Málem hrdinové (1998)

Nenáročná komédia/paródia, ktorá sa na nič extra nehrá a kde nájdeme niekoľko podarených vtipov a komických situácií. Oceňujem aj to, že tvorcom sa nepodarilo skĺznuť do trápností, čo sa podobným filmom z hollywodskej produkcie často stáva. Perry naozaj vyzerá, ako keby aj tu hral Chandlera, ale toho sa už asi nikdy nezbaví. Najlepšie postavy sú u mňa jednoznačne, španielsky bandita s najkrajšími vlasmi Hidalgo. Ďalej indiánsky tlmočník, ktorý neovláda žiaden indiánsky jazyk Guy Fontenot a jeho pekná manželka, ktorá tam bola asi iba pre potechu mužského oka. 65%

Pravěk útočí (2007) (seriál)

Primeval pracuje so zaujímavým nápadom cestovania v čase pomocou "anomálií", ktorými sa do súčastnosti dostávajú predovšetkým prehistorické živočíchy, ktoré tu následne robia peknú paseku. V tom im má zabrániť špeciálny tím zostavený s tých najmenej povolaných ľudí, akých si viete predstaviť. Toto je naozaj krátky popis toho, o čo v Praveku útočí po väčšinu času ide. Takže tu pre začiatok máme skvelý nápad, napätie, normálne a sympatické postavy, (žiadne silikónové fešandy a steroidový búchači, ako v seriáloch produkovaných v USA), v celku slušný scenár, tu i tam vyšperkovaný britským humorom, zaujímavú dejovú líniu (aspoň spočiatku) a tie efekty neboli na seriál vyrobený v Európe až tak zlé. Nebude od veci, aspoň skratke popísať jednotlivé sezóny. 1. séria začína výborne, zoznamujeme sa s prostredím a spoznávame hlavných protagonistov, na ktorých valia stále nové a nové problémy. Dočkáme sa aj prvých strát na životoch, ale nateraz len z radov vedľajších protagonistov. 80% 2. séria má spočiatku troška voľnejšie tempo, je tu aj prvý omyl scenáristov, keď Claudiu nahradila Jenny. Tvorcovia si dovolili okoreniť dej spiknutím vo vlastných radoch a po pomalšom začiatku sa postupne dostávame do zabehnutých koľají z prvej sezóny. Záverečná časť je v strhujúcom tempe a zomiera 1. z hlavných postáv. 75% Teraz sa dostávame k najslabšej časti. 3. séria je pohroma a samotný seriál bol doslova popravený. Hlavná postava zomiera rukou svojej ženy, hneď na začiatku. Následne odchádza Jenny a tým vlastne už všetci kto Primeval ťahali odišli. Pretože ich mladšia časť tímu nedokázala vôbec nahradiť a Danny Quinn nesiahal Cutterovi ani po členky. Okrem toho aj hlavná dejová línia nie je nič moc, viac menej podobná z predchádzajúcej série. 50% Po krátkej pauze prichádza pokračovanie, ako keby v štýle amerických seriálov, celé je to také zjednodušené, vymódené, akcia síce zostáva, ale menej napínavá, postavy sú väčšinou ploché bez charakteru. Aj jednotlivé časti sa začínajú vcelku podobať. Aspoň v krátkosti hodnotenie 4. a 5. sezóny. 4. reštart, je tu niekoľko zaujímavých epizód, hlavne tých, kde vystupuje Lady Merchant, ktorá je z nových postav asi najsympatickejšia. Šéf tímu "s veľkým poslaním" je určite lepší, ako Quinn, ktorý sa našťastie objaví už iba v jednej časti. Lepšie ako 3ka, deficit oproti prvým častiam je však citeľný. 70% 5. už to nejako doklepali do konca, seriál začal upadať do úplnej priemernosti a je dobre, že skončil pokiaľ si držal ešte akú takú kvalitu. Prípadné, naznačené pokračovanie si pri tomto smerovaní neviem predstaviť. 65% Primeval mal určite na viac, ale z nepochopiteľným dôvodov od tretej série upadol do šedého priemeru. Celkovo 70%.

Kdo napsal Nový zákon? (2003) (seriál)

Kvalitný dokument, ktorý sa pokúša prezentovať súčasný stav vedeckého bádania, ohľadom vzniku nového zákona. Robí to pútavo, vecne a zrozumiteľne, pričom sa snaží pozerať na bibliu a jej autorov vedeckými očami, kriticky a bez náboženského sentimentu, ktorý často kalí pohľad na "knihu kníh". Zároveň, ale nijako nespochybňuje kresťanskú vieru alebo život Ježiša Nazaretského a jeho učenie. Za veľmi podarené považujem vstupy vedcov, ale i cirkevných hodnostárov (v drvivej väčšine patriacich k reformovaným cirkvám), ktorí svojím komentárom pridávajú programu na dynamickosti, oživujú ho a ponúkajú svojský pohľad na danú problematiku. Skoro som až mal pocit návratu do školských lavíc, mimochodom som o novom zákone absolvoval aj niekoľko prednášok na evanjelickej bohosloveckej fakulte UK, takže som sa z touto tému už stretol. Celkovo je zaujímavé, že svoj pohľad tu neprezentuje nikto s RKC, to len tak na okraj. 85%

Star Trek X: Nemesis (2002)

Posledná časť ST mala svoje kvality a aj keď som nebol nikdy extra veľkým fanúšikom ST sveta (možno až na DS 9), tak mi bude tento štýl sci-fi naozaj chýbať. Predsa len mali tie nudné zápletky niečo do seba, na rozdiel od bezduchej akcie nových ST filmov. Pre poslednú scénu sa Datom som uvažoval aj o 4 hviezdičkách, ale nakoniec som sa priklonil k nižšiemu hodnoteniu. 70%

Andromeda (2000) (seriál)

Tento seriál by si aspoň jednu hviezdičku aj zaslúžil. Dokonca možno s prižmúrením očí všetkých členov rodiny aj dve.

Hvězdná brána: Hluboký vesmír (2009) (seriál)

Posledné stargate sa snažilo ísť s dobou a vytvoriť niečo na spôsob úspešnej Battlestar Galactiky. Naraz sa tu objavuje množstvo konfliktov a nenávisti, prepracovanejšia psychológia postáv, dokonca aj troška erotiky. Namiesto niekoľkých hrdinov, tu máme celú plejádu hrdinov a antihrdinov, občas aj nieto zomrie. Sú tu aj niektorí herci, ktorým to naozaj ide a snažia sa hrať. Efekty a prostredie sú naozaj skvelé a znesú najvyššie nároky. Ale toto všetko čo fungovalo v Battlestar Galactika vo svete Stargate fungovať nemôže. Proste takýto skok fanúšikovia SG neuniesli a aj keď tvorcovia prestali po 1. sérii tak tlačiť na city a v druhej pridali viac akcie a vtípkov, bolo už neskoro sa SGU bola ukončená. Nemôžeme však všetku vinu zvaliť na jednoduchosť divákov SG. Treba uznať, že veľa postav nebolo veľmi sympatických, veľa bolo nezaujímavých, niektoré boli úplne zbytočné a nedalo sa s nimi stotožniť. Jednotlivým epizódam niečo chýbalo a naozaj si mi žiadna nevryla do pamäti či by ma vôbec viacej zaujala. Jednoducho sa nepodarilo namiešať správny koktail dobrého príbehu, zaujímavých charakterov a akcie, ktorý od naozaj kvalitnej sci-fi očakávame. Tento seriál mal potenciál, ale zostal nevyužitý. 55%

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Druhý z rodiny seriálov Stargate Atlantis. Plus oproti SG-1 je v na prvý pohľad v lepších efektoch celkovo sa vizuálna stránka zlepšila. Herci už niesu až tak nesympatický, ale hrať aj tak veľmi nevedia, proste kanadská seriálová klasika. Horšie to už s charakterom postáv, ktoré sú až príliš čierno - biele a posun v tomto smere, ktorý je v SGU, by som radšej privítal v SGA. Prvá séria ma naozaj bavila a povedal by som, že ide o najlepší počin v televíznom svete SG. Lenže potom začala originalita jednotlivých častí upadať, dostavil sa syndróm nesmrteľnosti z predchádzajúceho SG-1. V 2. a 3 séria išla kvalitou dole a 4. a 5. už naozaj len varili z vody. Za veľkú chybu považujem odchod Dr. Weir a Dr. Becketa, ale za úplne najväčšiu, obsadenie Jasona Monou, ktorého opičí výraz a machovské správanie mi hrozne liezli na nervy. Celkovo Atlantída postupne strácala a tvorcovia sa ju rozhodli po piatej sezóne ukončiť, čo bolo podľa môjho názoru aj neskoro, pretože lepšia by bola záverečná už po tretej sezóne. Dr. Zelenku naším českým kolegom doprajem, ale za výrazné plus ho nepovažujem. Za zmienku stojí epizóda Vegas, ktorá bola však už len posledným kŕčovitým kopnutím pred neodvratným koncom. 50%

Hvězdná brána (1997) (seriál)

Máme tu prvý, zo série seriálov inšpirovaných filmom Stargate. Osobne som nikdy nepochopil, ako mohol mať tento program také vysoké hodnotenie a obľúbenosť. Teraz niekoľko dôvodov prečo toto dielo nepozerať.: Nelogickosť až debilnosť postáv a je jedno či kladných alebo záporných. "Výprava a efekty" na úrovni japonských filmov zo 60siatych rokov a neustále sa opakujúce zápletky. Nesympatický herci, ktorí vôbec nevedia hrať. Syndróm nesmrteľnosti, myslím, že s SG-1 by mal problémy aj Chuck Norris. Scenár, ktorý by som zvládol písať aj ja. A dlhý zoznam ďalších vecí, ktoré tento seriál posúvajú do suterénu sveta sci-fi, ale ani mi nestojí za to strácať čas a uvádzať ich tu. 20%

Hvězdná brána (1994)

Od začiatku sa jedná o film plný typických hollywodskych klišé. James Spader ako geniálny vedec, ktorý na všetko v okamihu príde a vytrie zrak celému tímu egyptológov. Kurt Russell ako nepremožiteľný americký hrdina, so svojím týmom neohrozených mariňákov. Po zahrievacej polhodine sa dostávame do deja, v ktorom správni najprv dostanú cez držku, ale potom sa naštvú a všetko sa v dobré obráti. O hereckých výkonoch sa veľmi baviť nemusíme, narazíme aj niekoľko logických nezrovnalostí a hlavný záporák by nevystrašil ani päťročné decko. K tomu však ešte priradíme vcelku zaujímavý nápad s cestovaním pomocou hviezdnych brán, hudbu, ktorá neurazí, svižnú akciu a nie až tak hlúpe dialógy, ako by sa mohlo čakať. Za veľké mínus ešte považujem skutočnosť, že vďaka tomuto filmu, vznikol seriál SG-1, ktorý bol naozaj hrozný. 60%

Strážci vesmíru (1993) (seriál) odpad!

Mighty Morphin' Power Rangers ja až do neba volajúca blbosť, kde je všetko otrasné, od hercov, trikov až po dej a scenár. Už ako dieťa som sa nemohol na tento pokus ani pozerať a tomu kto toto ohodnotí na viacej, ako dve hviezdičky by som odobral občiansky preukaz. Trápne od prvej sekundy až po poslednú a všetkým, ktorý sa na Power Rangers akýmkoľvek spôsob podieľali, by som dal doživotný zákaz pôsobenia v show biznise. 5%