Highway Dragnet (1954)

Poměrně zapadlý a ucházející "daylight noir" na vlně popularity tehdejších TV krimi sérií; honička s policií mezi Vegas a Salton Sea, spolu se záhadou zabil ji, či nezabil... Ústřední trojice, lokace a kratší stopáž zaručí, že to není žádná ztráta času, ale pohodový počin. "If we don't get him, the desert will.”

American Selfie: One Nation Shoots Itself (2020) (TV film)

Pelosi mladší ukazuje USA v nehezký formě během velekrizové předvolební sezony - velké množství protestů, přeřvávajících se nasraných občanů, polarizace na X různých způsobů. Nevím, jestli podobná práce není spíše na škodu, zavání osobní agendou a snahou o zesměšnění určitých jednodušších skupin obyvatel, dosahuje YouTube kvality, ale podívaná to byla "zábavná" a svým způsobem informativní. Nebo cítím, že už jsem v záplavě hoven lehce přehlcen aktuální Amerikou (!) :D

Americká 70. léta (2015) (seriál)

Občas až příliš mimo USA (díl terorismus), občas vlažný dojem, v součtu ale pěkný průřez dekádou od tits & ass TV, boje s family hour, boomu mánie kolem sériových vrahů, přes porno, prezidenty a ženská práva, až po raný punk. V podstatě na úrovni série The Sixties a čekám to tak i dál.

City So Real (2020) (seriál)

Skvěle terénní sonda do poměrů panujících v Chicagu v rozmezí let 2018-20, s důrazem na volby nového starosty. Nejen, že má přístup k řadě kandidátů a do jejich štábů, ale nabízí i pohled do ulic a řad aktivistů, různých skupin občanů, do dinerů a barber shopů napříč okrsky. Velmi civilní a bezprostřední styl přenáší věrný obraz života pestré a rozopolcené metropolis, naděje a beznaděje na změnu, přičemž dává dobře pochopit myšlenkové pochody, strasti a motivy (výhradně) nebělošských komunit, tj. pro mnoho čechů na dálku těžko proniknutelných sociálních pnutí. A co je také zajímavé, je tu vidět zákulisí a specifika municipální politiky, od sbírání podpisů a kontaktu s volební skupinou door 2 door. Poslední část už v době coronaviru.

Nechutně bohatý: Moc a zvrhlost Jeffreyho Epsteina (2020) (seriál)

Dobrý nahlédnout do světa super bohatých zkurvenců a ne, že bych se nudil, ale byl to materiál tak optimálně na dvě hodiny - časem už moc fňukání, málo obsahově nabitý. Nedivím se, že Americe nezvykle moc jebe z pedofilů, já bych si jen rýpnul: nezapomínejte na katolickou církev.

Duše Ameriky (2020) (TV film)

J. Meacham táhne za střízlivý pohled na historii, schopnost brát si z ní tu správnou inspiraci i poučení, uvádí několik paralel mezi klíčovou minulostí a současností USA, a vůbec apeluje na to "lepší" v nás (a v postavě prezidenta). Osobně mám výhrady k sypání si popele na hlavu v kauze odsunu japonco-američanů po Pearl Harbor, totiž nezapomínat: byla sakra světová válka. Ale jinak podnětný a povznášející dokument, a neříkám, že ne, teď další přesně časovaná předvolební agitka pod střechou HBO. Kupuji i stejnojmenný knižní titul. "The past is never dead; it is not even past." (Faulkner)

The Way I See It (2020)

Výtečný portrét vrchního fotografa Obamy a Reagana, sbírka jeho snímků, dojmů a vzpomínání. Š*kat agitku a stranou politikaření / čistě po stránce důstojnosti a lidství je tu krásně vidět, jak moc do kytek šla úroveň úřadu prezidenta a spolu s tím i celá země za poslední 4 roky. Hodně štěstí 🇺🇸

Boratův navázaný telefilm (2020)

Po Who Is America? jsem neměl vůbec pochyb, že to Cohen nezmrší a přijde další mistrovská satira. Covidová chřipka, strýček Giuliani, konspirační QAnon píčoviny (x) a další jasný terče, přičemž nesvatý boratovský humor je teď třeba jak sůl, jako "feel-good" očista nad tou naší (nejen americkou) letošní sračkotragédií, čím dál víc vyhrocenou a absurdnější realitou. Já se bavil ještě víc než u jedničky. Převlek za zložida nemá chybu a ta bulharka je skvělá. Respekt!

537 hlasů (2020)

Zábavně pojatý rozbor zákulisí voleb 2000, proslulé kauzy přepočítávání hlasů na Floridě, role tamních nasraných kubánců a zákeřných politických hráčů typu Roger Stone. Co by, kdyby... "The election was lost in many different places, but it was stolen in Miami." ♪♫

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Psychopatie originálu nedosahuje ani zdaleka, ale což, nechceme přece kopírku. Bohužel však nepřináší nic, díky čemu by se ospravedlnil. Jen průměrná buranská vybíjená s dodávkou tupých teenagerů a místy dobrý maso. 17 let poté si však stýskám i nad tímto, máme tu brutální slasherové sucho i co se týče zavedených značek.