The Carer (2016)

Film „Opatrovateľka“ vás jednoducho dostane. Skvelé herecké výkony, pekné prostredie a jedna krásna, mladá a neskutočne jednoduchá herečka s menom Coco König. Z pohľadu filmu sa jedná o príbeh, ktorý dobre známe (veľmi chorý človek v rodine, ťažký boj s následkami choroby, atď.). Citácia Shakespeare na mobilu vo forme „2B or not 2B that is the ?“ je zatiaľ tá najlepšia, čo som videl. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Duel v Mount Hermonu (2016)

Po úvodnej scéne veľmi pomaličky rozbalený príbeh, kde pozornosť pri (takmer) všetkých scénach si vyprosí W. Harrelson. Solídny L. Hemsworth. Tu nečakajte akčnejšie scény z divokého západu. Len posledných niekoľko minút obsahuje silnejšie scény. V záveru nechýba moment prekvapenia, ale čakal som väčší „šok“. Spomínaná posledná časť je pravdepodobne inšpirovaná základom tohto príbehu. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Žena (2017)

„Manželka“ na prvý pohľad vypadá na jednoduchú drámu, ale v skutočnosti v sebe skrýva viac. (Nekonečná) láska (a úcta) ženy, ktorá dokáže zakryť všetky hriechy manžela, „umelca“. Medzi nimi nevera a plagiátorstvo sú najkritickejšie. Hlavne tá druhá spomínaná vec dostane väčšie slovo. Film v prvej polovici je spíš pasívnym a nie príliš presvedčivým výstupom hercov/herečiek. Akoby sa všetko chystalo na nejakú veľkú záverečnú scénu. To aj dostaneme v predposlednej scéne, kde hádka medzi manželkou a manželom vyvrcholí. Príde bod, kde už žena prestane tolerovať tie veci, ktoré celý život tolerovala. G. Close hrá presvedčivo a razantne, ale až v druhej polovici. Tá prvá patrí spíš jej dcéry A. Starke aka mladá G. Close. Nomináciu G. Close na Oscara chápu a vážim si. Škoda, že film nedokázal lepšie spojiť scény odohrávajúce sa v minulosti a v súčasnosti. P.S.: Film Slova bol hlbším zážitkom. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Salamon király kalandjai (2017)

Skromný pokus o celovečerný animovaný film, ktorý cez osobnosť mladého kráľa Šalamúna ukáže, že aké vlastnosti by mal (a aké by nemal) mať kráľ. Samozrejme, slovo „kráľ“ je len metafora, pretože sa myslí na človeka ako takého. Animák má niekoľko odkazov pre diváka, ale niektoré nie sú dostatočne razantne „odkomunikované“. Prvá polovica spíš „nijaká“, lepšia je tá druhá. Na záver som čakal sofistikovanejší boj proti temnej strane. Tretia hviezda patrí malej líšky. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Cesta utrpení (2018)

Film s klasickými prvkami, so scenárom pre S. Segala. Ale teraz je to aspoň solídne priemerne B/C-ko. P.S.: Neviem ako to robí, ale podľa tváre S. Segala by som nepovedal, že tento matador B/C-vých filmov sa blíži k siedmemu „X“. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Mateřské galeje (2009)

V tomto filme bolo viac, už len vďaka U. Thurman, A. Edwards a M. Driver. Ako sa snaží mamička vysporiadať každodennými ťažkosťami, hlavne vtedy, keď „viac-menej“ je na všetko sama. Filmový výsledok zachytenie tohto scenára je takmer „katastrofálny“. Osobné hodnotenie: 55% (*)

Brexit (2019) (TV film)

Film zachytáva tú stránku „Brexitu“, ktorú sme zatiaľ videli len čiastočne. Okrem „jedného hereckého výkonu“, kde B. Cumberbacht v podstate má („opäť“) „one man show“, by sa dalo povedať, že film nepatrí do „extratriedy“. Ale film ma dostal zobrazením toho, ako sa tvorcovia snažili zachytiť tú „manipuláciu“ davu. „Fake news“, „sociálne siete“, „pozorovanie, “„riadený informačný tok“, atď. sú len špičkou ľadovca. Keď na nič iné, tak na to je film dorý – upozorniť diváka na to, aby mal vždy otvorené oči a premýšľal. Záverečný monológ D. Cummingsa v podaní B. Cumberbachta sa dostáva do vyšších úrovní. To, že čo prinesie Brexit, ukáže dvojica „čas / dejepis“. P.S.: A ešte jedna vec! „Imaginárna hviezda“ pre maskérov a hercov, ktorí zachytili postáv Nigele Faraga a Borisa Johnsona. Hlavne v prípade B. Johnsona to nemá chybu. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Operace Entebbe (2018)

Film zachytávajúci skutočnú udalosť – vyslobodenie izraelských rukojemníkov letu Air France (rok 1976). To striedanie medzi „art“ a záverečným napadaním fakt nebolo to najlepšie rozhodnutie. Osobné hodnotenie: 73% (***)

12 hrdinů (2018)

Príbeh elitnej „dvanástky“ sa snaží byť filmom „pre všetkých“. Nie je to tak. Je to film predovšetkým pre vlastný národ. Porovnanie „dvoch Svetov“ nie je hlbší. Zachytenie záverečného útoku je na dobrej úrovni. Z pohľadu hercov, pán Fulsig tu mal najväčšiu zbraň s menom Michael Shannon. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Temné osnovy (2018)

Mohol by z toho byť údernejší thriller/dráma/horor, ale nestalo sa. Základ scenáru klasický, ale trošku v iných šatách. Atmosféra a prostredie boli dané, ale nie sú to dostatočne tajuplné a „dark“. P.S.: U. Thurman trošku v inej roli. Jej „performance“ nebol zlý. Osobné hodnotenie: 66% (**)