První člověk (2018)

Film zachytávajúci najdôležitejšie momenty kariéry Neila Armstronga, prvého muža na mesiaci. Hneď na začiatku musím povedať, že Chazeelove filmy mám rád a vždy sa na nich teším. Jeho aktuálne dielo však mi príde trošku „prehnané“, a to v slova zmyslu: „so snahou byť až príliš umelecký“. Z môjho pohľadu je to príliš roztiahnutý a „nepochopiteľne“ predlžený. Na druhej strane zase miestami niektoré časti nie sú zachytené „detailnejšie“ (napríklad viac času na Mesiaci a návrat domov). Predovšetkým Chazelle sa však evidentne chcel zamerať na Neila ako človeka a tu hneď začína zachytením jednej veľmi tragickej časti jeho života. Zobrazenie „zvyšku“ jeho (osobného) života je potom spíš povrchný a priemerný, bez väčšej hĺbky. Ale... Neila hrá (opäť/stále veľmi) charizmatický R. Gosling. A ten (podobne ako Neil NASAu) to zachraňuje! Hrá dobre a citom, v niektorých scénach absolútne vystačí so svojou mimikou. A je dobré, že Chazelle mu k tomu nechal potrebný priestor. Za možný nedostatok filmu je možné považovať to, že nedisponuje s výraznejšou vedľajšou postavou. Mala by to byť Neilova manželka (alebo jeho blízky kolega, prípadne nadriadený), ale ani u jednej z nich necítim/nevidím tú „iskru“. Napriek spomínaným „nedostatkom“, film „First Man“ zaslúži pozornosť, hlavne pre filmových fanúšikov vesmíru a cestovania vo vesmíre. No musia byť pripravený na pomerne pomaly plynúci a „artovo“ orientovaný film. P.S.: Obrazy poslednej scény sú venované pre romantiku a „art“. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Crash Pad (2017)

Manželská nevera a jej následky, tak trochu inak. Škoda, že filmový výsledok je spíš podpriemerný. Fakt škoda, pretože na hereckú časť sa nedá negatívne reagovať. Vedľa D. Gleesona tu film nesie na pleciach skvelý T. H. Church. Osobné hodnotenie: 64% (**)

Mumie se vrací (2001)

Z niekoľkých dôvodov je to slabšia ako prvé (dnes v podstate vo svojom žánru už klasické) dielo, ale stále je to svižné a dokáže získať pozornosť diváka. Všetci, ktorý sa objavia v pokračovaní, dali do toho všetko. Výsledok je taký, za ktorý by sa nemali nejako hanbiť (hlavne z hľadiska toho, že sa jedná o pokračovanie). Osobné hodnotenie: 75% (***)

Brillantissime (2018)

Francúzka komédia na téma, ako sa žena vysporiada s tým, že jej manžel „požiada“ o rozvod. Na Francúzku komédiu nie je to ani dosť seriózny, ani dosť „komediálny“. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Zrodila se hvězda (2018)

X-tá permutácia známeho príbehu, ktorý v rámci scenára a dejovej línii už má (fakt) obmedzené priestory. Niečo nové však môžu poskytnúť herci/herečky, ktorí v „aktuálnej verzii“ hrajú. Teraz je to trio B. Cooper, L. Gaga, S. Elliott. A oni fakt dokázali upozorniť na film (a aj na seba). Hlbšia analýza filmu asi nebude potrebná – známy príbeh so známymi kúskami. Niečo nové v sebe však majú piesne (v modernom kostýme), ktoré fungujú parádne jak v „single“ tak aj v „duo“ situáciách. B. Cooper hrá so srdcom, S. Elliott je jednoducho S. Elliott a L. Gaga je prekvapivo dobrá (ale pri všetkej úcte, bol by som veľmi prekvapený, keby to bol za Oscara). Takže pre milovníkov romanticko-hudobných príbehov (s nemalou dávkou country/blues rock/south rockových pesničiek + nejaký ten pop) je to film, ktorý by nemal minúť. Napriek určitým nedostatkom je to v podstate mierne nadpriemerný režisérsky debut pre B. Coopera. Takže za snahu a pre obetavosť hudby určite zaslúži pochvalu a gratuláciu. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Poslední zúčtování (2018)

Solídne zvládnuté B-ko, ktorý mal možnosti na to, aby výsledok bol lepší. Mimochodom keď budete mať Déjà vu , tak potom to nie je náhoda. P.S.: Pierce Brosnan v tomto filme – why? Osobné hodnotenie: 69% (**)

Za zrcadlem (2018)

Základ klasický – „pozorovanie“ ľudí a odhalenie ich malých tajomstiev je vždy lákadlo pre natočenie „nejakého“ filmu. Film začína pomaličky a to tempo sa počas ďalších pasáží sa výrazne nemení. N. Cage v rámci možností hrá primerane, ale teraz bez väčšej vášni. Záver by zaslúžil väčšiu pozornosť. Osobné hodnotenie: 65% (**)

Mortal Instruments: Město z kostí (2013)

Atmosféra a vytvorené prostredie akože by ešte prijateľné, ale film ako celok má niekoľko nedostatkov. Škoda, pretože na mierne „lepší priemer“ to má (mal) potenciál. Osobné hodnotenie: 66% (**)

V rytmu srdce (2018)

Jednoduchý indie film o vzťahu otca a dcéry, ktorí majú slabosť pre (spíš indie) hudbu. (Samozrejme ide o trošku viac, ako len o hudbu, ale práve tie ďalšie „veci“ nedostanú taký priestor, ktorý by potrebovali.) Pesničky fakt dobré, ale (hlavne) druhá polovica filmu stráca na „tempe“ (a to je divné, pretože to nie je nejaký dynamický film). Ľahká vedľajšia rola pre T. Collette. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Spolu to dáme (2017)

Film, inšpirovaný skutočným príbehom zo Života, ktorý vás doslova chytí za srdce. Avšak celé je to zobrazený možno až príliš zjednodušene a miestami povrchne. Ale aj napriek tomu je odkaz filmu jasná. Typická a na mieru šitá rola pre Elyas M'Barek. Osobné hodnotenie: 76% (***)