Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Keď sa nad tým človek zamyslí, tak to vlastne ani nemohlo dopadnúť inak. Zase sa tu veľa kopírovalo, lenže tentoraz to dopadlo naozaj hrôzostrašne. Epizóda VII nakoniec vyznieva ešte vcelku dobre, lebo pri nej tvorcovia čerpali z Novej nádeje. Tu bol objektom inšpirácie Návrat Jedi, čo bol jednoznačne najslabší film pôvodnej trilógie a podľa toho to aj dopadlo. Ako tak aj v tejto časti fungoval príbeh Rey a Rena, aj keď potenciál, ktorý bol načrtnutý v predchádzajúcej časti zostal nenaplnený. Z Finna a Poa sa definitívne stal len vtipný doplnok, ktorý sa objavuje v každom kasovom trháku. K plusom snímky treba zase prirátať výpravu, filmové lokácie a triky. Ešte musím spomenúť aj hercov, ktorí nie žeby oproti predchádzajúcim častiam hrali nejako lepšie, ale snažili sa ako najlepšie vedeli. Lenže ani sebe lepší výkon všetkých zúčastnených by takto hrozný scenár jednoducho nezachránil. Tým sa prirodzene dostávame k negatívam, ktorých je naozaj strašne veľa, ale z čoho všetky vychádzajú a čo ich spája je už spomenutý príšerný scenár a celkový príbeh poslednej časti. Ten negoval veľa udalostí rozohraných v predošlej časti, pričom približne do polovice bol aj so všetkými výčitkami film ako tak pozerateľný, lenže potom sa z neho stala hrozná gýčová a pateticko-heroická sračka, ktorá len zvýraznila dovtedajšie lapsusy scenára. Až som miestami nechápal na čo sa to pozerám. Keď sa pozriem na celú sequelovú trilógiu tak musím uznať, že má istú symetriu s pôvodnou, ktorú okato vykrádala. Posledná časť je najslabšia, prvá v strede a stredná je najlepšia. Aj keď má táto séria aj dobré momenty, tak celkovo je z troch trilógií SW jednoznačne tou najslabšou a Vzostup Skywalkera toto konštatovanie len zvýrazňuje. 35%

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Posledný Jedi toľko nevykráda pôvodnú trilógiu, aj keď motívy z Impéria vracia úder tu máme v podobe šokujúceho dejového zvratu (Snoke), odhalenia pôvodu hlavnej postavy, obrovských robotov alebo v snahe tvorcov vymaniť sa zo žánru sci-fi rozprávky. Navyše aj tu sledujeme dve dejové línie, pričom jedna má potrebnú úroveň a druhá výrazne zaostáva. Tou zaujímavejšou je tá s Lukom, Rey a Renom, pričom dialógy, ako i súboj kto z koho medzi Rey a Renom sú najlepšou časťou filmu. Tak isto Lukov vnútorný boj a spochybňovanie Jediov a tak povediac relativizácia dovtedajšieho obrazu dobra a zla a Renov koncept tretej cesty sú v rámci sveta SW veľmi odvážnym počinom. Únik flotily Odporu je tou horšou časťou filmu, pričom postavy Poa a Finna nie sú tak dobre napísané, aby výraznejšie zaujali diváka a Carrie Fisher tu už pôsobí hrozne unavene. Tak isto v tejto linke vidíme tie najhoršie logické nezmysli. Leia prežije vo vesmíre len tak a ešte si v ňom lieta na supermana. Lode Odporu nemajú zjavne autopilota, preto v nich musí vždy niekto hrdinsky zomrieť. Vo vesmíre padajú bomby, ako na planéte s gravitáciou. Jedna stíhačka Odporu zničí celú obranu nepriateľskej lode, tak potom by stačilo vyslať vždy po jednej stíhačke a bolo by po Prvom ráde. Jednoducho nechutná zmes pátosu a hollywoodskych klišé. Výpravu, filmové lokácie, ako i efekty dokázali u Disneyho opäť zabezpečiť na vysokej úrovni, čo berieme u filmového blokbastru už ako samozrejmosť. Keď si to všetko spočítame, tak sa v VIII epizóde toľko nevykráda, ako v predchádzajúcej časti, autori mali aj odvahu o vytvorenie vlastného konceptu. Na druhej strane má ťah na bránu iba polka snímky. 60%

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Prvá časť sequelovej trilógie sa vracia tak povediac ku koreňom a snaží sa vychádzať z pôvodnej série SW. Ťažko povedať, či je to z úcty alebo ide len o obyčajný kalkul po tom, ako veľmi kriticky boli prijaté epizódy I až III. Aj keď prequelové časti nedosahovali kvalitu pôvodných SW, aspoň sa Lucas odhodlal k vytvoreniu originálneho príbehu. Tvorcovia Sily sa prebúdza sa k takémuto činu bohužiaľ neodhodlali a v podstate išli na istotu, keď až nezakryte vykrádajú prvý SW film, ktorému neskôr Lukas vymyslel názov Nová nádej. Aj tu hlavný hrdina, aj keď v tomto prípade hrdinka, stretne robota s dôležitou informáciou na púštnej planéte z ktorej sa dostane na rovnakej lodi, ako v prvej časti. Aj teraz bude zničená planéta pomocou ničivej zbrane a keďže doba pokročila tak musí byť všetko vo väčšom a zničená bude hlavná planéta republiky pomocou zbrane, ktorá tentoraz tvorí celú planétu. A aj teraz musí odboj túto ničivú zbraň zlikvidovať v hodine dvanástej. Tých podobností je naozaj strašne veľa. Za pozitívne považujem, že boli pri výrobe filmu viacej využívané reálne kulisy a nespoliehali sa toľko na digitálne efekty ako sme to videli v prequelových častiach. Ani tých neprehľadných vesmírnych bitiek tu nie je toľko a aj súboje svetelným mečom sa zreálnili. Zo starých známych potešil najviac Solo, ale na druhú stranu by možno bolo lepšie, keby sa pôvodná trojka vo filme neobjavila, lebo takto logicky zatieňuje nových hrdinov, ktorí nedostali ani extra veľký priestor. Ani jeden mi zatiaľ vyslovene neliezol na nervy a rozpoltenosť Kyla Rena sa mi naopak páčila. Len ma trošku rozladil ten záverečný súboj. Akože beriem na vedomie fakt, že bol Ren ranený a nemohol do toho dať všetko, ale ako ho mohla poraziť zberačka šrotu bez výcviku mi naozaj nejde do hlavy. Dosť čudné bolo aj ako sa tam všetci hneď na život a na smrť milovali hodinu od zoznámenia a ten záver a lá to be continued bol neuveriteľne trápny. 45%

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Keď som išiel písať "recenziu" k Pomste Sithov tak ma zarazilo naozaj veľmi vysoké hodnotenie poslednej časti prequelovej trilógie. Čo už narobíme, ako hovorí Radim Uzel: "proti gustu žiaden dišputát". Ja ale pôjdem s hodnotením určite nižšie, aj keď sa v rámci prequelových filmov jedná o ten najlepší. Problémom tohto filmu je skutočnosť, že každý kto videl pôvodnú trilógiu, vie ako tento film skočí. Ďalším, oveľa väčším problémom je skutočnosť, že dve hodiny sa k očakávanému koncu posúvame v podobnom móde v akom fungovali predchádzajúce časti a asi len posledných 15-20 minút má v sebe potrebnú atmosféru a dramatickosť. A to je podľa mňa troška málo. Čo ma ďalej veľmi sklamalo bolo odsunutie Padme na vedľajšiu koľaj a "obrátenie" Anakina na Dartha Vadera vyzeralo odfláknuté, miestami až smiešne. Aj finálny súboj medzi Obi-Wanom a Darthom Vaderom pôsobil neskutočne prehnane a nerealisticky. Takže Lucas si natočením prequelu splnil sen a naplnil vrecká, ale úroveň pôvodných filmov nedosiahol ani v jednom prípade. Vyskytujú sa aj názory, že táto séria bola zbytočná, prípadne dehonestuje pôvodnú trilógiu a ničím ju neobohacuje. Aj napriek mojím nízkym hodnoteniam si myslím, že vyrozprávanie príbehu Anakina nie je úplne zbytočná záležitosť. Bola však už natočená v inej dobe, čo dávalo Lucasovi nové do vtedy nepoznané možnosti stvárnenia sveta SW a on sa upriamil viacej na efekt ako na obsah. Navyše sa už pri prvých filmoch ukázalo, že Lucas rozhodne nie je nijak extra dobrý režisér a scenárista a mal by sa radšej venovať hlavne výrobe technickej/trikovej stránky filmu. Keby zveril réžiu nejakému schopnejšiemu režisérovi, mohlo to možno dopadnúť lepšie. Celkovo z troch trilógií SW môžme túto zaradiť do stredu medzi najlepšiu pôvodnú a najslabšiu sequelovú. 65%

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

V druhej časti prequelu sa nám zase dostáva veľkej dávky lietania z planéty na planétu, strieľania a šermovania so sveteľnými mečmi a tak je po stránke trikovej zase film na vysokej úrovni. Zároveň tu asi najlepšie funguje formát troch ústredných postáv, ktorý poznáme z pôvodnej trilógie. Anakin už vyrástol na mladého padavana a Obi-Wan spolu s Padmé majú viac priestoru ako v predchádzajúcom filme. Napriek tomu podľa mňa nefunguje ľúbostný vzťah Padmé a Anakinom. Jednoducho tam chýbajú emócie alebo skôr chémia medzi protagonistami. Ani vyobrazenie postupného vzostupu Plapatina už nie je v poriadku a má strašne veľké množstvo logických trhlín. Áno, dozvieme sa o výrobe armády klonov, ale ja osobne som vo filme nezachytil, kde republika nabrala všetky tie vesmírne lode a iné hračky na boj s rebelmi. Ako je možné, že jediovia neriešili podozrivú náhodu, že člen ich rady dal pred rokmi zákazku na výrobu armády klonov, ktorej prvá várka je hotová práve v čase, keď vypukne občianska vojna? Prečo sa jediovia nezaoberali informáciou, že v čele republiky stojí sithský lord Darth Sidious? Alebo prečo vypúšťa blesky aj Lord Dooku, keď podobne vedel ovládať silu iba Darth Sidious a nedisponoval takou mocou ani Darth Vader? Aby som len nekritizoval, tak jednoznačným plusom je poučenie sa z minulej časti a okresanie priestoru pre Jar Jar Binksa a všetkých ostatných gunganov a tým pádom tu je menej akože vtipných scén. 55%

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

Takmer po 20 rokoch od ukončenia prvej trilógie trikové možnosti pokročili na toľko, že mohol Lucas v Skrytej hrozbe a jej pokračovaniach realizovať všetky svoje predstavy o svete pred vznikom impéria. Vďaka novým technológiám pôsobí život v prequelových častiach oveľa pestrejšie a určite rozvíja univerzum SW viacej, ako pôvodné filmy. Na scéne sa objaví veľké množstvo rôznych mimozemšťanov, vesmírnych lodí, nových svetov a dozvedáme sa o fungovaní medziplanetárnej republiky. Takže triková stránka je tu na jedničku a aj hudobne to je zo strany Williamsa ešte sa vysokej úrovni. Pokiaľ ide o postavy, tak najviac sa vydaril Qui-Gon Jinn, ten sa vcelku ponášal na Obi-Wana z pôvodnej série a samozrejme Palpatin, ktorý začína rozohrávať svoj majstrovský plán na ovládnutie republiky. Najväčším prepadákom je samozrejme Jar Jar Binks, typický prejav Lucasových detinskostí. Samotní gunganovia divákovi až tragicky pripomenú Ewokov z Návratu Jediho. Vcelku komicky na mňa pôsobil aj čertík rohatý Darth Mau. Takže celkovo po trikovej stránke výborné, príbeh a scenár neurazí, ale už tomu chýba duch pôvodných častí. 55%

Křížová výprava (1999) (seriál)

Výrobu Crusade zrušili ešte pred jeho premiérou, bez toho, aby dostal šancu pred divákmi. Možno by z toho bol trhák, ale to sa už nedozvieme, lebo ho televízia zrušila na základe prieskumu. Seriál začína vcelku nadupaným pilotom Babylon 5: A call to arms z ktorého sa v ňom objavili aj dve postavy. Pomerne nezvyklé bolo aj to, že mimo kapitána sa ostatné hlavné postavy vyskytovali v jednotlivých častiach vcelku sporadicky. Ako pri Babylone 5 ani tu neboli hlavný protagonisti vyslovene sympaťáci, ale skoro každý mal nejakého toho kostlivca skovaného niekde v skrini, čo pri kapitánovi platí doslovne. Asi sa nevyhneme ďalšiemu porovnaniu s B5, ktorý Crusade za tých pár časti zaujímavo doplňa. Už sa totiž nepohybujeme iba v priestore vrcholnej politiky, ale pri svojich cestách posádka objavuje nové civilizácie v galaxii. Je to viacej koncipované na štýl Star Treku, aj ked nie úplne doslovne. Efekty boli tak na úrovni z konca B5, hudba sa mi veľmi nepáčila, herci boli klasická seriálová liga. V čom bodoval B5 aj Crusade boli veľmi dobré dialógy, ako by sa rozvíjal príbeh seriálu sa už nedozvieme, ale z videného môžem predpokladať, že by sa jednalo o dôstojného nástupcu Babylonu 5, ktorý by jeho univerzum istotne ďalej rozvíjal. Ťažko sa z 13 častí hodnotí kvalita seriálu, hlavne ked bolo naplánovaných 5 sérií. Ale po vzore pána Bestera som sa rozhodol, že budem veľkorysý a Crusade ohodnotím na 75%.

Humr (2015)

"Pokiaľ sa vyskytnú nejaké, problémy, napätie alebo hádky, ktoré nebudete schopní vyriešiť sami, budú vám pridelené deti, to často pomôže." Alegória partnerských vzťahov na jednej strane a života single na druhej, zasadená do prostredia orwellovskej dystopie. Čo už, spoločenské konvencie skôr či neskôr zomelú všetky vzťahy. Ja by som si vybral delfína. 60%

V kůži Johna Malkoviche (1999)

V dobe svojho vzniku bol film prezentovaný, ako komédia a s týmto očakávaním som si ho po vyše 20 rokoch od jeho vzniku aj pozrel. Isté komediálne momenty sa tu síce objavia, ale skorej by som povedal, že ide o drámu s prvkami sci-fi. Či už to bolo v pláne alebo nie V koži Johna Malkovicha môžeme označiť za veľmi originálne multižánrové dielo, ktoré rozoberá otázky manipulácie, vlastnej identity, chorobnej posadnutosti, etiky a psychológie. John Cusack v úlohe neúspešného bábkara tu na rozdiel od mnohých iných filmov niečo hral, Cameron Diaz v úlohe jeho ženy zastihol tento film v jej najlepšom hereckom období. Catherine Keener úloha manipulátorky Maxine vyniesla nomináciu na Oskara. Štvorlístok hlavných postáv uzatvára tradične dobrý John Malkovich v úlohe samého seba. Čo snímku zráža dole je nelogickosť istých scén a navyše vykreslenie príbehu miestami pôsobí dosť kostrbato a nedokáže dostatočne diváka vtiahnuť do deja. Ja sám som si musel počas sledovania filmu urobiť menšie prestávky, aj keď to možno bolo spôsobné tým, že som nie úplne dostatočne chápal čo sledujem. Každopádne ide o dielo, ktoré zanechá v človeku istý nepokoj a veľa otázok. 75%

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

U nás Cimrmanovské hry nie sú tak známe, takže neviem posúdiť, či predloha patrí k tým lepším alebo horším. Film je ale podľa mňa privedením absurdného humoru do dokonalosti. Všetko vrcholí v záverečnej scéne na železničnej stanici. Kachny (-: 85%