Střihoruký Edward (1990)

Zvláštní až bizardní film, Johnny Depp jako Freddy Krueger jr. ve svém koženém obleku působí až odporně, na druhou stranu je neodolatelný. Přehnaně sentimentální? Možná, ale vůbec mi to zde nevadí. Co mi vadí, je menší nesmyslnost v ději. Mám na mysli, vše se dalo vysvětlit, namísto toho drží dívka pusu a nechá si svojí lásku zahnat až zpět na opuštěné, izolované a strašidelné stavení. To mě trochu iritovalo a přišlo mi to nelogické. Jinak ale výjimečný film s výjimečným hlavním hrdinou, no a v neposlední řadě s výjimečným Vincentem Pricem v jeho poslední významné (mini)roli.

Vetřelec (1979)

Nekompromisní, ke konci depresivní sci-fi horor, založený hlavně na atmosféře (v mém případě ale ne děsivé). Akce je tak akorát k jejímu udržení. Velké plus je samotné výtvarné ztvárnění, za kterým všichni víme kdo stojí... Ve výsledku na svojí dobu velmi moderně působící snímek.

Démoni 2 (1986)

Originalita? Jedině v efektech, jinak naprosto to samé co jednička... s tím rozdílem, že vše se tentokrát od pochybného uzavřeného biografu přesunulo do moderního uzavřeného polomrakodrapu. Možná trochu ubylo stupidních momentů, které byly ke konci prvního dílu někdy až nebezpečně debilní. Ale co, to už bych vlastně pomalu 75% hororů mohl ohodnotit jako blbost - jako moji přátelé, 'normální' lidé:)... znáte to; "proč ta kráva nezavře dveře?", "už vidím jak by normální člověk udělal tohle", 'to je kravina', atd.... Jde přece o zábavu, a ta rozhodně není špatná.

Ženy od hluboké řeky (1981)

Celé to na mě působí v duchu 'naházíme tam pár šokujících scén, pro jistotu trochu zkopírujeme Cannibal Holocaust a vyděláme balík'. Tenhle film je pěkně stupidní, neoriginální, o ničem. Ani po splatter stránce se moc nepředvede. Ale na druhou stranu bezcenný také není, přese všechno má své kouzlo a neunudí.

Kabinet doktora Caligariho (1920)

Nesmírně působivý snímek a svým způsobem první slasher v historii kinematografie. (pro zajímavost koukněte na klip k Living Dead Girl od Roba Zombie)

Hory mají oči (2006)

VÝBORNĚ. Šel jsem do kina sice trochu s nadějí, ale stále smířený s tím, že uvidím další umělý horor nehoror typu House of Wax, jaké dnes natáčí lidé, kteří horou vůbec nerozumí a nakonec z toho vzejde jen taková načinčaná zábava pro davy. Nakonec od přelomu letopočtu do současnosti (2006) jsem tady v kinech zaznamenal jediné dva horory americké horory, které mě vyloženě potěšili - a to nový Úsvit Mrtvých a překvapivě povedený Pach Krve. No abych se vrátil k Hory Mají Oči... asi takhle, já tam seděl a roztékal se blahem, zatímco ostatní pohoršeně zírali s ústy dokořán. Nakonec jsem se ale cítil trochu jak hovado, když jsem se v obzvášť krutých pasážích radostí smál na celé kino:) Skvělá zábava a blýskání se na lepší hororové časy, co se týká mainstreamu. Tedy alespoň v to doufám. Konečně horor bez kompromisu, chvílema jakobych viděl ty skvělé filmy let 70. a 80. Výborně! (ještě bych rád poznamenal, že v tomto případě nevidím důvod srovnávat tento remake s původní verzí z r. '77)

Bad Taste - Vesmírní kanibalové (1987)

Jedna z největších a svým způsobem nejvtipnějších nezávislých hovadin. Stejně se divím, jak tohle mohl Jackson z vlastních prostředků dát dohromady. Na tomhle jeho filmu je asi vidět nejvíc, jaký on je velký nadšenec. Nějaký Pán Prstenů nebo King Kong, to už je zase o něčem jiném, ale je výborné vidět jaký úchyl ty megakomerční filmy natočil:) Navíc vidět doslova, Jackson si totiž v Bad Taste vystřihl parádní dvojroli.

Dům voskových figurín (1953)

Také vzhledem k faktu, že se jedná o remake, není tento snímek nijak extra nápaditý. Drží se celkem těsně o dvacet let starší předlohy (Mystery of the Wax Museum), což mu díky její omezenosti ubírá na kvalitě. Ale na druhou stranu je zde šílený sochař Vincent Price se svým tupým poskokem (Charlesem Bronsonem), což je opravdu kouzelná dvojice.

Mystery of the Wax Museum (1933)

Je zajímavé vidět barevný film z roku 1933, což je možné díky technologii zvané Technicolor. Snímek, založený na hře Charlese Beldena, není po samotné dějové stránce nějak zvlášť nápaditý nebo strhující, spíše se jedná o průměrný a místy až nudný kousek. Vyzdvyhnul bych ale charisma Lionela Atwilla v roli šíleného sochaře, a také bych se rád pozastavil nad již zmíněným barevným obrazem - film tak totiž z dnešního pohledu omládl o několik desítek let.

Jason X (2001)

Komedie. Bezduchý, ale nesmírně záživný slasher - jedna radost. Jako stupidní hovadina film úspěšně graduje až k samému 'to si snad děláte prdel' konci. Jenže o to vůbec nejde, čekáte snad od desátého dílu v sérii vyvražďovaček nějaký oduševnělý zážitek? Tohle je celé o zábavě, možná až trochu o parodii celého žánru. Vážně nevím v čem je problém, proč si s postavou Jasona trochu nepohrát, v téhle fázi už beztak neměl co ztratit... Jinak musím pochválit dobré vraždy, zejména tu spacákovou. [P.S. - tento díl byl před x lety vůbec prvním, který jsem viděl, takže je v tom zřejmě i trocha nostalgie - každopádně ho ale stále považuju za dobrý, i v rámci komplet série]