Tajemství Maginotovy linie (2017) (TV film)

Spokojnosť. O Maginotovej línii som moc toho nevedel. Vedel som, že ju postavili po prvej svetovej vojne, aby si spravili Frantíci obranné pásmo proti Talianom a hlavne Nemcom (ktoré nakoniec aj tak nepomohlo, keďže to Nemci obišli cez Ardensky les) a to je tak všetko. Tento dokument mi ukázal takmer všetko od návrhu, výstavby až po .. boj bohužiaľ nie, keďže do akcie nikdy poriadne nezasiahla a tak ostala po väčšinu času nevyužitá. Tak či tak ide o impozantnú stavbu, ktorá dnes už slúži iba k turistický návštevám. 80% - 4*

Kapitulace Třetí říše (2005) (TV film)

Francúzske duo dokumentaristov Isabelle Clarke a Daniel Costelle majú niekoľko dobrých a aj výborných dokumentov s cyklu Apokalypsa, kde mapujú udalosti druhej svetovej vojny. Tento dokument sa venuje kapitulácii tretej ríši a aj keď ma to bavilo, musím povedať, že to nie je tak úplne ono. Niektoré informácie a zábery sú zaujímavé, ale po väčšinou mi to prišlo trošku chaoticky zostrihané a ťažšie sa mi v tom orientovalo. 70% - 3*

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Návrat Michaela Myersa nadväzuje na koniec druhého Hallowenu (1981) aj keď  na druhý diel nadväzoval aj H:20 (ktorý bol podľa mňa lepší) páčilo sa mi aj (chronologicky) toto prvé pokračovanie, aj keď je bez Jamie Lee (pravé preto je lepší diel H:20). Laurie tu teda nemáme, no nechýbajú ďalšie slávne tvare ako starí dobrí Myers a jeho doktor Loomis. Štvrtý Halloween ma niekoľko dobrých scén, nápadov, štýlových vrážd a nechýba ani prekvapivo šokujúci koniec. Jeden s tých lepších dielov s tejto Halloweenskej série. 65% - 3*

Rod Draka (2022) (seriál)

1. séria - 80%. Dlho očakávaný seriál, ktorý predchádza príbehom Jona Snowa a Daenerys Targareyen búra rekordy sledovanosti a vlastne bavil aj mňa. Aj keď treba podotknúť, že je to úplne iný seriál ako Hra o trony. Zatiaľ čo v príbehoch Piesne ladu a ohňa sledujeme diania niekoľkých rodov zo zapadozeme bojovať o tron, tu sedíme na jednom mieste (King's Landing) a sledujeme (nie veľkolepe, ale komorné) politikárčenie a intrigy niekoľkých rodov (Targaryen, Hightower, Velaryon). Je to znova výborne napísané, postavy majú opäť super napísané postavy a aj keď je príbeh pomalší je zaujímavý. Keď spomínam ten príbeh, tak tempo celého seriálu, je pre mňa asi najväčšie mínus. Mne osobne to prišlo, že sa na všetko strašne dlho čakalo. Každopádne ako celok prvá séria funguje výborne - znova brilantný casting, vypráva, kostýmy, masky, efekty a samozrejme znova vynikajúca hudba. Prvá séria mi spravila chuť, ale verím, že ta druhá kedy sa Tanec drakov rozbehne, ma skutočne nasýti. Obľúbený soundtrack: Rhaenyra's Welcome, Protector of the Realm, The Crown of Jaeharys. Fire and Blood

Bruce Willis: vyvolený (2020) (TV film)

Hodnotím skrátenú 52minutovú verziu, ktorá asi nie je tak nabitá informáciami ako ta plnohodnotná, ktorá ma hodinu a pol. No tak či tak, Brúsa mám rád a zopár rozhovor so známymi tvorcami a pikošiek zo zákulisia ma bavili. 80% -4*

Halloween končí (2022)

Sklamanie. Bol som rád za nový smer, ktorý priniesol režisér David Gordon Green, keď nám predstavil pokračovanie po 40 rokoch, ktoré nadviazalo na úplne prvý film. Bohužiaľ dobre nápady mu dochádzali už pri predošlom filme a toto je ešte niečo horšie. Tešil som sa na finále a bol som zvedavý, čo nové nám Halloween Ends prinesie a priniesol bohužiaľ tejto série iba klinec do rakvy. Prvá polovica filmu, nie je síce zlá, ale nepôsobí to na mňa ako pokračovanie Halloweenu, ale ako nejaké voľne pokračovanie, kde hlavne postavy (Myers, Laurie) sú vedľajšie, pretože nemajú toľko priestoru ako pred tým. Zopár šťavnatých vrážd samozrejme nechýba a Jamie Lee Curtis ako nestarnúca Laurie tu ma tiež svoje svetle momenty, ale je to málo keďže ide o finále. Veľký priestor dostanú postavy, ktoré nás vlastne ani nezaujímajú a to nie je dobra vizitka. Kvôli ním to predsa nikto nepozeral. Chápem, že chceli tvorcovia prísť s niečím novým, ale toto nebola ta správna cesta. Príbeh, taktiež nula bodov, nič nové neprinesie. Čo viac dodať, názov filmu hovorí za všetko, Halloween končí. 50% - 2*

Škola dobra a zla (2022)

Paul Feig je režisér, ktorý mi nesedí a keby som to zistil skôr ako na konci tituliek, že to točil on, tak by som sa na to ani nepozrel. No zaujal ma príbeh, plagát a niečo som si preklikal s traileru. Očividne to bolo malo, pretože som sa nechal nachytať a strávil som pri tomto svojich drahocenných 140 minút života, ktoré mi už nikto nevráti. Chcel by som to skritizovať, ale vlastne sa mi ani nechce rozpisovať čo všetko tu nefunguje a čo všetko tu bolo zle. Vizuálne mi to prišlo pekne (vypráva, kostýmy), hudba tiež nebola najhoršia, ale nebavili ma postavy, herci a vlastne ani ten príbeh, ktorý mi prišiel na začiatku zaujímavý. Niekde som čítal, že sa to prirovnáva k Harrymu Potterovi, ale toto ma od toho kilometre ďaleko. 40% - 2*

Tanky v pekle bojů (2017) (seriál)

Prvá dva diely (Zrození monstra a Odplata Panzerů) sú najlepšie, respektíve ma najviac bavili, keďže prvú a druhú svetovú a nasadenie tankov mám najviac zmapované. V prvom diely ma najviac zaujal vznik, v druhom zdokonaľovanie a odplata panzerov (nemecka). Tretí diel Nadvláda ocelových obrů, mapuje obdobie po druhej svetovej vojne až do roku 1973, kde vypukla arabska-izraelska vojna. No aj medzi zastávka v kórejskej vojne (1950) bola zaujímavá, kde sa stretli v boji americké (Sherman, Pershing) a ruské tanky (T-34). Posledný diel s názvom Technologické monstrum, ktorý mapuje obdobie od roku 1989 do súčasnosti je síce zaujímavý a plný nových technológii, ale tanky už moc nehrali takú rolu ako sto rokov dozadu. Pre fanúšikov pasových obrnencov povinnosť vidieť. 80% - 4*

Rod Draka - Série 1 (2022) (série)

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

1. séria - 65%. Čítal som všetky príbehy zo Stredozeme, milujem Jacksonové trilógie (áno aj Hobita, ktorého po tomto seriály oceňujem ešte viac), no Prstene moci majú ďaleko od dobrého seriálu. Teda, zlý seriál to nie je, akurát je to zlý "Pán prsteňov". Zatiaľ čo knihy mi prišli zaujímavé, toto sa prvé diely dosť vlieklo a ak by som nečítal knihy, tak by som bol v tomto svete úplne stratený a vôbec by som nevedel o čo ide. Chápem niektoré zmeny oproti predlohe, veľa si toho tvorcovia museli aj vymýšľať, keďže druhý vek je popísaný iba v bodoch čo sa stalo, takže o kvalitné dialogy ako Jackson sa scenáristi oprieť nemohli. No prišlo mi, že je tam strašne veľa vecí a dejových liniek naraz a tak nejako si človek nič s toho fantasy sveta nestihol zamilovať. Linka s Hobitmi a jedným s Istari mi prišla úplná zbytočná a celú by som ju vynechal, aby to malo lepší spád. Ďalší veľký mínus je postava Galadriel, ktorá v knihách a vo filmoch pôsobila uveriteľne sympaticky, zatiaľ čo tu som jej nevedel prísť na chuť. Čo sa týka tých vymyslených odbočiek tak je tu hromada vecí, ktorá by tu nemusela byť, alebo ktorá by sa dala spraviť lepšie (tmavú pokožku pleti nekomentujem, keď to zvládol Jackson nevidím dôvod sa prispôsobovať za každú cenu dnešnej dobe, nič proti hercom, tí to zahrali dobre). Napríklad čarodejnice, či čo to bolo, ktoré prišli k hobitom, ani neviem čo vlastne boli a o čo im išlo. Stručne a jasne príbeh je pomalý, zbytočne prehustený a postavy si nedokážu získať vaše sympatie. Čo musím pochváliť, sú kostýmy, masky, vypráva alebo hudba, ktorá je asi to najlepšie čo seriál ponuka. Howard Shore tento krát zložil iba úvodnú znelku pre titulky, no Bear McCreary sa blysol ďalším dobrým soundtrackom, ktorý k seriálu zo stredozeme vynikajúco pasuje. Zopár ľudí čo pracovali na filmoch sa vrátilo aj do tohto seriálu, takže aspoň to pekne vyzerá. Zatiaľ sklamanie, najlepší diel bol asi len šiesty a ôsmy. Som zvedavý čo bude ďalej. Pomaly úvod už máme za sebou, teraz by mali prísť tie zaujímavejšie udalosti. Otázka je ako ich tvorcovia spracujú.