Parazit (2019)

Nadpriemerné zachytenie sociálnych rozdielov, nútiaci ľudí spraviť zúfalé rozhodnutia a veci. Paradoxne, v niektorých prípadoch ani necítime, že by to išlo do extrémov, hlavne keď si spomenieme, že niektoré časti scenára sú čerpané zo Života. Už úvodné scény dajú dobrý (ale nie kompletný) obraz o Kimovej rodine. Ich postupný prienik do kruhu bohatej rodiny Parkovcov by síce mohol byť detailnejší, ale aj tak to vystihuje podstatu. Keď do príbehu ešte stúpi starší manželský pár, tak potom už cítime, že sa nenávratne blížime k takému záveru, ktorý nebude kompromisom. „Prvý“ záver je surový a vyvrcholením potlačených emócií. Ten „druhý“, konečný záver, balansuje na hrane reality a „nepravdepodobný“, ale aj tak (aspoň trošku) cítime, že čo chcel tým vyjadriť pán režisér. // Ako som spomínal, dobré zachytenie rodín, reprezentujúce dve rôzne vrstvy spoločnosti. (Už to zobrazenie rozdielov v bývaní hovorí za všetko.) Odhalenie a vykreslenie charakterov jednotlivých postáv je postupné, bez zbytočných odbočiek (aj tá erotická scéna má vo filme miesto a zmysel). Film, ktorý v Americkom prostredí by nefungoval dobre, nebol by presvedčivý (už teraz sa bojím prípadného remakeu). K tomu je potrebný Ázijské prostredie (prípadne Európske, ale aj tu je potrebný dať obrovský pozor). Z pohľadu získania cien, vrátane Oscarov, necítim, že by to film nezaslúžil. Osobné hodnotenie: 88% (****)

Paraziták a paradicsomban (2018)

Prvý celovečerný film A. Kasvinszkiho, keď nie je pred ale za kamerou. A rovno debutuje s ťažkým (maďarským filmom). Paraziták a paradicsomban je neľahký film s neľahkým príbehom a neľahkými(nejednoduchými) postavami (aj keď to na prvý pohľad vypadá inak). „Krvavá“ hádka manželského páru, soft porno v rámci sledovania dvoch žien s neprimeraným záujmom, obťažovanie servírky a ešte veľa scén (obrazov), ktoré som nespomínal. (V niektorých prípadoch som nechcel veriť ani očiam, ani ušiam.) Problém je v tom, že film miestami pôsobí až príliš chaoticky. A ešte sme nehovorili o postavách / o jednotlivých charakterov filmu, ktorí by určite zaslúžili hlbšiu analýzu. Erika Marozsán je však stále prekrásna. P.S.: Bol by som zvedavý na divadelnú (originálnu) verziu príbehu. Myslím, že v rukách skúsenejšieho divadelného režiséra by výsledok bol iný. Osobné hodnotenie: 68% (**)

Parfumér (2022)

Moderná adaptácia Süskindovho románu, opäť v nemeckých rukách. V porovnaní s klasickou adaptáciou sa jedná o podpriemerné spracovanie, kde postavy nemajú dostatočnú hĺbku a ani vedenie príbehu nie je úplne dobré – to predovšetkým platí pre druhú polovinu príbehu. Film, ktorý v danej forme v podstate nebolo potrebné natočiť. Odporúčam radšej Tykwerovu verziu. Osobné hodnotenie: 56% (*)

Parchanti (2010)

Dneska len stručne o filmu, ktorý ma tak „trošku“ sklamal. Naproste priemerný, skoro bezdejový film. Herci sa snažili zachrániť to, čo scenárista a režisér pokazili, ale moc sa im Bohužiaľ nedarilo. Každopádne typická pop-cornová záležitosť: raz sa na to podívame a viackrát asi už nie. Teraz asi len toľko. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Parker Lewis musí vyhrát (1990) (seriál)

Tento teenage seriál zo začiatku 90-tych rokoch so svojimi občas atypickými scénami („zrýchlenie“ – ten kto videl, vie na čo myslím), ktoré sa opakovali v rôznych permutáciách, dokázali pobaviť najmä žiakov druhé stupňa ZŠ, pripravujúcich sa na SŠ prípadne na gymnázium. Trojicu postáv P. Lewis, Mike a Jerry som rýchlo obľúbil. Doplňujúce vedľajšie postavy Grace Mussoová a Larry Kubiac nemali chybu. Dneska podobné ľahké seriály už nie je vidieť. P.S.: A tie košele, čo nosil Parker Lewis – v dobrom zmyslu slova „no comment“! Osobné hodnotenie: 74% (***)

Parkoviště (2014)

Jednoduchý, kvalitne režírovaný a ešte kvalitnejšie zahraný (trojica F. Lengyel (alias „Legionár“), T. Szervét a L. Pokorny je perfektná) film o tom, že každý má svoj príbeh, život (plných problémov) – ale aj tak by sme mali poznať naše hranice a naše miesto na Parkovisku. Po dlhšom čase veľmi kvalitne natočený film z Maďarska. PS. Pokorny Lia is still beautiful! Osobné hodnotenie: 91% (*****)

Paroží (2021)

Základ zápletky prevzatý zo seriálu Supernatural, avšak rozšírený o temnejšiu atmosféru a prvkami rodinnej drámy. Priemyselný kúsok a to zo všetkých strán (herecké výkony, réžia, atď.). Osobné hodnotenie: 71% (***)

Pár správných chlapů (1992)

Dobre natočený, pomaličky sa vyvíjajúci dej s vyvrcholením medzi T. Cruise a J. Nicholson. Pohotová asistencia krásnej D. Moore. Vo svojom žánru pozoruhodný snímok. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Parťačky (2023)

Mélanie Laurent, najmä ako režisérka, išla na to dobre. Vedľa seba dala herečku Adèle Exarchopoulos, ktorou si rýchlo našla spoločnú frekvenciu. Mimo iné to je aj dôvodom, prečo chémia medzi ústrednou dvojicou vo filmu funguje tak dobre. Ďalším dôvodom sú comedy-based dialógy a s ním súvisiace scény (napr. menopauza) – slúžiace predovšetkým na pobavenie diváka – ktoré tieto postavy si jednoducho užívajú. (Danú dvojicu miestami dobre doplňuje aj Manon Bresch.) Avšak všetky ostatné veci, ktoré vo filme nájdeme, trpia problémami. Príbeh, a tým pádom aj scenár, obsahuje diery a nie vždy je vedený dobre. Film, vzhľadom k minimum akčných scén a krátkym hraniciam, ktoré stanovuje zvolená koncepcia príbehu, sa zbytočne približuje ku 120 minútam. Nepriateľský boss v podaní Isabelle Adjani nedostane taký priestor, ktorý by mal. A ešte je tu záver, ktorý by mohol byť trochu lepšie vypracovaný. Celkovo škoda, pretože krásna dvojica Laurent / Exarchopoulos ma svojou prirodzenosťou (niekedy som mal pocit, že tu nič nemusia herecky zahrať) dokázala pobaviť. P.S.: „Neprehľadný“ malý domček uprostred lesa je cool. Osobné hodnotenie: 66% (**)

Párty máma (2018) (TV film)

Tento film viac „televíznym“ by pravdepodobne ani nemohol byť. O príbehu by som nerád prezradil nejaké väčšie detaily, ale to áno, že celkom slušne reflektuje dnešné „niektoré problémy“: chovanie sa jednotlivých „matiek“, deti, ktoré si nevážia to, čo majú, „súdnictvo“, atď. Z hereckej stránky film viac funguje len v druhej polovici. Osobné hodnotenie: 62% (**)