• Krátkometrážní
  • Thriller

Night Screams (1987)

Nudný a nezaujímavý slasher. Problémom je predovšetkým tempo, vďaka ktorému som počas prvej hodiny takmer zaspal. Vzápätí sú behom 10-15 minút skoro všetci vyvraždení. Vraždy sú však nenápadité, za akú takú pozornosť stoja len tri krátke scénky (sekera do hlavy, elektrina v bazéne či "upečenie" tváre). Ako to už však v starých slasheroch býva zvykom, nad vodou to držia holé bradavky sexi babeniek.

Voodoo Curse - Legba's Rache (2009)

Teenageri, tma, zombíci, gore. Je to krvavé, je to lacné, je to nemecké. Na môj vkus až príliš amatérske. A keď to hovorím ja, čo amatérske kúsky vyhľadávam, tak z toho vyplýva, že je to super extra mega amatérske :-) Akoby to nakrúcali študenti (a možno aj nakrúcali, ktovie). Ale ak áno, tak môžu byť s výsledkom celkom spokojní, ja keby som niečo také natočil, tak by som bol rád, keby to dopadlo aspoň takto. Akurát by som to skrátil MINIMÁLNE o pol hodiny.

The Dreaming (1988)

Kedysi dávno rybári vyvraždili domorodcov, čo malo za následok jednu malú kliatbu, a odkedy sa v jaskyni našli archeologické nálezy, začali umierať ľudia a mladá blonďatá doktorka musí zastaviť celý tento prúser - presnejšie svojho posadnutého ocina, ktorého však aj tak nikdy nemala rada, takže by to nemal byť až taký problém. Solídny námet, ale to spracovanie nie je práve najzaujímavejšie, film žiaľ chvíľami dosť nudí aj napriek krátkej stopáži. Ale nakrútené je to solídne, hudba fajn a hlavná hrdinka to zahrala slušne. Za pozornosť stoja najmä snové scénky, ktoré sú dostatočne desivé, a celkom napínavý záver. Hororík by som zaradil medzi tie priemerné.

Gospodin oformitěl (1988)

Musím uznať, že to bol nečakaný filmový zážitok. Tie staré ruské horory nie sú veľmi známe, ale občas sa dá naraziť na prekvapivo slušný kúsok. Kombinujú sa tu viaceré filmové žánre - je to historický film, romantická dráma, mysteriózny thriller, démonický horor, a súčasne aj artová, surrealistická podivnosť. Dizajnér si zoženie novú zákazku, v ktorej má dekorovať sídlo istého milionára, ale zamiluje sa do jeho manželky, ktorú pozná z minulosti - tá však nie je to, za čo sa vydáva. Je to dosť ťažký film (ten záver nie je celkom jasný), ale celú dobu drží diváka v napätí. Perfektne nakrútené, atmosferické, s vynikajúcimi výkonmi hlavných predstaviteľov a totálne bravúrnym hudobným doprovodom, to bolo niečo úžasné. Asi by som vytkol len fakt, že horor mi to začalo pripomínať až v záverečnej dvadsaťminútovke. Napriek tomu film má čo ponúknuť, a je toho až až.

Boy Meets Girl (1994)

Tak toto šlo mimo mňa, hodinu a pol sledovať jedného idiota v tmavej miestnosti, priviazaného ku kreslu, a jednu pomätenú ženskú, ktorá mu vyvádza nezbednosti, tak to chce poriadnu dávku trpezlivosti. Proti úchylárňam nič nemám, práve naopak, vyhľadávam ich, lenže toto mi neprišlo ani len trochu úchylné. Dokonca by som povedal, že som videl to najnudnejšie mučenie všetkých čias. Možno by sa dalo argumentovať, že psychický teror bol v tomto prípade dôležitejší ako fyzický, ale to ma teda nepreberie. Blbosť, žiaľ.

The 13th Floor (1988)

Opäť som z tých hodnotení trochu mimo. Nehovorím, že to bolo úplne zlé, ale nenašiel som tu ani nič extra. A v prvom rade ani nič hororové, pretože vraždy za veľa nestáli, gore chýbalo a elektrický chlapček asi veľa strachu nenaženie. Slabota, tie dva bodíky udeľujem len za celkom pôsobivý záver. Ináč je to obyčajný, nie príliš zaujímavý mysteriózny thriller, ktorý je približne na úrovni každého druhého TV filmu.

Zrzavý pasažér (1987)

Na jachtu sa dostane zmutovaná rádioaktívna cica a odštartuje svoju vlastnú párty. Najmä keď sa cíti v ohrození, vtedy otvorí papuľku a vylezie z nej ďalší minimutantík. Je to síce lacné, ale za gore a vtipné masky to priemerné hodnotenie dám. Chvíľami som sa síce nudil (najmä prvú polovicu filmu), ale boli tam momenty, keď som sa naopak schuti zasmial. Navyše na mačičku sa pozerá určite lepšie ako na krysy, ktorých je v hororových béčkach neúrekom.

Curio (2010) odpad!

Prvá hororová novinka tohto roka, ktorú musím šmariť kam patrí, ale na toto sa vážne nedalo pozerať. Scenár žiadny, po obsahovej stránke za nula bodov, nemalo to vôbec žiadny dej, chaotické, stupídne, skákalo to z minulosti do prítomnosti, z reality bohviekam, strašné. O čom to vlastne bolo? Matka s dcérou sa ocitli v dome akéhosi retarda ovládaného démonom či čo, v každom prípade tak nemožná a netalentovaná skupina nehercov sa často nevidí. Ešte aj hudba ma skoro zabila. Vyhnúť sa oblúkom, tu bolo zlé úplne všetko.

Dead Girl on Film (2000)

Paulinova prvotina od Morbid Vision Films, tentokrát na tému snuff, dopadla podľa očakávania biedne. Traja kamaráti nakrúcajú film a začnú zomierať za záhadných okolností. Amatérska kamera tomu síce dodáva ten správny šmrnc, ale horor pochováva nedostatok gore a množstvo tmavých scén. Oživí to vlastne až jedna príjemná ľakačka v druhej polovici a záverečná scénka s kosákom, ktorá je fakt podarená. Ku koncu tu už máme aj peknú hororovú atmosféru, takže do zbierky to narazím.

Tajemství starého hotelu (2011)

Super, takže tu máme prvé hororové sklamanie roka, aspoň pre mňa. Tradičná duchárska báchorka o jednom hoteli, v ktorom si dvaja zamestnanci krátia čas naháňaním duchov. Tak si to poďme rozobrať. Nebudem chváliť slušnú remeselnú stránku, pretože tú beriem už automaticky. Čo by sa pochváliť dalo, je vzhľad ducha, ten bol k svetu. Viac ako celý film ma však zaujali pekné oči hlavnej hrdinky. Ďalšou výhodou je priamočiary dej, takže veľmi nad tým netreba premýšľať, malý počet postáv a miestami celkom slušná atmosféra. Teraz poďme k mínusom. TEMPO! Čistý a jasný zabijak filmu. Prvých 50 minút sa nič nedeje, potom konečne ukážu ducha, a ja som sa tešil, že sa to konečne rozbehne. Houbeles. Samozrejme záverečných 15 minút to celé zachraňuje, ale pre mňa už bolo trochu neskoro. Ináč pekný poster, ale čo z toho, megahit roka to teda nebude ani zďaleka. Suma sumárum: Priemer.