Noc v muzeu 2 (2009)

Pokračovanie bláznivého nápadu o oživlých exponátoch v múzeu nie je rozhodne zle natočený film. Jeho príbeh je obdobný, ako sme mali možnosť vidieť v 1. časti, a preto si deti opäť prídu na svoje. Ak ste videli 1. časť a nemali ste výhrady k jej spracovaniu, rozhodne si nenechajte ujsť aj pokračovanie. Zábava vhodná pre deti od 3 do 10 rokov.

Do útoku (1987)

V čase, keď som film videl, v 90.rokoch so simultánnym prekladom, som bol očarený Sly Stallonom a jeho rodičovským inštinktom a snahou o záchranu vlastného syna. Aj dnes sa tento film oplatí vidieť, ale rozhodne už nevyvoláva také emócie, ako v čase, keď bol tento film natočený a uvedený do kín.

Ocelová pěst (2011)

Americké filmy s rodinnou tematikou sú vždy o emóciách a aj tento príbeh je postavený na vzťahu otca a syna, resp. na ich odcudzení. Nemôžem sa zbaviť dojmu, ale som presvedčený o tom, že námet je okopírovaný z filmu "Do útoku" so Sly Stallonem a je len zasadený do budúcnosti, kde roboty v ringu bojujú za ľudí. Film držia nad vodou obaja herci, H.Jackman i Dakota Goyo, z ktorého vyrastie možno budúca filmová hviezda. Napriek americkému spôsobu riešenia vzťahov v rodine je film pozerateľný a môže ho sledovať celá rodina. Najlepšia scéna celého filmu sa odohráva na autovrakovišti, taká malá "čerešnička dorte". Aj pre túto scénu je film opakovateľne pozerateľný.

Úsvit mrtvých (2004)

Po piaty krát som si opäť pozrel film Úsvit mŕtvych, plný zombie postáv, ktoré sa vyskytujú v desiatkach hororov. Tento film je však natočený bravúrne, so slušnými výkonmi jednotlivých hercov. Napriek tomu, že sa jedná o jednoduchú vyvražďovačku, film zaujal nielen akčnými scénami, ale rovnako aj snahou tvorcov vykresliť charakter jednotlivých postáv, ktoré prežili. Film je slušnou zombie jazdou a je škoda, že sme sa nedočkali pokračovania, pretože tak dobrých filmov s tematikou zombie, akým je Úsvit mrtvých z r. 2004, nie je mnoho.

Neutečeš (2014)

Nízkorozpočtový film, horor so všetkým, čo má horor mať, gradovanie deja, sympatické postavy, napätie a postupné dávkovanie hrôzy, to všetko v jednom filme. Jednoduchý príbeh na spôsob japonských hororov príjemne prekvapil a stojí za povšimnutie alebo opakované vzhliadnutie. Napriek nereálnosti scenáru sa Vám hrôza dostane pod kožu bez toho, aby ste si to uvedomovali. A k tomu skvelá hudba, ktorá to všetko ešte umocňuje.

Pustina (2006)

Film Pustina príjemne prekvapil svojim obsahom, scenárom, hercami a ich hereckými výkonmi. Nič z toho nebolo na Oscara nominované, no dej filmu Vás zaujme, herci typovo veľmi dobre stvárnili charakter svojich postáv a napätie je vygradované až do samého záveru. K dokonalosti má tento film ďaleko, ale rozhodne stojí zato vidieť ho, aspoň doma z nosiča. A rozhodne to nie je horor.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Príbehy zo života slávnych ľudí bývajú často rozporuplné a niekedy aj nudné. O tomto filme sa to však povedať nedá. Leonardo Di Caprio je skvelý herec a postavu skutočného Franka Abagnaleho stvárnil vierohodne a bravúrne. Otázka znie, aký názor má na svoj vlastný sfilmovaný životný príbeh samotný Frank Abagnale. Tvorcovia tohto filmu sa nemusia hanbiť, tento film, ktorý bol drámou a komédiou súčasne, je spracovaný tak, že sa k nemu opakovane rád vraciam.

Jurský svět (2015)

Hodnotiť tento film je nevyhnutné v slede predchádzajúcich filmových spracovaní. Ak má tento najnovší film najkvalitnejšie prepracované trikové scény, potom tie predchádzajúce majú zase kvalitný scenár a moment prekvapenia. Príbeh Jurského sveta je zaujímavý, dej je akčný a veľmi rýchly - až príliš veľa sa toho udeje v jednom dni. Toto spracovanie Jurského sveta ničím neoslnilo a film sa zaradil medzi teenagerské filmy z Disneyho produkcie, t.j. do kina môžete vziať deti od 3 rokov. Napriek tomu je to film, ktorý sa oplatí vidieť, najlepšie v kine.

Síla života (1985)

Film Životná sila nebol koncom 80-tych rokoch hraný v našich kinách, mihol sa v tom čase len so synchrónnym dabingom na VHS. Rozhodne však patrí k sci-fi filmom, ktoré majú nadštandardne kvalitný dej doplnený kvalitným hereckým výkonom Steve Railbecka, ktorý bol v v hlavnej úlohe presvedčivý. Vysoko hodnotím tento film i napriek tomu, že mnohé vizuálne scény by dnes spracovali filmári na oveľa vyššej úrovni. Doporučujem fanúšikom sci-fi žánru, ktorí ho nemali možnosť vidieť.

Obřad (2011)

Filmy, ktoré vznikajú na základe skutočných udalostí, bývajú vo väčšine prípadov viac faktografické a menej záživné. Nedá sa to však povedať o tomto filme, ktorý i napriek tomu, že vychádza zo skutočne prežitých udalostí amerického kňaza, je majstrovsky zvládnutý scenáristicky a najmä filmársky. Fakt, že exorcizmus je drsnou realitou, s ktorou sa v živote stretne len úzky okruh ľudí, dal filmu voľnú ruku pri umeleckom stvárnení posadnutosti a exorcizmu. Majster Hopkins bol pravdepodobne najlepšou možnou voľbou tvorcov, ale rovnako treba oceniť aj stvárnenie posadnutosti 16-násť ročnej tehotnej slečny a úlohy amerického kňaza. Film nie je akčný a nie je to ani horor, je to len vynikajúco filmársky stvárnený skutočne prežitý exorcizmus u posadnutých ľudí. A som presvedčený o tom, že mnoho ľudí si z tohto filmu môže odniesť celoživotné ponaučenie - zlo jestvuje, obklopuje nás a preto je treba byť ostražitý.