• Krátkometrážní
  • Thriller

Your Flesh, Your Curse (2017)

Kasper to tentokrát ťahal trochu viac umeleckým smerom, ale kvality snímku to rozhodne neznižuje. Pomalší rozjazd totiž opäť nahrádza šialený kanibalský záver. Horor zo života (a smrti) jednej feťáckej šľapky, a to do písmena. V detstve zneužívaná, znásilnená, zavraždená, avšak po smrti sa jej objaví démon v maske, ktorý jej oznámi novinku, že brána je zavretá, a tak musí prejsť brutálnym očistcom v podobe ďalšieho mučenia a znásilňovania. Gore samozrejme nesmie chýbať, čím sa režisér úplne jasne vracia k svojej kontroverznej prvotine a tento jeho štýl mi sedí najviac. Očividne má slabosť na zakrvavené holé ženské v klietkach pripútané na reťaz. Na takéto kúsky musí byť divák proste zvyknutý, no mne sa na to pozeralo výborne.

Skryté zlo (2018)

Mladík uvidí čo nemal a odvtedy sa pre neho začína adrenalínová jazda a nerovný súboj s prefíkaným psychopatom. Je to síce o malú štipku slabšie ako moja obľúbená Disturbia, ale kto má rád filmy o tom, kto s kým napokon vyjebe, tak si to určite užije. Áno, o horor sa nejedná, ale napriek tomu je to vynikajúci thriller, ktorý dokáže udržať diváka v napätí od začiatku do konca, takže v tomto prípade budem ten "utopista" veľmi rád!!!

Vizitatorul (2016)

Nasťahujú sa do nového bytu, ale k šťastiu majú ďaleko. Manžel nezamestnaný a úplne bez peňazí, žena zamestnaná, takže je celý deň preč, a ešte ju aj zvádza jej nadriadený - ich kamarát z detstva, a aby toho nebolo dosť, v ich prenajatom byte v minulosti zmizla bývalá nájomníčka a odvtedy tam straší. Takže keď manželka znenazdajky taktiež zmizne, treba ju zachraňovať a všetko odhaliť. Rumuni budú hororovou veľmocou asi až keď naprší a uschne. Dlhé, nudné, nestrašidelné, detinsky naivné a dosť hlúpe. Lenže ako zhodnotiť film, v ktorom používajú herci staré rozbité tlačidlové Nokie??? Až mi ušlo pár slzičiek, keď som to videl, a tak ich zo súcitu podporím aspoň mizernou dvoječkou. Prekvapivo ma ich film nezabil.

La tutora (2016)

Ďalšia verzia Turn of the Screw / The Innocents. Škaredá stará dievka príjme prácu opatrovateľky, aby sa mohla starať o dve protivné, zvrátené, zdivočené potkany a naučiť ich správať sa aspoň trochu civilizovane. A keďže je prijebanejšia ako obidve tie "deti" (ak sa to tak dá nazvať), ani jej nenapadne zobrať remeň a poriadne im naložiť, namiesto toho sa hrá na matku Terezu a snaží sa ich ochrániť pred duchmi, ktorých vidí len ona. Ako psychologický film to celkom funguje, aj keď to tiež len vďaka mnohým incestným a pedofilným znakom. Alebo som to mal vnímať ako symboliku rajskej záhrady? To asi vie len sám režisér. Záverom to pekne pokurvili a omnoho radšej by som bol, keby sa mudrlanti radšej držali originálu - možno by to celé dávalo aspoň trochu zmysel. Neviem, čo si o tom myslieť. Ani jedna postava vo filme totiž duševne zdravá nebola.

Capture (2017)

Duchársky found footage. Sarah sa vracia do rodného Hong Kongu, pretože jej bába skolabovala, a to práve v čase mesiaca duchov, takže čoskoro ju jeden začne prenasledovať - duch jej bývalého spolužiaka, ktorý ňou bol posadnutý a spáchal samovraždu. Znesiteľné herecké výkony, lokácia a dej sú aspekty, ktoré to zachraňujú od najhoršieho, ale celú prvú hodinu ten film strašne nudí. Ožije to až v záverečnej tretine. Na trikoch si ako tak dali záležať (na vizáži ducha vôbec) a okrem poletovania predmetov (a ľudí) toho film veľa neponúka. Navyše to rušivé experimentovanie s kamerou typické pre FF žáner ako rozštvorčekovaný obraz či poruchy zvuku mi už na konci liezlo na nervy. Stále mi to však príde lepšie ako "partia lovcov duchov ide v noci do prekliateho domu za zelenkavého nočného videnia".

Zombieworld 2 (2018)

Pokračovanie sledovateľnej zombie antológie. Dokonca mi príde o štipku lepšie ako prvý diel. Začína poviedkou APOCALYPSE od Briena, ktorá toho veľa zaujímavého neponúka, ale ako úvod je to OK. Potom nasleduje PERISHED, ktorá vyšla samostatne, takže nie je až tak celkom neznáma. Klasický survival, ibaže som ju už poznal. Tretia je DISENGAGED od Moora - o žene, ktorá sa stará o nehybných zombíkov (pokým sa samozrejme hýbať nezačnú), konečne niečo originálne. Štvrtou v poradí je Gomézova firemná komediálna kravina THE WORKING DEAD, ktorá nestojí za komentár, našťastie je najkratšia, takže som nemusel dlho trpieť. Záverečná kapitola DEVASTACIÓN od Sáncheza je top celej antológie, síce čiernobiela, ale parádne masky a gore, pekná hlavná hrdinka. Na moje počudovanie spokojnosť.

Gudsforladt (2015)

Príbeh o súrodeneckej dvojici a ich traume z minulosti, ktorá sa prenesie do súčasnosti. Anders sa po rokoch stretáva so svojou sestrou Miou. Prepustili ho z väzenia, kde sedel za vraždu svojho otca. Ten totiž svoju dcéru sexuálne zneužíval. No a obaja sa opäť dajú na zlé chodníčky, keďže úplne normálni nie sú. Kasper nám tu predhadzuje viaceré témy, ako sexuálne zneužívanie, domáce násilie, incest medzi súrodencami (však v ich rodine to bolo úplne bežné), drogy, obchodovanie s ľuďmi, takže nás čaká nejaké to znásilnenie a vražda. Lenže viac ako o horor sa jedná o sociálnu drámu, a napriek tomu, že režisér je majstrom v krvilačnosti, v tomto filme to žiaľ neukázal. Pár silnejších momentov to malo, ale čakal som viac.

Monstrosity (2014)

Opäť niečo viacmenej bez deja. Sú tu iba dvaja vyšinutý zabijaci a my sledujeme ich vyčíňanie. Čiernobiely filter, ručná kamera, krv, gore. V podstate v štýle snuff filmov. V niektorých scénach sa však ukázal nulový rozpočet a technická stránka filmu je tentokrát úplne mizerná, takže je to o niečo menej presvedčivé ako jeho extrémna prvotina "Madness of Many". Je však jasné, kam sa tvorba tohto severského šialenca bude aj naďalej uberať a mne neostáva nič iné, iba si postupne skompletizovať jeho undergroundovú "diskografiu" :-)

Chicago Rot (2016)

Približne takto to dopadne, keď sa niekto s minimálnym rozpočtom púšťa do kombinácie všemožných žánrov. Samozrejme z toho vyšiel zlepenec, ktorý nemá ani hlavu ani pätu, a je naozaj len ťažko sledovateľný. O čo tam šlo, fakt netuším. Začína to ako revenge vyvražďovačka (hlavného hrdinu pustia z väzenia, avšak aj tak mu zabijaci stále idú po krku, tak ich likviduje jedného po druhom), v druhej polovici tam nabehnú alieni a je z toho ešte väčší bordel ako doteraz. Soundtrack hneď v úvode je skvelý, metalová hudba taktiež potešila, sci-fi pasáž zaujme solídnymi maskami, a nájde sa aj množstvo fajnového gore a nezabudnuteľných scén (masaker s vibrátorom vyhráva). Lenže ako celok do absolútne nedrží pokope a zážitok z toho napokon nemám takmer žiadny.

The Heart and the Six Paintings of Ruth Gardner (2016)

Tak sa nám Rusi pokúsili o umenie. A výsledok? Neviem, či dobrý, ale zaujímavý rozhodne. Malo to niečo do seba. O hudobný film sa našťastie nejedná, skôr je značne experimentálny, takže najskôr sadne málokomu. Maliarka tu vedie podivné konverzácie s akýmsi archanjelom a snaží sa namaľovať jeho podobizeň. Na tom by ešte nebolo nič zvláštne, no lenže ona tie obrazy maľuje vlastnou krvou. A nie jeden, dokonca šesť! Takže až som bol prekvapený, koľko krvi v sebe tá ženská má. Ale veď jasné, keď si prerazí ruku alebo nohu klincom a vytečú z nej naraz dobré 2 litre, tak bodaj by sa jej nemaľovalo! Najdôležitejšie však bolo dať do toho srdce - a to doslova. Je to síce podivnosť, ale mňa dokáže potešiť, keď vidím v hororovom žánri aspoň občas aj niečo nové a neopozerané.