Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Sci-Fi

Poslední recenze (9)

plakát

Tenet (2020) 

Po prvním shlédnutí jsem si přešel pečlivě kritiky které na film vyšly. Často se říká, že nejde o film pro všechny, což lze však říci o každém filmu. Tenet je film vlastní kategorie, kde nejde primárně (v mém případě) o příběh a nějaké emoce, jde tam o uvědomování si perspektiv a obecně o orientaci v naši realitě. Kdosi na Redditu řekl, že to je jak algebra. Tak jak si vybavuji zpětně obrazy a sekvence z filmu, rozšiřuje se nějaký stupeň schopnosti si něco uvědomit. Ve chvíli uvědomění si té situace, je to odměněno dopaminem, protože byl učiněn myšlenkový krok někam, kam měl být učiněn. Podobným způsobem jako v Příchozích, kde byla nelineralita času pouze zmíněna, zde je možno do ní nahlédnout, jako když koukáme na 3D obraz, který se naší pozorností teprve zhmnotňuje, ačkoliv tam celou dobu je. Jsme v mezičasí jako pozorovatel, s možností vidět čas tak jak jej vidět za normálních okolností nemůžeme. Je to cesta dál do další dimenze představivosti a je úžasné, že se to podařilo uskutečnit. Daní za to bude odmítání filmu těmi, kteří v tom onu skrytou dimenzi perspektivy času neuvidí. Mnoho kritiků filmů, to znamená těch, kteří filmy neustále navštěvují, si v nich hledá svou vlastní šablonu, která je-li naplněna novými atributy, bývá z jejich strany ohodnocena jako dobrý výrobek. Nemohou v nich najít to co v tom hledají individuální hledači nových perspektiv, pohledů a souvislostí. Ti, co je hledají totiž často bývají unaveni stále se opakujícími stereotypy příběhů ve stejné řadě archetypů, jež se neustále obměňují. Stačí je vidět několikrát, abychom dorazili na konec jejich světa. Odtud dál cesta už nevede a vše ostatní je jen variace poznaného. Nolan je v tomto odlišný. Počátek stejně jako Intellstelar nebo Tenet otevírají nové perspektivy, které jsou jako průchody na místech, kde ostatní vidí jen konečnou zeď. Je to cesta touto zdí do nového světa, který je zjevně viditelný, ale naše omezené vidění jej dosud neobsáhlo. O filmařském perfekcionismu se nemá cenu zmiňovat, profesionalitu očekáváme, to co je tu navíc, je právě ono otevření zdánlivě uzavřeného prostoru, který nám umožňuje vypustit svou představivost do nové dimenze.

plakát

Svatý muž (1998) 

Vynikající film pro každého hledajícího. Když začíná člověk svou cestu probuzení, takové věci dokáží pohladit na duši :-)

plakát

Temný případ (2014) (seriál) 

Skutečná lahůdka. Nedostavuje se žádná euforie nebo nadšení, nedostavuje se abstinenční stav po dalším díle. Přesto jde o seriál, který vybočuje. Pokud o životě přemýšlíte a máte od přírody menší množství serotoninu, dříve nebo později vás napadnou myšlenky, které se rodí v hlavě Rusta Cohlema. Filosofický podtón by v romantickém neřkuli komediálním hávu bezesporu shořel. V prostředí pátrání po rituálním vrahovi a v kontrastu s křupanem Martinem Hartem však tvoří cosi intenzivního, co prostý divák takřka nezaznamená, zatímco vstřícný uživatel dostatečně vychutná. Kromě vynikajícího scénáře a hereckých projevů, zaujmou také úchvatné lokace. Po zklamání z Breaking Bad jsem prostě zažil příjemné překvapení, že i to co je chváleno na sociálních sítích, nemusí být uplná blbina.

Poslední hodnocení (737)

Metro Manila (2013)

26.09.2021

Anne Boleyn (2021) (seriál)

09.06.2021

Párty Hárd (2019)

odpad! 24.05.2021

Halušky: Dobrodružství s psychedeliky (2020)

21.05.2021

Aféra - Série 1 (2014) (série) (S01)

02.01.2021

Aféra - Série 2 (2015) (série) (S02)

02.01.2021

Tajemný muž (2012)

02.01.2021

Mělas to vědět - The Undoing (2020) (epizoda) (E01)

28.10.2020

Synecdoche, New York (2008)

05.10.2020

Reklama

Ovládací panel
1 bod

Reklama

Reklama