• Krátkometrážní
  • Thriller

Deleter (2022)

Od Filipíncov obvykle veľa nečakám, takže pre mňa je Deleter až prekvapivo dobrý. Hlavná hrdinka pracuje ako moderátorka, ktorá má na starosti triedenie explicitných videí na sociálnych platformách. To by bola taká robota pre mňa. Ale keď jej kolegovia začnú páchať samovraždy, sranda končí. Film síce patrí k duchárskemu žánru, ale žiaden strach, otravnú vlasaticu tu nenájdeme. Namiesto toho nás čaká desivé prostredie kancelárie, brutálne videá a budovanie tiesnivej atmosféry. A v neposlednom rade, asi trikrát som sa dobre zľakol. Horor možno patrí k tým pomalším, ale konečne niečo, čo dokázalo vydesiť (odporúčam samozrejme sledovať v noci).

Qodrat (2022)

Asi nikdy nezmením svoje presvedčenie, že horory o exorcizme proste nepatria do moslimských rúk. Alah sem, Alah tam, blbeček v hlavnej úlohe len vkuse z niekoho vyháňa démonov, každú chvíľu tam niečo poletuje vzduchom, ale okrem tých pár akčných scén nič. Iba občas smiešne CGI. Scenár chýba, budovanie atmosféry nula, napätie nula, strach nula, gore nula. Navyše je to už tak opozerané, že ma to vyčerpáva a nebaví. Dve hviezdy len za solídnu technickú stránku a nečakaný úvodný kill.

Consecration (2023)

Priemerný horor priemerného režiséra. Mladá žena vyšetruje záhadnú smrť svojho brata kňaza v odľahlom kláštore, až kým okolo nej nezačnú umierať ľudia - presnejšie väčšinou otravné mníšky, čo tiež nie je na škodu. Horory s náboženskou tématikou síce rozhodne nepatria medzi moje obľúbené, ale režisér to aspoň nepokazil a ani herci nehrajú zle. Dokonca to má aj celkom zaujímavú zápletku a dejovo sa to v záverečnej tretine konečne niekam dohrabe. Len tá intenzita strašenia je strašne fádna a o pár dní si z filmu nebudem pamätať vôbec nič.

The Park (2023)

Mizerné postapokalyptické sci-fi, kde dospelí vymrú a deti bojujú o prežitie. Zase človek niečo čaká a dočká sa veľkého hovna. Klasika. Ani štipka napätia a atmosféry. Tieto detičky pobehujúce po lesoch a parku s mačetami absolútne nemajú čím zaujať. Gore sa režisér bál ako čert kríža, v celom filme je možno jedna vražda, samozrejme mimo záber. Na papieri to možno vyznelo lepšie, v reáli iba trápne, sledovať hodinu deti hrajúce sa na pieskovisku je zmysluplnejšie ako tento film.

Kill Her Goats (2023)

Snáď najjebnutejší horor posledných minimálne 2 rokov. Steve Wolsh, režisér sračkoidného hororu "Muck" opäť zahviezdil. Nedávno sme mali v kinách zmutovaného medvedíka, tak prečo to neskúsiť s kozlom? Prvú hodinu sa nedeje absolútne nič, zase na druhej strane ma to aspoň spočiatku trochu bavilo, lebo sledovať tri sexi pipinky, ktoré každú chvíľu vyvaľujú kozičky, tiež nie je na zahodenie. Teda, aspoň pokým neotvorili ústa, dialógy radšej nekomentujem. Ale hodina je až príliš dlhá doba a extrémne som sa nudil. Potom film zaujal niektorými gore scénami, ktoré napriek evidentne nízkemu rozpočtu prekvapili, lenže celé je to fakt strašne hlúpe, a v závere už ide film s IQ do úplného mínusu. Nie je to síce úplný odpad, ale nadhodnocovať to len za tých pár stoporených bradaviek, prdeliek, či striekancov krvi sa mi akosi nechce.

Seoul Ghost Stories (2022)

Duchárska antológia, ktorá keby bola nakrútená pred 20 rokmi, bol by som možno nadšený, ale v dnešnej dobe si už len divák povie, OK, sledovateľné, a týmto to končí. Obsahuje okolo 10 poviedok, z toho ma zaujali asi štyri: Prvá (Tunnel) o vraždiacom duchovi, ktorý prenasleduje šoféra, ľakačky a masky výborné, plus to skončilo prekvapivo krvavo. Tretia (Tooth Worms) o zubných parazitoch má skvelý nápad, len  ma trochu mrzelo, že to odbočilo akurát to zombie žánru, ale aspoň to bolo dostatočne akčné. No a dojmy ešte vylepšili posledné dve: Desivé pohyblivé figuríny (A Mannequin) a napokon Escape Games, kde skupinka influencerov bojuje o život v únikovej hre, tento segment bol možno aj najlepší. Zvyšok je väčšinou jedno klišé za druhým.

Kletba krve (2023) (seriál)

Zatiaľ za 4, ďalej sa uvidí, ale nakoľko je Kimo šikovný režisér, nemyslím si, že latka bude upadať. Práve naopak. Seriál sa tématicky podobá na "Ratu Ilmu Hitam". Bohatá rodinka sa musí vysporiadať s čiernou mágiou v podobe rozličného hmyzu, stonožky a červíčky prevládajú. Zatiaľ vyšli len prvé dve epizódy, úvodné dojmy fajn (námet o kliatbach ma baví), objavilo sa aj nejaké drobné gore, a na stonožky vyliezajúce z ľudských otvorov sa pozerá dobre. Zvedavosť bude určite každým dielom narastať, takže sa teším. EDIT: Po skončení prvej série musím uznať, že je to najlepší seriál na túto tému. Po smrti najstarších členov rodiny začnú ich deti postupne odhaľovať minulosť, aby pochopili, kto na nich tú kliatbu zaslal a prečo. Tým pádom, približne v polovici, sa tempo spomalí. Zase čo sa týka posledných častí, tak to už je brutus maximus a koncovka je neskutočný nárez. Škoda, že je seriál zatiaľ úplne prehliadnutý.

13 exorcismos (2022)

Priemerný horor o exorcizme, akých sú tisíce. Mladá uzavretá panna Laura trpí správanie svojej fanatickej matky, a tak sa radšej potajomky vyberie s kamarátmi na párty, urobia si malú seansu a odvtedy ju prenasleduje zlý duch, z toho sa dokonca vykľuje sám Lucifer, takže rýchlo treba utekať po pána farára na pomoc. Film síce vyložene neurazí a po technickej či hereckej stránke je to v poriadku, len by už naozaj mohli vymyslieť niečo nové, a nie sa len dookola opakovať, lebo človeka to pomaly unavuje. Navyše to ani nebolo desivé, skôr som mal pocit, že sa režisér snaží, aby to radšej vyzeralo čím viac uveriteľne, a presvedčiť diváka, že sa niečo podobné naozaj mohlo stať. Španieli majú jediné šťastie, že žáner duchovia/démoni/exorcizmus majú v krvi, takže všetko pôsobí presvedčivo, len či to baví (a ako dlho ešte bude) už je druhá vec.

Medvídek Pú: Krev a med (2023)

Dvaja smiešni mutanti masakrujú skupinku sexi slepíc. Smiešny macko, smiešne prasiatko, IQ všetkých postáv a dialógov hlboko pod nulou, ale nemám pocit, že by sa to snažilo tváriť vážne. Najmä keď do pozadia drbli kostolné chorály. Na jednej strane úplne absurdný film, zase na druhej strane celkom dobrá brutalita aj napriek obmedzenému rozpočtu (na smiešnych striekancoch krvi či scéne s rojom včiel to bolo cítiť), plus na podobných brakoch som vyrastal. Inteligenciou aj maskami mi strašne pripomínal Funny Man z r. 1994, takže najskôr prídu Mackovi Pú na chuť fanúšikovia práve tejto krvavej komédie. Prekvapilo ma, že sa do kín dostalo práve toto, ale aspoň bol kľud a žiadne upišťané trinástky. Z hľadiska gore by ma síce viac potešil spomínaný Terrifier 2 (určite by si to zaslúžil viac), no celkom som sa bavil, hoci pochopím, že väčšina komerčne orientovaných divákov takémuto filmu sotva príde na chuť.

The Outwaters (2022)

Púštny found footage s mnohými kladmi aj zápormi. Prvým problémom je, že trvá ešte o 10 minút dlhšie, ako uvádza IMDB (upravujem stopáž) a minimálne o 30 minút dlhšie, ako by trvať mal. Ďalej, väčšina filmu v druhej polovici, kedy sa už niečo začne diať,  sa odohráva v úplnej tme, a okrem zmätku či zakrvavených ksichtov veľa neuvidíme. Asi z toho nikto nebude múdrejší. Bytosť, ktorá na nich útočí, síce nezreteľne ukážu, ale veľa tu nerozoznáme, to biedne koliesko z baterky je viac než nepostačujúce. Jedna scéna trvá aj 5-10 minút, kedy baterka na niečo staticky mieri, čo je nuda, potom sa to zmení na ďalší zmätok. Podivné zvuky a množstvo svetiel, chápadlá, a zakrvavené postavy vlečúce sa po púšti v úplnej tme... jednoducho horor, ktorý nemá hlavu ani pätu a hrá čisto na znepokojivosť. Chvíľami to dokonca funguje, atmosféra tam je a záver je vynikajúci, ale celkovo ma to viac vyčerpalo ako bavilo. Talent režiséra som možno vycítil, len to celé mohol spracovať znesiteľnejšie.