• Krátkometrážní
  • Thriller

Mooseowon iyagi 2 (2013)

Po skvelej jednotke je to pre mňa dosť veľké sklamanie, ledva mi to na ten priemer vyšlo. Opäť hororová antológia, rámcová poviedka 4:44 ponúka príbeh riaditeľa poisťovne, ktorý s mladým dievčaťom s jasnovideckými schopnosťami vyšetruje záhadné prípady v tajných archívoch. Síce mi neprišla v rámci antológie nejako extra dôležitá, ale aspoň je slušne ukončená. Tieto hlavné postavy skúmajú tri prípady. Ten prvý s názvom Cliff je o dvoch kamarátoch, ktorí spadnú z útesu a na malej plošine bojujú o prežitie. Z takého malého dobrodružného thrilleru sa vykľuje celkom zaujímavá duchárina s kvalitným rozuzlením, takže pre mňa najlepšia poviedka filmu (70%). V druhom príbehu Accident máme trojicu dievčat, ktoré po autonehode ostanú trčať v noci uprostred lesa, až kým si neuvedomia, že nie sú celkom samé. Nejaké pekné duchárske zjavenia sa tu síce vyskytnú, ale ináč je to väčšinu stopáže nuda. Navyše to záverečné "prekvapenie" snáď nemohli ani myslieť vážne, lebo bolo jasné už po pár minútach a z toho obrovského klišé sa mi až zatočila hlava (40%). Posledný príbeh Escape je pre mňa zbytočné hodnotiť, pretože s hororom nemá nič spoločné. Bezduchá komédia o jednom idiotskom učiteľovi a jeho ceste do pekla... niekto sa možno pri tom urehoce na smrť, ale mne takéto niečo absolútne nič nehovorí. Ako celok je to pekne nakrútené a je vidieť, že režiséri už majú niečo za sebou, avšak napriek tomu občas vystrelili do úplnej tmy. Prepadák to ale určite nie je.

Kôsoku bâba (2013)

No konečne sa Japončíci aspoň trochu posnažili, pretože spolu s "Horror Stories" je to pre mňa najlepšia ázijská novinka za posledné roky. Horor o troch dievčatách, ktoré v úvode nakrúcajú reality show v starom prekliatom baráčiku, čo sa im však vypomstí, lebo si so sebou "omylom" vezmú jedného pekne nasraného ducha, takže na nich čaká množstvo príjemných prekvapení. Bolo to desivé (párkrát som sa slušne zľakol), bolo to miestami dokonca nechutné, a dalo sa na moje počudovanie aj zasmiať, lebo ducha škaredej, zakrpatenej, šprintujúcej stareny nevidím až tak často. Tá sa im vlastne snažila ukázať, čo na tej prekliatej klinike robili jej, takže naše dievčatá čakajú menšie... "zdravotné problémy". Síce sa tu vyskytne aj tradičný dlhovlasý námet, ale našťastie len okrajovo. Celkovo to bol pre mňa veľmi sympatický a svieži vetrík do ázijských hororových vôd.

The Taking (2013)

Hlavné postavy, muž a žena, sú uväznení v lesoch, v pazúroch podivného satanského kultu, pričom jeho vodca s peknou démonickou vizážou im oznámi, že za tri dni prídu o svoju dušu. Síce by sa chceli zachrániť, ale na každom kroku ich prenasledujú podivné zjavenia, zvuky, hlasy, preludy a všetko možné. Ono je tu ťažké popísať už len samotný dej, lebo pri takýchto experimentálnych psychologických hororoch o to väčšinou ani nejde. Film určený výlučne tým, ktorým sa páčil "The Oregonian" (a to myslím smrteľne vážne, aby každý vedel, na čo sa má pripraviť, kým tu začnú lietať odpady... ja som vás varoval!) Toto je totiž úplne rovnaký štýl, takže som síce z toho nebol múdrejší, ale tá vizuálna stránka bola naprosto úžasná, s peknými maskami, dokonca je to aj miestami celkom krvavé. Pre mňa možno aj najlepšia lesná bizarnosť.

Thanatomorphose (2012)

Celý film sa odohráva v jednom útulnom byte, kde sledujeme jeden párik, ale chlapík je nepodstatný, ženská je už kúsok iné sústo. Proste sa nám jedného dňa začne pekne pomaličky rozkladať. Aké jednoduché a aké funkčné. Každou minútou vyzerá odpornejšie, hnije, černeje, nechty, vredy, tekutiny, červy, kusy mäsa... všetko pekne opadáva, hnus na n-tú, a ja som každou jednou minútou nadšený čoraz viac a netrpezlivo čakám na to, aký ďalší humus nám režisér ukáže a čo z tej chuderky napokon ostane. Kanaďania po dlhšej odmlke opäť splnili moje tajné predstavy a túžby, pecka!

Mischief Night (2013)

Jedna slepá holčina, maskovaný zabijak v žltom pršiplášti a k dispozícii jeden domček. Do toho sa sem tam primieša nejaká nepodstatná vedľajšia postava, ktorú je nutné odkrágľovať. A "family home terror" o hre na mačku a myš sa môže začať. Nečakal som síce napínavú a atmosferickú pecku typu "Strangers", lebo to by som chcel asi veľa, takže sklamaný nie som. Pozerateľná, neurážajúca blbinka, síce napínavé to nebolo ani trochu a inteligencia zabijakov pokrivkávala tak, až som sa chytal za hlavu (navyše na dnešné pomery mi to prišlo až prehnane naivné), ale aspoň to nenudilo a občas potešila nejaká vydarená vraždička. U mňa je to priemerný horor, ale už som rád aj za to málo.

Psychophony (2012) odpad!

Rodinka ohrozovaná paranormálnymi javmi mohol byť vcelku funkčný thrillerík, ale v skutočnosti to bol tak nezaujímavý film, že o ňom veľmi ani nemám čo písať. Španielska produkcia by sa v takýchto snímkoch mýliť nemala, ale toto bola trefa úplne mimo, dokonca možno aj najhorší španielsky thriller, aký existuje, a to som tých sračiek videl naozaj dosť. Vydržal som to necelú hodinu a zvyšok šiel na rýchlopretáčanie (a to často zase nerobím). Mizerní herci, kvantum dialógov, nulový dej, žiadne napätie - a jedna biedna ako tak zvládnutá scénka, v ktorej okolo hlavných postáv všetko poletuje, to z mizérie nevytiahne. Nemalo ma to síce čím nejako nahnevať, ale unudil som sa k smrti, takže režisérovi a scenáristovi v jednej osobe by som odporúčal, aby radšej ostal verný svojim dramatickým seriálom.

The Cook (2012)

Nízkorozpočťák o jednom "nesmrteľnom" hipisákovi, ktorý zmasakruje na koho narazí. Nejaké to mučeníčko a solídne gore potešili, no keďže režisér nemal na kvalitnejšiu technickú stránku, rozhodol sa zakryť rozpočet tým, že to celé hodil do experimentálnej formy, pridal kvantum nezmyselných bizarných výjavov a menil kamerové filtre ako na bežiacom páse, čiže vôbec som chvíľami netušil, na čo vlastne pozerám. Vlastne trebalo len vydržať, kedy sa to zase celé upokojí a dôjde k ďalšiemu podarenému zamordovaniu. Tá forma možno nebola úplne na škodu, pretože pri takomto amatérizme by mu to asi nikto nedopozeral, ale celkovo z toho nie som o nič múdrejší. Možno snaživé, ale pre mňa až príliš zmätené a len ťažko stráviteľné (nejaké dojmy však režisér zanechal, takže pre mňa nie je do budúcna stratený prípad).

All Hallows' Eve (2013)

Na tento horor som sa tešil najmä z toho dôvodu, pretože som si myslel, že režisérov skvelý kraťas "Terrifier" sa dočkal celovečerného formátu, ale žiaľ, nie je to celkom pravda. Podivná videokazeta, ktorú pozerá pestúnka najprv s deťmi a potom sama v domčeku na Halloween totiž tvorí väčšinu stopáže filmu, a nájdeme na nej predchádzajúce režisérove kraťasy - tým prvým je The 9th Circle, a tým posledným tretím práve Terrifier. Druhý som síce nepoznal, ale ten ma ani nezaujal (príbeh o ženskej, ktorú v dome naháňa smiešny mimozemšťan - nestálo to dokopy za nič). Upútali ma vlastne až záverečné minúty, ako to s tou pestúnkou a deťmi napokon dopadne. Pre mňa trochu zbytočný film, pretože polovicu z neho som už vlastne videl. Šancu preraziť to má najskôr len u divákov, ktorí sa s režisérovými predchádzajúcimi kraťasmi ešte nestretli.

The Tower (2008)

Evidentne nízkorozpočtový film, ale pekelne pôsobivý! Keby som nakrútil niečo také, tak som na seba po zbytok života právom pyšný, pretože pre mňa je to jeden z najlepších nezávislých hororov, aký som kedy videl. Po podarenom traileri som sa vlastne bál len toho, že tá krava vstúpi do toho pekla niekedy v záverečnej tretine filmu. A vida, 15 minút za mnou, a už bola tam. A až do konca som sa mohol nechať unášať prízrakmi, démonmi, mutantami, zombíkmi, alienmi, kopami mŕtvol, mučeníkmi, pekelnými kňazmi a už ani neviem, čo to tam všetko kurva bolo, lebo na každom kroku číhalo niečo iné. Ako vedel som, že sa mi to bude páčiť, ale nečakal som, že režiséri majú až takú širokú škálu výborných nápadov, ktoré sú schopní predviesť behom jedného filmu bez toho, aby z toho vznikol totálne nepozerateľný zmätok. Herci najskôr zozbieraní z ulice (čo sa dalo čakať), hlavná hrdinka sympatická, aj keď nie práve príťažlivá, ale samotné prostredie bolo desivé už samé od seba, normálne by som tú vežičku už len z adrenalínového potešenia rád navštívil. Hudba ďalším obrovským plusom, občas pekné gore (v rámci tohto by som ale ešte trochu pritvrdil), a tie masky, a ešte bez použitia CGI, tak toto musel robiť naozaj macher!!! Nebol to možno úplne dokonalý horor, ale tou urputnou snahou a zanietením si ma získal ako už dlho nič.

Debris Documentar (2012)

Ja som vedel, že to bude poriadne nechutný hnus. Ako všetky horory od Doru. Podobný prípad ako napr. "Provokation", akurát v celovečernom formáte. Príbeh o jednom duševne chorom jedincovi a jeho fekálnom spôsobe života, ktorý vyústi až k vražde. Opäť - režisér nezabudol na ani jednu telesnú tekutinu a mierou nechutnosti nesklamal. Ku koncu síce dôjde k nejakému gore, ale prevažne sa jedná o čisté pornografické zverstvo. Nezapôsobilo to síce na mňa tak intenzívne ako napr. Cannibal, Reise nach Agatis či predchádzajúci zmienený kraťas, ale režisérova pomaly až posadnutosť vyžívať sa v obdobných narušených snímkoch sa jednoducho nezaprie. No, držím palce, nech mu to vydrží. Uvidíme, čím prekvapí najbližšie. (Ináč, napriek jeho talentu zhnusiť ma som bol rád, že ten film trval relatívne krátko).