Matky (2021)

Druhý celovečerný film Vojtěcha Moraveca má scenár, ktorý v sebe skrýva aj určitou vypovedaciu hodnotu. Z výsledku však mám trochu zmiešané pocity – niektoré scény/príbehy sú celkom slušne zachytené, ostatné by potrebovali trochu väčšiu pozornosť. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Maestro (2023)

Srdcová záležitosť Bradleyho Coopera, v ktorej chce zo seba dať maximum na obidvoch stranách kamery. Avšak akoby sa trochu prerátal, chce ukázať všetko, chce sa dotknúť všetkých a všetkého, a to pomerne s pomalým tempom a len v cirka 120 minútach. Životná dráha maestra Bernsteina však pravdepodobne potrebuje viac času a ešte viac detailov. Cooper sa predovšetkým zameriava na zachytenie manželského vzťahu Bernsteina s Felíciou – podľa mňa to bol omnoho komplexnejší (a búrlivejší) vzťah, a to nielen vďaka sexuálnej orientácii Bernsteina, ako sa to na prvý pohľad zdá. Chýba viac dynamickejších a konfrontačnejších manželských scén, podobne ako katarktickejší záver. Film ako taký Bohužiaľ nedokáže byť nadpriemerný životopisný snímok. To však neznamená, že by nebolo solídne natočený. Kamera, masky, hudba a herecké výkony sú také, na ktoré obecne od nejakého Netflix snímku nie sme zvyknutí. Bradley Cooper vložil do toho srdce – pozorne sledujte dirigovanie hudobného predstavenia v kostole (a pľúca – fajčenie), podobne ako skvelá Carey Mulligan (v spoločných scénach v podstate vždy prevalcuje B. Coopera). Nominácie na nejaké ceny a sošky sú takmer isté, ale ako to už niekto naznačil, pravdepodobne sa bude jednať o tuctovú nomináciu s minimálnou šancou na nejaký väčší úspech. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Hawaii (2023)

„Priateľstvo a pravda nie vždy chodia spolu.“ Osobné hodnotenie: 72% (***)

Aquaman a ztracené království (2023)

O niečo menej vtipnejší a menej „prekvapivejší“, ako prvé dielo. A samozrejme neobsahuje nič také, čo by sme v iných DC filmoch už nevideli. Stále však platí, že Jason Moma v roli Aquamana má veľkú charizmu. Týmto filmom končí Snyderova sága a začína sa to Gunnova. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Napoleon (2023)

Pri všetkej úcte, Ridley Scott a jeho kino verzia filmu o Napoleonovi pôsobí všelijakým dojmom. Táto verzia krváca z viacerých strán, strih a napasovanie jednotlivých scén vedľa seba nie vždy sú homogénny. Budovanie osobnosti Napoleona a jeho milostného vzťahu – máte pocit, že niečo chýba. (K nepresnostiam na úrovni dejepisu by som sa teraz nevyjadroval.) Bojové scény natočený fajn. Záver postráca veľkolepé vyvrcholenie. Joaquin Phoenix podáva (opäť) skvelý výkon, ale mám pocit, že niekedy je brzdený, prípadne „potlačený“. Viac-menej to isté sa povedať aj o Vanessa Kirby. Film postráca silnejšiu vedľajšiu postavu. Každopádne, R. Scottovi patrí úcta, že aj v takom veku stále dokáže pracovať a točiť filmy s náznakom veľkoleposti. Každopádne som zvedavý na režisérsku verziu, už len kvôli porovnaniu a nádeji, že niektoré scény budú ukázané v plnej dĺžke a kvalite. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Myška Pattie: Na vlnách dobrodružství (2022)

Jednoduchý a pomerne predvídateľný príbeh so slušnou grafikou, ktorý predovšetkým je pre menší publikum. Potenciál jednotlivých postáv nie je úplne dobre využitý. Tretia hviezda patrí ninja potkanom a potkanovi tak trochu pripomínajúci Dona Corleona. Škoda, že práve tieto postavy nedostali väčší priestor. Osobné hodnotenie: 70% (***)

To Catch a Killer (2023)

Zhruba prvá polovina filmu postupne buduje príbeh, v ktorom FBI v spojení s mestskou políciou hľadá neľútostného vraha, ktorý naraz (a bez výberu) zastrelil viac ako 20 ľudí. Dozvieme sa niečo aj o hlavnejších postavách – teraz tu myslím na dvojici Shailene Woodley / Ben Mendelsohn – ale len minimum a toľko, čo nejakým spôsobom môžeme dať do kontextu s prezentovaným krimi-thriller príbehom. V druhej polovici dochádza menšiemu utlmeniu a vyvrcholenie celého príbehu v záveru nemá taký vstup a spád, ktorý by ste očakávali. Režisér Szifron na to išiel dobre, ale na tej druhej polovici by ešte mohol trochu zapracovať. To však neznamená, že film nie je homogénny, a áno, budete mať z toho depku. P.S.: Keď niektoré rysy charakteru S. Woodley niekomu trochu pripomína vyšetrovateľku z klasiky The Silence of the Lambs, tak pravdepodobne nebude sám. Osobné hodnotenie: 79% (***)

Daman akeseo guhasoseo (2020)

Akčný thriller s pomerne silným a bohužiaľ veľmi pravdivým scenárom, z ktorého srdce zabolí. Won-chan Hong vedie svoj film postupne, akčné scény nepripomínajú nejaký B-čkový film (spomalené zábery vedia zapôsobiť), bojová konfrontácia dvoch hlavných postáv je pomerne dobrá, ale postrácam ich lepšiu psychickú konfrontáciu. Práve u takýchto filmov to má väčšie opodstatnenie. Záver je priamočiary a takmer bez kompromisov. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Psanci: Ve smrtelné pasti (2023)

I do tretice tento film drží na svojich masívnych pleciach a tlačí dopredu veľmi silnými rukami Dong-seok Ma. Scenár obsahoval potenciál na lepšiu a premyslenejšiu hru typu mačka – myš, ale spíš sa pohybuje na úrovni „USA-based“ B-čkových scenárov. Len na tú choreografiu a vedenie príbehu sa pozerá trochu lepšie. Osobné hodnotenie: 72% (***)

The Assassin (2023)

Štýl (oblečenie), forma a prostredie (prípadne dokonca chovanie, rozprávanie sa niektorých postáv), ktoré sa v tomto action-based snímku, natočený pre distribúciu v TV, mi najviac pripomenuli seriál Daejanggeum (samozrejme, daný film s príbehom seriálu nemá veľa spoločného). Solídne vedenie príbehu a bojové scény. Je to iný typ B-čkového filmu, ako sme na to zvyknutý na tie z USA – nie je to pre každého. Osobné hodnotenie: 70% (***)