UFO (2018)

„UFO“ je ďalším tuctovým filmom, doplňujúci daný žáner. V príbehu bolo viac a aj s minimálnymi nákladmi by sa z toho dalo spraviť menší zázrak. Z hereckej stránky taktiež priemer. Slušná rola pre G. Anderson, ale v tomto filme by kľudne mohla zahrať aj agentku „Scully“. P. S.: Jediný, kto tu chýba, je D. Duchovny. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Pod vodou (2017)

Musím sa priznať, že tento film ma trošku oklamal. Po prvej polovici som bol takmer celkom presvedčený o tom, že film je akýmsi pokusom o zobrazenie „ťažkostiach života“ mladej slečny, ktorá (takmer) má všetko a to si nevie vážiť. Jej pokus dostať sa do bandy „cool“ dievčat a byť rebelkou nedokážem úplne pochopiť. Jedine tak by som to mohol vysvetliť, že ona niekam chce patriť. (Ako vždy, má možnosť zvoliť aj inú „stranu“, ale to nespraví.) Rozprávanie a chovanie spomínanej „bandy“ (napríklad predstava o sexe a reakcia na tehotenský test) mi spíš pripomína „dnešnú generáciu“ (úcta výnimkám). Tu som si myslel, že cieľom je vytvoriť akési „zrkadlo“ pre nich. Ale v tej druhej polovici prišli do toho „art“ komponenty plus „zvrat“ (choroba + „vzťah“) a zrazu som sa ocitol niekde inde. Tá „choroba“ a postupne sa objavujúce následky presunú príbeh niekam inam. A musím uznať, že to spojenie „prvej a druhej časti“ nedopadlo zle (čakal som niečo „horší“, niečo priemernejší). Na druhej strane to ukončenie mi príde trošku nevypracované – tu ešte bol potenciál. Takže u mňa je to za „3+“. P.S.: Skvelá Luna Welder a dobrá asistencia od Z. P. Holthuizen Osobné hodnotenie: 76% (***)

Pravidla pomsty (2018)

Klasický príbeh v B-vom predvedení. Bolo v tom viac, chýba viac nečakaných zvratov a údernejších dialógov. P.S.: Jeden z tých mierne lepších filmov, čo som v poslednom čase videl od B. Willisa. (Hovorím o filme a nie o jeho výkone.) Osobné hodnotenie: 70% (***)

Vraždy v domě panenek (2018)

Dlho som premýšľal medzi „*“ a „**“. Nakoniec je to „dvojka“. A to z jedného dôvodu: stále verím, že film môže slúžiť k tomu, aby dnešná mládež „pochopila“, že ako by sa nemala chovať. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Dívka v pavoučí síti (2018)

Nezávislý, teraz samostatný príbeh L. Salandarovej sa snaží nadviazať na úspechy jak európskej ságy tak aj na Fincherovej (zatiaľ jedno dielňu) verzii. K tomu vytvorená atmosféra a už spomínaný príbeh by aj boli dané, ale na hereckej strane sú „nedostatky“. Strašne mi chýba to, čo pre charakter Lisbeth spravili N. Rapace a R. Mara. C. Foy nie je zlá a je vidieť, že sa snaží, ale jednoducho necítim ten oheň, čo k tomu dali už spomínané herečky. Ďalším slabým bodom je S. Gudnason, ktorý jednoducho pre tento príbeh má až príliš nevinný tvár. Škoda, že pán Alvarez nevenoval dostatočnú pozornosť „temnej verzii L. Salandarovej“ (samozrejme mám na mysli jej sestru). Takže tento film beriem ako akýsi „datadisk“, ktorý slúži ako (priemerný) doplnok ale príbeh „L.S:“ neposunuje do vyšších úrovní. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Americký Shaolin (1991)

Klasika z môjho detstva. Klasický príbeh, primeraná choreografia a sympatické vedľajšie postavy. Keď nebudete mať veľké nároky, tak by vás film nemal sklamať (práve naopak, niektoré scény vás určite pobavia). P.S.: Už len z nostalgických dôvodov tri malé hviezdičky... Osobné hodnotenie: 70% (***)

Budapest (2018)

„Bláznivá“ (Francúzka) komédia, kde začiatočný „cool feeling“ počas filmu postupne klesá. Z hereckej stránky klasický priemer bez jediného silnejšieho/výraznejšieho výkonu. Je jasné, že tento film by mal fakt pobaviť. Ale mohli by to spraviť aj trošku rafinovanejšie, pretože priestor na to mali. P.S.: Mesto Budapest je pekné mesto a rozhodne by som ho nepopisoval tak, ako to spravili vo filme. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Druhé pokračovanie „Fantastických zvierat“ je typickým PC efektmi napumpovaným blockbusterom, ktorý vo vnútri má málo originálnych myšlienok a skvelých nápadov. To isté sa dá povedať aj o hereckých výkonoch. Film, ktorý kvôli efektom (možno) si užijete v kine. Ale v žiadnom prípade si od toho nečakajte viac. P.S.: To, čo som čakal po prvom diele, som nedostal. (Pravdepodobne nie som sám.) Osobné hodnotenie: 71% (***)

Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni (2018)

Nehovorím, že v tom nie je romantický príbeh. Ale to už áno, že by to mal byť oveľa sofistikovanejšie vypracované a zahrané – hlavne ten záver. Občas zaujímavé filozofické myšlienky, ale takmer všetko bez hlbšieho významu. P.S.: Film so „skrytou“ reklamou na I**U. Čo myslíte? Osobné hodnotenie: 72% (***)

Vdovy (2018)

Nedá sa povedať, že scenár by bol zlý. To však áno, že S. McQueen ho dostatočne nevyužil. Mnoho zvučných mien a mnoho hereckých charakterov – a ich správne využitie a rovnováha medzi nimi chýba. Ženská línia je dostatočne silná, ale jedine V. Davis „dokázala“ vybojovať väčšiu pozornosť. Veľké finále nepôsobí grandiózne a po skončení filmu budeme sa spýtať, že prečo to malo 130 minút. Osobné hodnotenie: 73% (***)