Captain Marvel (2019)

Čakal som trošku viac ako iba klasický origin, ale tak čo už. Na druhú stranu bavilo ma to viac ako Mravec a Osa a oveľa viac ako Čierny kocúr, ale keď si to porovnám s inými originmy s Marvel Cinematic Universe (Iron Man) , tak Captain Marvel moc nevyniká. A vlastne ani nemá moc čím. V prvom rade ma bavilo prepojenie filmu (Fury, Coulson, Ronan, Tesseract), ktoré ma Kevin Feige zmáknute na jedničku. Ďalšie dve pozitívne veci sú Casting (Larson, Law, Mendelsohn) a odľahčenie filmu. Brie Larson kostým padol celkom dobre a na to, že sa jedna o prvú super-hrdinku od Marvelu na veľkom platne, tak to zahrala úplne v pohode, s Nicholasom teda s Furym, (všetci ho volajú Fury, aj jeho mama) im to celkom klapalo a vytvorili fajn buddy-funny dvojku. Vlastne keď sa nad tým tak zamyslím, Fury, ako ešte agent a nie riaditeľ SHIELDu, ma bavil asi najviac a dovolím si tvrdiť, že to miestami ťahal viac ako Carol. Čo sa týka Jude Lawa, tak je fajn, že tu hraje niekto ako on, známa tvár vždy poteší, no je veľká škoda, že jeho postava nieje až tak výrazná a hrozivá, aby mala nejaký väčší dopad na príbeh a tým pádom nám chýba aj dávka napätia. Ale tu by sme to darmo hľadali, kedže sa jedna skôr o komédiu ako o seriózny film. Za ďalšiu pozitívnu vec som spomenul aj humor, teda odľahčenie filmu a kedže fičíme v 90tých rokoch je to správny krok a film ma taký pohodový náboj a náladu. Niekedy sa tu deju menej vtipne veci, ale to už je na každom zvlášť. Čo sa týka akčnej stánky, tak tu som trošku sklamaný, také lietajúce akcie Iron Mana boli záživnejšie, ale hlavne nápaditejšie. Captain Marvel je tak silná, že si to likviduje bez obtiaži a nieje tu nikto seberovný, kto by sa jej postavil (teším sa ale na stretnutie s Thanosom). Vizuálna stránka filmu mi tiež nepríde úplne najlepšia a mam pocit, že som v iných marvelovkach videl už lepšie efekty, hlavne omladení Coulson vyzeral miestami ako Ken. K pozitívom by som spomenul ešte hudbu, ktorá obzvlášť v akčných pasážiach dobre doplňa obraz. Celkovo to nie je zlý film, dokáže zabaviť a hlavne postavy sú fajn, ale dokopy nám marvel nič nové alebo strhujúce nenaservíroval. P.S.: po-titulkové scény sú dve. Obľúbený soundtrack: Captain Marvel, I'm All Fired Up. 70% - 3*

Velké nesnáze v Malé Číně (1986)

Béčkový námet ako hrom, ale Carpenter a výborný nahlaškovaný Kurt Russell spravili s Veľkých problémov v malej Číne, ešte lepší film ako bol na papieri. Jeden s tých lepší filmov s dielne od Johna Carpentera. 70% - 3*

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Tretí diel je pre mňa trošku sklamanie. Zatiaľ čo prvé dva diely boli perfektne v každom smere, tu sme sa zasekli. Trojka použila rovnako šablónu ako dvojka (znovu lapač drakov), no tento krát už to tak nefunguje a hlavný zloduch nie je vôbec tak výrazný a strašný, aby pohol príbehom, akciami, alebo napätím v niektorých scénach. Záver je zvládnutý na výbornú, pekne sa to uzavrie, nechýba dávka emócií, či opäť skvelá hudba Johna Powella, no príbehom tento diel svet vikingov ničím moc neobohatil a povedal by som, že aj akcia bola lepšia v predošlom diely. Dvojka priniesla stratenú mamu, smrť otca, nových drakov Alfa, výborného záporáka s dávnej minulosti, no tu okrem romantiky drakov sa tu moc nových prvkov nedočkáme. Animácia je znova nádherná a záver dojme, ale mohlo by byť ešte lepšie. Tak či tak sa jedna o výbornú sériu zo skvelým rozlúčením. Obľúbený soundtrack: The Hidden World, As Long as He's Safe, Once There Were Dragons. 90% - 5*

Alita: Bojový Anděl (2019)

James Cameron a jeho vysnívaná Alita konečne objavila svetlo sveta, alebo teda tmu kinosál. Škoda, že sa železný JIm ponoril do sveta Pandory natoľko, že nemal čas zrežírovať aj toto, pretože po skončení filmu som mal pocit, že mi tam niečo chýbalo. Ten svet a aj hlavná postava Alita je natoľko zaujímavá, že by to chcelo minimálne ďalšiu pol hodinku nech sa všetko dovysvetluje, ale chápem, že v dnešnej sequelovej dobe sa bude pokračovať v dvojke (dúfam, že na ňu dôjde). Strašne mi tu chýbal prolog ako v Terminatorovi 2, síce sú tu zaujímavé flashbacky, ale chcel by som viac. Čo sa týka samotnej hrdinky na to, že je zaujímavá (chceme poznať minulosť a baví nás jej zvedavosť), je aj kompletne CGI a výborne pasuje medzi živých hercov. Obzvlášť Christoph Waltz tu nadmieru sedí. Príbeh síce nie je ohromujúci, ale dokáže zaujať tak, aby nenudil, navyše je tu kopec nových vymakaných super technológii a robotov, ktoré robia film skutočne premakaný a jeho vizuálna stránka je taktiež nádherná pastva pre oči a to iste sa dá povedať aj o akčnej stránke, ktorá ponúkne par napínavých a nečakaných súbojov. Je to v podstate taká kombinácia Terminatora a Avatara. Vymakaný vizuál plus roboti. Trošku mínus mi tu príde hudba, samotná hudba v akcii je fajn, ale výraznejšie motívy tu chýbajú. V tejto podobe sa rozhodne jedna o dobrý film, Rodriguez to natočil dobre, kto vie ako by to dopadlo keby že to natočí Cameron. Obľúbený soundtrack: In The Clouds, Raising The Sword. 85% - 4*

Výměna (2008)

Úvodných dvadsať minút bolo trochu pomalých, ale potom sa to rozbehlo a začali sa diať veci, ktoré nikto nečakal. Clint to natočil skutočne dobre, napínavo a tvrdo vykresluje príbeh s obdobia konca 30tých rokov o výmene dieťaťa. Výborný casting, prechod na kriminálny žáner a skutočnosť, že sa to fakt stalo, ešte umocňujú už tak silný zážitok. 85% - 4*

Kontakt (1997)

Rozhodne zaujímavý príbeh, no mňa nebavilo jeho dlhé a pomalé vysvetľovanie. Casting je výborný, Fosterová a McConaughey super, tak isto aj hudba od Silvestriho, natočené je to pekne (efekty, atmosféra filmu) ale nesadlo mi to spracovanie. S týmto filmov Zemeckis u mňa nezabudoval. 70% - 3*

Tali-Ihantala 1944 (2007)

Na fínov je to skutočne dobre natočené a nadmieru vydarený film. Výprava, kostýmy, či akcie sa podarili, nechýbajú ani tanky a celkovo to má dobre tempo keže každú chvilu niečo vybuchuje. Škoda toho príbehu, ktorý tu vlastne ani nieje lebo ani postavy tu moc nemajú čo hrať a tým pádom ani nemajú čím zaujať, potom im je aj na bojisku ťažko fandiť respektíve to s nimi nejako prežívať. Chýba tu postava, ktorá by vystúpila s radu a pridala niečo naviac, emócie tu taktiež chýbajú. 70% - 3*

Upgrade (2018)

Rozhodne prekvapenie roka. Leigh Whannell, kamoš a scenárista filmov Jamesa Wana sa pustil do niečoho svojho a stojí to rozhodne za to. Hlavná postava (Logan Marshall-Green), ktorá zaujme a ťahá film s prehľadom dopredu, to tu máme. Príbeh o pomste s prvkami kriminálky, ktorý vás núti vo filme pokračovať a pátrať po vrahovi, to tu tiež máme. Čo ešte chýba ? Aha akčná stránka, ktorá prekvapivý tak, že sa vždy budete tešiť do terénu a kde nechýbajú prvky brutálnych smrtí. To tu tiež máme. Potom by to chcelo už len "niečo naviac" nech sa má prečo Upgrade zaradiť medzi vysoko hodnotené filmy. A ano aj to tu máme. Zariadenie STEM, ktoré pomáha hlavnému hrdinovi v tých najťažších chvíľach. Proste lahôdka s výborným záverom. 90% - 5*

První člověk (2018)

Prišlo mi to zbytočne dlhé a naťahované. Chazelle natočil síce skvelú drámu Whiplash, ale La La Land ma nebavil a First Man striedal niekedy pekný obraz s nudnými scénami. Natočené je to pekne, pristátie na mesiac je rozhodne najsilnejšia pasáž, skvelá kamera, výprava, hudba tomu dodávajú určitý lesk. No na dobrý film o mesiaci len pekné obrázky nestačia. Gosling mi prišiel nevýrazný a celý film bol dosť chladný a bez emócii. Armstrong ma moc nezaujal ako postava, na to, že sa zapísal do dejín. Na mňa to moc nezafungovalo. Možno keby že som Američan. Obľúbený soundtrack: The Landing. 70% - 3*

Mlha (1980)

Zaujímavý film. Carpenter je jeden s tých režisérov a scenáristov v jednej osobe, ktorý dokážu zaujať námetom a natočiť niečo skutočne dobré (Vec, Halloween), no nie vždy sa mu podarí úplne strhnúť (Útek z New Yorku). A to je presne aj tento prípad. Hmla ma zaujímavý námet, no prišlo mi to nezáživne natočené. Aj keď záver sa podaril. 55% - 3*