3022 (2019)

Sci-fi, ktorý zaujme mixom apokalyptických, depresívnych, psychologických a „survivor“ prvkov. Základná koncepcia príbehu nie je zlá a k tomu v rámci (finančných) možností vytvorili slušné (vesmírne) prostredie. Až na niektoré výnimky sa jedná o zaujímavé obsadenie hereckých „stoličiek“. Film funguje do poloviny, potom však z nejakého dôvodu to začne rozpadávať. (Od O. Eppsa sme už videli aj lepší výkon.) Škoda za to, pretože napriek minimalistickej záležitosti by z toho dalo vyťažiť aj viac. Osobné hodnotenie: 67% (**)

303 (2018)

Veľmi príjemné prekvapenie z Nemecka. Príklad toho, že aj z minimum vecí sa dá natočiť taký film, ktorý vám dlhšie zostane v pamäti. Ja osobne úspech vidím nielen v zaujímavej diskusii dvoch hlavných postáv (medzi inými tu máme filozofovanie o láske, ako ženy/muži si vyberajú partnera a o socializme/kapitalizme) ale aj v tej chémii, ktorá medzi nimi vládne. Mala Emde a Anton Spieker sa k sebe jednoducho hodia (sú veľmi sympatickí). Záver pekný a romantický, trošku pripomínajúci záver filmu Hora medzi nami. Skvelý old school dodávka, pekné obrazy z cesty (príroda versus mesto), skvele zachytené zábavné momenty. A k tomu ešte dobre vybraná hudba. Pre mňa najlepší romantický roadmovie, čo som zatiaľ videl. Osobné hodnotenie: 85% (****)

33 životů (2015)

Film zachytajúce príbeh 33 baníkov, ktorí v Chile zostali pod zemí takmer 70 dní. Vo svojom žánru priemerný snímok. Mierne nadpriemerný A. Banderas. Osobné hodnotenie: 73% (*)

365 dní (2020)

Drsný film nemalým počtom soft porno scén z Poľska už sám sebou budí záujem. To, že sa jedná o „podobný film“ ako Fifty Shades of Grey a že „365 Dní je film Fifty Shades of Grey pre chudobných“ sa ja osobne nestotožňujem. V porovnaní s „USA verziou“ je totiž viac surovejší a disponuje „otvorenejším svetom“. Obsahovo a scenáristicky však 365 Dní je podobne povrchný ako FSoG. Obdive filmy majú ešte jednu spoločnú vec – knižnú predlohu v obidvoch prípadoch napísala žena. Osobné hodnotenie: 60% (**)

365 dní: Ten den (2022)

To čo postrácala prvá časť, čiastočne obsahuje tá druhá. (Pomerne veľkým nedostatkom je nedostatočné spracovanie, vyhodnotenie a interpretácia udalostí, ktorými skončila prvá časť.) Emocionálne (nemyslím na sex) sa jedná o malý krok dopredu, ale z hľadiska scenáru a vedenia príbehu to opäť zápasí s veľkými nedostatkami. P.S.: Vášnivé scény však (opäť) nemajú chybu. Osobné hodnotenie: 62% (**)

4% muž v akci (1994)

Nenáročná komédia z Nemecka, ktorá sa však stratí v detailoch. Nie je to zlý, ale rozhodne by sa to dalo natočiť aj lepšie. A neviem si predstaviť, že rolu Axela by zahral niekto iný, ako Till Schweiger. Osobné hodnotenie: 68% (**)

42 (2013)

Napriek tomu, že baseball nepatrí medzi moje najobľúbenejšie športy, tak aj ja som napínavo čakal, že ako to celé dopadne. Ale paradoxne, tu baseball hrá len druhé husle. Ozajstný príbeh filmu je veľmi silné a veľmi dobre zobrazuje jedno veľmi nepekné obdobie v USA. Morálny odkaz príbehu J. Robinsona smeruje nielen staršej generácii ale hlavne tej súčasnej. Herecky nadpriemerne zahraný snímok, hlavne pre mňa vyniká H. (skoro vypadajúci „Indiana“) Ford, ktorý opäť ukázal, že nepatrí len do dvoch škatúľ (SW, IJ). Osobné hodnotenie: 81% (****)

451 stupňů Fahrenheita (2018) (TV film)

Základná koncepcia príbehu je plná potenciálov a možností pre natočenie veľmi zaujímavého filmu. Teraz však „produkcia HBO“ „mierne“ sklamala. Prvá polovica filmu bez väčších problémov, ale druhá polovica (hlavne vďaka záveru) zaostáva. Celé to nad vodou drží „vedľajšák“ M. Shannon, ktorý pre rolu kapitána Beattyho je ideálnou voľbou. Ale v tomto prípade ani to nemusí stačiť. PS.: Prvé 2 citáty na začiatku filmu sú veľmi zaujímavé. Osobné hodnotenie: 69% (**)

47 metrů (2017)

Z hľadiska žánru, napriek žralokom, spíš „soft horor“. Začiatok príliš pomalý a detailný. Z režisérskej stránky to napätie nie je dobre zachytené (a občas ani dostatočne vygradované). Osobné hodnotenie: 68% (**)

47 metrů: Mimo klec (2019)

Vizuálne a obrazovo je to medzi klasickými B-vými horory mierne nad priemer, ale z hľadiska deju a riešení je pod priemer. Kamera zachytávajúci podmorský svet v pohode. „Pokračovanie“, ktoré s predchádzajúcim dielom má spoločných len veľmi málo. Osobné hodnotenie: 64% (**)