Sisu (2022)

Prekvapivo dobre a svižne natočený akčný film, kde nikto nikomu nič nedaruje, a kde činy majú väčšiu váhu ako slová. Možno, že režiséra Helandera inšpiroval snímok Rambo, no na výsledku sa najviac odzrkadľujú Tarantinova diela a postupy. Jorma Tommila dokáže zapôsobiť aj bez nejakého textu. Minulé zaváhanie režiséra vo filmu Big Game tu nie je vidieť. Malý-veľký ne-blockbusterový akčný film roku 2023, napriek tomu, že obsahuje zopár vecí, od ktorých by sme hlavu odhodili (ale keď sme to nevyčítali v prípade Johna Wicka, tak to už vôbec nemá zmysel). Osobné hodnotenie: 80% (****)

Blue Beetle (2023)

X-krát videný a spracovaný príbeh ešte raz. Mierny a "nepriami" crossover filmov ako Iron Man a Guyver nedokážu vyvolať požiadaný efekt. Z hereckej stránky sa nikto (ani Susan Sarandon) nedokáže nejako zviditeľniť. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Od písně k písni (2017)

Štýlom a formou je to príbuzný Knight of Cups, ale obsahovo a hlavne z hľadiska citov a medziľudských vzťahov sa jedná o lepší kúsok. Umelecký film s  dobrými  hercami a (prekrásnymi) herečkami pre nekonvenčných filmových divákov. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Pýcha a předsudek (2005)

Stále platí, že najlepšia filmová adaptácia svetoznámej knihy spisovateľky Jane Austen je vlastne vo forme šesť dielneho seriálu. Pokus Joe Wrighta o skutočnú filmovú adaptáciu príbehu knihy Pýcha a Predsudok však dopadol viac ako dobre a to nielen vďaka skvelej hereckej garnitúre. Osobné hodnotenie: 81% (****)

Insurgentes (2009)

Steven Wilson a jeho myšlienky nielen o hudbe (napr. aj o tom, že ako správne objavovať a počúvať hudbu) a hudobnom priemyslu. Steven Wilson ako démon iPodov. Nekonvenčný dokument, ktorý celkom slušne reflektuje (nielen) osobnosť geniálneho muzikanta. Osobné hodnotenie: 84% (****)

Nocebo (2022)

Psychothriller, mapujúci premyslenú a postupne uskutočnenú pomstu jednoduchej a hudobnej matky voči človekovi, ktorý so svojím správaním a rozhodnutím spôsobil nenapraviteľné škody. Eva Green v roli módnej návrhárky a človeka, trpiaci (nielen) psychickými problémami, je v poriadku. Mark Strong vo vedľajšej roli asistuje len trochu, škoda, že jeho herecké schopnosti neboli lepšie využité.  Osobné hodnotenie: 73% (***)

Maškaráda (2022)

The French Riviera is a sunny place for shady people.“ (Somerset Maugham). (Konsekvencie príbehu nech si vyvedie každý sám.) So svojou dĺžkou, najmä z hľadiska tempa a niektorých statickejších scén, to Bedos trochu preháňa. Herecký performance dua Pierre Niney / Marine Vacth, podobne ako chémia medzi nimi, je bez nejakých problémov. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Kostlivec (2023)

Prostredie ako aj zvolený štýl sedí, ale možnosti, ktoré ponúkajú, nie sú využité naplno. Za posledné obdobie jeden z tých trochu ucelenejších filmových spracovaní nejakej poviedky od Stephana Kinga. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Vocasy na tripu (2023)

Provokatívne, vtipné, obsahujúce mnoho škaredých slov a nadávok (občas aj čierny humor), ale má to srdce. Pozor na huby (a na to, že to nie je film pre mladých detí)! P.S.: Je vidieť, že v tom majú ruky tvorcovia filmu Ted. Osobné hodnotenie: 83% (****)

Opičí král (2023)

Pomerne solídna grafika, ale neprepracovaný scenár so slabšími dialógmi a nie príliš fungujúcimi „vtipnejšími“ scénami. V porovnaní s vydarenejšími kúskami, ktoré vznikli pod nebom Netflixu, sa jedná spíš o priemerné a tuctové dielo. Osobné hodnotenie: 70% (***)