• Krátkometrážní
  • Thriller

The Monkey's Paw (2013)

Nakrútené v poriadku a herci ma neotravovali. To by bolo k plusom, pretože mínusom je všetko ostatné. Obvykle nemám problém tie novinky okomentovať, ale v tomto prípade naozaj netuším, čo mám napísať. Nudné a nezaujímavé od začiatku do konca. Kolegovu vetu "málo napätia, atmosféry a hororových elementov" by som poupravil na žiadne napätie, atmosféra ani hororové elementy. Netuším, čím sa to chcelo na ten sľubovaný horor podobať, totálne uspávací blábol o ničom a zbytočne zabitá hodina a pol.

Hallows' Eve (2013)

No to bola zase stupidita. Krvavý slasher o neznámom zabijakovi, ktorý masakruje teenagerov. Krváky obvykle vítam, ale v tomto prípade to nezachraňuje ani rozmlátenie lebky, prevŕtané oko, padajúce vnútornosti či motorová píla. Pretože to gore je jediné, čo bolo na tomto filme pozerateľné (lenže že bolo v rámci možností ako tak zvládnuté, mi ku šťastiu nepridalo). Naozaj, ja radšej uprednostním v tomto prípade kanadského blázna Ryana Nicholsona a napr. jeho "Famine", pretože ten točí rovnako stupídne filmy, akurát sa v tom gore dokáže rozparádiť ešte 100x viac. Idiotské postavy, idiotský dej, idiotské dialógy. Tento horor mi jednoducho liezol na nervy od úplného začiatku, prvá polhodina ma takmer zabila a pochovala, a tých 70 minút mi pripadalo ako večnosť. Za pozornosť stojí maximálne záverečná vybíjaná, pretože takmer celá prvá hodina s výnimkou 2-3 krátkych gorescén stojí absolútne za hovno. Teda, takéto sklamanie som nečakal.

Legenda o vraždícím strašákovi (2013) (TV film)

Učiteľ so skupinkou študentov sa vyberú opraviť starú farmu, no čoskoro budú musieť bojovať o život, lebo na nich začne útočiť vraždiaci strašiak. Ten ich vlastne naháňa a postupne likviduje až do konca filmu, takže o nič iné tu nejde. Keďže sa jedná o lacný TV film od Syfy, moje očakávania boli spočiatku nulové. Ale napokon musím uznať, že je to jeden z tých lepších snímkov. Vrážd a naháňačiek je dostatok, postavy celkom sympatické, a film nenudí, celú dobu niečo deje. Zmiešané dojmy mám len z toho nešťastného strašiaka, pretože na jednej strane síce nepôsobil prehnane predigitalizovane až komicky, ako je v mnohých výtvoroch od Syfy zvykom (čo je malé plus), no na druhej strane sa aj bez akéhokoľvek použitia CGI podarilo vytvoriť kvalitnejšie vyzerajúce monštrá už v 80. / 90. rokoch (stačí si len spomenúť na bravúrne kúsky ako Scarecrows či Night of the Scarecrow). Táto kreatúra ani nevydesí (možno max. školákov), a ani veľmi nezaujme. Tak či tak by som bol spokojný, keby boli všetky monster kúsky od tejto spoločnosti aspoň na podobnej úrovni.

Otra vuelta de tuerca (1985)

Horor o dvoch deťoch, ktoré treba zachrániť spod vplyvu duchov, inými slovami jedna z mnohých verzií na The Innocents / The Turn of the Screw, tentokrát podaná trochu z iného uhla, čo však filmu nepomohlo ani omylom. Zmena prostredia kamsi na pláž atmosféru nevylepšila, interiéry starého sídla trestuhodne nevyužité, z postavy Milesa je odrazu protivný adolescent a namiesto peknej, ustráchanej opatrovateľky je tu odrazu akýsi pobožný tajtrlík, ktorému podľa očakávania prepína a snaží sa všetkých "zachrániť", no lezie na nervy neskutočne. Navyše sa mi omnoho lepšie pozerá na hysterickú krásku ako na nejakého vyšinutého, ulízaného pičusa. Jedným slovom mizéria - ukecané, dlhé a nudné. Nedivím sa, že tento film zapadol prachom, pretože už len najstaršia najslávnejšia verzia z r. 1961 je omnoho desivejšia (z toho soundtracku mám zimomriavky dodnes) a význam tohto hororu mi totálne unikol.

3 Doors of Horrors (2013)

Poviedkový horor zložený z troch príbehov. Prvý je o študentovi, ktorý v škole stretne duchov, druhý o spisovateľke, ktorej sa zjavuje prízrak mŕtveho dievčaťa, o ktorom píše knihu, a tretí o herečke, ktorú posadne duch. Posledná poviedka to síce u mňa vyhrala, ale aj napriek tomu by som jej nedal nadpriemerné hodnotenie. Príbehy nezaujímavé, ľakačky predvídateľné a tým pádom nefunkčné. Ázia už niekoľko rokov pekne stagnuje a táto séria poviedok nie je nič iné, len zmes všetkých možných duchárskych klišé, ktorých tu už bolo neúrekom.

Embrace of the Vampire (2013)

Toto ma síce nenadchlo, ale aspoň to bolo bez väčších problémov sledovateľné. A pritom ten úvod nevyzeral vôbec zle. Potom sa to už začalo ťahať. Upírina bez nejakých veľkých ambícií z celkom znesiteľnou hlavnou hrdinkou - študentkou, ktorá má vzácnu panenskú krv zdedenú po jej predkoch a má sa preto stať korisťou jedného profesorka, ktorý je zhodou okolností upír. Aby tento horor fungoval, musel by režisér pritvrdiť omnoho viac, nejaká tá krv či prehryznuté hrdlo sa tam síce vyskytli, ale bolo toho poskromne. Kamera celkom schopná, herci taktiež, akurát že viac ako celý dej ma zaujalo odhalené poprsie ženských hrdiniek a zopár fajnových erotických scén. U mňa celkovo dosť slabý film (teda najmä ako horor), ale uraziť by snáď nemal.

Exit to Hell (2013)

Nie som veľkým zástancom týchto akčných, grindových krvákov, síce nimi nikdy nepohrdnem, ale na druhej strane ich ani veľmi nevyhľadávam. Tento patrí podľa mňa k tým slabším, ešte že netrval veľmi dlho. Kane sa do úloh vraždiacich maniakov hodí, o tom niet pochýb, takže najväčším plusom filmu je práve on. Ináč neviem, či skritizovať viac formu ako obsah alebo naopak. Pri tomto subžánri som na to síce zvyknutý, ale toto mi prišlo prehnané - až príliš zmätený strih, neustále striedanie filtrov (dokonca aj pri gorescénach tam šupli červený - no na porazenie), a väčšinou na úkor deja, na ktorý ani nemôžem veľmi kydať, lebo nijakú zmysluplnú dejovú líniu som tam nenašiel. Niekedy je menej viac, režisér mohol celý ten film trochu upokojiť, a možno by sa na to pozeralo lepšie. Pár dobrých gorezáberov potešilo, no čakal som ich omnoho viac. Hudba typicky grindhousovo fajnová, postavy neoslovili, ale to mi bolo jasné už po pár minútach.

13/13/13 (2013)

Dosť nezaujímavý vyvražďovák. Ide tu vlastne len o to, že jedného krásneho dňa sa celé ľudstvo zblázni a každý masakruje každého. Zhodou náhod tu ale musia byť dve postavy, ktoré nie sú padnuté na hlavu, a tie sa snažia prežiť. A tak pobehujú po nemocnici, uliciach, dome... a likvidujú infikovaných, ktorí sa likvidujú navzájom a chcú zlikvidovať aj ich. Scenár radšej neriešim, lebo by som musel byť vulgárny, a debilnejších hercov ani nemohli zvoliť, ináč by mi otriaslo monitorom (najmä dve vedľajšie postavy mi liezli na nervy od úplného začiatku). Gore ako tak obstojné a napriek stupidite toho celého som sa aspoň nenudil (od Asylumu som vlastne ani viac nečakal). Horor, ktorý len tesne presahuje hranicu znesiteľnosti.

Dark Touch (2013)

Ešte pár takýchto hororov a Marinu si s čistým svedomím umiestnim do TOPky režisérov. Zvláštne, že ženská s takým talentom nakrútila toho tak málo. Po takmer dokonalej, krvavej psychologickej pecke Dans ma peau, na ktorú si aj po 3 rokoch spomínam relatívne dobre (veď aj mám prečo, masakrálne sebapoškodzovanie vždy poteší), prišlo konečne toto - ďalšia psychologická pecka, síce nie až tak krvavá, ale stále veľmi pôsobivá, s mnohými rodinno dramatickými prvkami, ktoré mne v hororoch celkom sedia, solídnou atmosférou, a podobne ako predchádzajúci snímok s celkom originálnym námetom a zvláštnym, no pôsobivým záverom, ktorý mi sadol omnoho viac ako som čakal. Zaslúžený potlesk, proste hororík o vraždiacom spratkovi z úplne iného pohľadu, na aký som bol doteraz zvyknutý.

Nothing Left to Fear (2013)

Nehovorím, že to bolo zlé, ale ten horor stojí na totálne idiotskej premise: Treba otvoriť bránu pekla, lebo Boh to tak chce, a potom ju treba radšej zatvoriť, lebo Boh to chce taktiež. Takže je nutné vytiahnuť z pekla nejakého toho démona a potom ho poslať tam, kam patrí. "Vyvolená" rodinka má proste smolu. Proste totálny blábol. Prvá hodina je ináč nuda na zbláznenie, pretože okrem nejakých podivných snov hlavnej hrdinky neponúka absolútne nič. Potom sa konečne niečo diať začne, ale tiež je to len také pobehovanie do neznáma pred jednou milou pekelníckou potvorou. Tá vyzerá celkom k svetu, kam sa hrabú ázijské vlasatice :-) Aspoň ma potešilo, že občas odkrágľovala niekoho, koho som ani nečakal. Ujsť sa pred dňou totiž nedalo, hlavní hrdinovia mohli šprintovať ako o život, dokonca aj na aute, ale aj tak ju mali stále za pätami, a to sa vliekla ako slimák. Sranda. Desivé to ale nie je ani trochu, zľakol som sa vlastne len jediný raz. Ale aspoň tá záverečná tretina ponúka celkom vtipnú hororovú zábavu. Je to asi jedna z tých lepších noviniek, ale vychvaľovať sa mi to veľmi nechce. (Keby však vytasila krídla ako na plagáte a začala tam poletovať, tie štyri hviezdy by boli isté).