici majitelům psa se jménem delším než stopáž filmu. A konečně doufám, že s Odcházením teprve přichází nová vlna filmové tvorby. Havel(a já tu hodnotím umělce, nikoliv politika-to jsou totiž dvě zcela odlišné věci, což dosud někteří nechápou) je totiž nejen výborný spisovatel, ale i skvělý režisér:)

Partička (2011) (pořad)

Sice jsem zatím viděla jen jeden díl, ale tak jsem se nasmála, že všechno, co mě za týden naštvalo, zklamalo či zabolelo, najednou zmizelo. Smích léčí, a přestože je jednoduché se smát, je těžké tvořit zábavu(být směšný a zábavný je rozdíl, jak říkám s oblibou) a tenhle pořad rozhodně pobavit umí:)

Tmavomodrý svět (2001)

Jak to jen říct? Čeští filmaři si nemohou dovolit točit scifi, fantasy, snímky založené na efektech apd., protože nemají k dispozici žádné horentní sumy. To ale vůbec neznamená, že by u nás nevznikaly dobré filmy, ba naopak. Ale jejich podstatou je něco jiného. V Čechách vždycky vznikala skvělá dramata a výborné komedie. Zkrátka věci, kde vůbec nejde o obrazovou stránku(je jedno točíte-li v léte, vevnitř, ve měste, v teplácích, za 5Kč,s ,,nesexy" herci...), ale kde je důležitá stránka scénáristická. Všechno stojí a padá se scénářem. A Češi si na to už za ta léta zvykli. Tmavomodrý svět má proto jeden problém. Mohl by být světovým, nebo českým, ale není ani tím, ani tím. Světovým by byl, kdyby měli filmaři o několik miliónů dolarů víc, známější herecké tváře, ještě kýčovitější příběh a mohem víc efektů, protože takhle je to jen jeden z tisíce podobných příběhů, kterých vznikají po celém světě stovky za rok. Českým by tenhle snímek byl naopak, kdyby se Svěrák namísto zbytečných efektů(které stejně nikoho nezajímají, protože přece jen to na USA zhýčkaného diváka takový efekt nemá) více zaměřil na dialogy a trochu věc prohloubil(ono to hluboké je, ale scénář tomu tak úplně neodpovídá). A možná, kdyby šli touhle osvědčenou českou cestou a natočili válečné drama(bez tolika efektů, zato vážně do hloubky, o českém problému letců a Mnichova a Němců tady) s větším důrazem na hudbu a scénář a mezilidské vztahy, pak by se možná odlišili od těch průměrných válečných dramat. V rámci českých filmů jde o průměr, scénáristicky až podprůměr, příběhově dobrá látka, efekty fajn, herecky průměr, mrzí mě to, bylo by fajn ty postavy víc propracovat.

Aféry (2011) (seriál)

V rámci nabídky českých počinů jsou Aféry(podle pilotního dílu) vcelku průměrným seriálem, který ani neuškodí, ani nepřidá. Sází na jistotu ohledně obsazení hlavní role(dobrý herec, nevypadá špatně a je to i známá osobnost s nezcela ,,cool" minulostí), jednotlivé příběhy budou sice kratší(rychlý spád), ale autoři se snaží o zašifrování výsledku(místy se jim to i daří), nechybí ani zajeté schéma postav(obětavá sekretářka, trable s maminkou). Zkrátka po týdnu s Ulicí,1001 noc, Cestami domů a Ordinací v růžové zahradě si paňmámy popláčou u Kříže:)

Mlčení jehňátek (1991)

V roce 1991 se zrodily dvě dokonalé věci-já a Mlčení jehňátek:)

Samotáři (2000)

Skvělý Ondříčkův počin a Macháčkova životní role(jestli vůbec hrál?) jo a mimochodem-taky si myslím, že tady lidi málo hulej:)

Tarzan (1984)

Nejkrásnější zpracování tématu-ačkoliv znám tarzanovské snímky akčnější, vášnivější, nebo upovídanější-tenhle je dost výmluvný a nadevšechny působivý:)

Nová Kniha džunglí (1994)

Taková milá pohádka, natáčená v krásných (autentických) indických exteriérech, a to s opravdovými zvířaty, krásný hlavní hrdina, správně slizký záporák, dobrotivá a půvabná slečna Angličanka, síň plná pokladů a závěrečná scéna s šer chánem je na dnešní poměry velice důvěryhodná a nenásilná. Pěkné zobrazení zamilovanosti-naivita, neznalost, něha,síla i žárlivost(velmi hezká scéna s květinou-jediná vzpomínka na otce). I vtipné kousky(Mauglí dokáže utišit svým hlasem celou džungli, zatímco jeho únosci jsou bezmocní). Podle mě jde o krásné(ačkoliv nové) zpracování původní pohádky. Můžou se na ní dívat i děti, i dospělí. Zachovala si svou filosofickou, ale i tu něžnou dětskou stránku, a je to celé ryzí(žádné studio, počítačoví tygři, moderní kostými). Měla jsem ji ráda už jako malá a nepustilo mě to ani teď.

Česko Slovenská SuperStar (2011) (pořad)

Co říct? Zpočátku je sledovanost mizivá(kdo by se taky díval na zjevy, kteří neumí ani Skákal pes a mohli by dělat hvězdné pěchotě osobní otroky+ještě ty nekonečné obličeje znuděné poroty a prázdná slova moderátorů a kýčovité příběhy o životních šancích). Ale když dá režie konečně prostor těm, kteří něco umí(a Mareš přihodí pár vtipů), může být tenhle program rozhodně zajímavější, než politické disputace, infantilní telenovely, šáhlé šéfky nebo pořady o autech na ledě:)

Klub rváčů (1999)

Klobouk dolů...Konečně někdo dokázal zfilmovat knihu a neuškodit jí:)