Jenda

Finsko

LinkedIn: jan-ondroušek-a23532134

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26
    • 30.4.2021  20:52

První, co mě vykolejilo, byly technické hlouposti. O zápletce jsem věděl z traileru a to mi film vlastně zkazilo. Za to si netflix může sám. I když mám některé zdejší herce rád, tak jsem nedokázal do osudu jejich postav vcítit a docela se nudil. Lepší je si pustit survival od stejného režiséra s Madsem Mikkelsenem, nebo doporučuji pustit si zase Sunshine.

• 28.4.2021  08:18
    Remains (studentský film) (2020)

Kariéru budující syn nestihl pohřeb své matky, a tak alspoň dorazí rozprášit její popel do moře na Suomenlinně. Pod tíhou viny začně komplikovat záležitost své sestře. Tyhle krátký filmy většinou nemají žádné rozuzlení...

• 28.4.2021  08:10
    Paper Promises (studentský film) (2020)

Chlápek z východu se přestěhuje do Finska a chce být game-designerem, ale místo toho roznáší ráno noviny...

• 19.4.2021  07:59

Budoucí inženýři z helsinské polytechniky se rozhodil v roce 1924 finančně podpořit finský olympíjský tým a vybrali na něj pomocí reklamního průvodu značnou částku pěněz. Přípravu a provedení celé události za pomoci profíků Karla Fagera a Kurta Jägera ze Suomi-Filmi nafilmovali a nalepili na něj lehce naivní story o vzniku a provedení této ideje. Vznikl tak místy roztomilý, po vzoru divadelních her na akty rozdělený film, ve kterém si hlavní hrdina poté, co se praští do hlavy v závěji, vysní, jak může být celá akce sukcesem, pokud celou věc nafilmují. Poradí mu to olympskými bohy na zem poslaní Hermés a Afrodité, která se chce zúčastnit soutěže krásy zmíněného filmového studia. Z této dějové linie pak vychází pravděpodobně jediná zajímavá zápletka, ve které se bohatý továrník, jehož milá chce celou soutěž také vyhrát, pokusí Afroditu unést a znemožnit ji se soutěže zúčastnit. Za plus bych také považoval vtipné soudobé vyobrazení bohů na Olympu/v atriu školy, do kterých jsou obsazeni profesionální herci, např. Adolf Lindfors, Kirsti Suonio (i když pokud někdo řekne Héra, nepředstavím si zrovna Kirsti Suonio). Celkově se jedná spíš o reklamu s příběhem a filmu nepomáhá, že schůzování studenstva v němém filmu nemůže fungovat. Záběry na sportovce ze začátku filmu byly k vidění již v předchozím filmu - Finlandia. Zatímco průvod byl velký úspěch, tenhle film byl nakonec takový flop, že trvalo skoro 40 let, než škola znovu zafinancovala nějaký film (Yö vai päivä, Risto Jarva a Jaakko Pakkasvirta).

• 16.4.2021  07:08

O těhle místech jsem nikdy neslyšel, takže to je plus, ale že bych se dozvěděl něco ultra zajímavého, to zas ne. Pár dobrých nature záběrů, nic moc víc.

• 12.4.2021  08:39

Film ztrácí veškeré tempo přibližně po 20 minutách a když má začít akce a z hlavních protagonistek se stanou superhrdinky, film usne. Humor založený na trapnosti hlavních postav už mě v dnešní době taky moc nebere. "Spotřební" VOD komedie, která nepřináší nic nového... v horším případě nepřináší nic. Něco jako papír do tiskárny a ztráta času.

• 4.4.2021  22:03
    Nailed It! (TV pořad) (2018)

Zdá se mi to, nebo ty hrozné výsledky pečení jsou zapříčiněné hlavně nereálnými časovými nároky na soutěžící? Upéct model z dortu za 45 minut?

• 25.3.2021  06:28

Taková malá sonda do minulosti těhle velkých anglických divadelních hvězd. Nijak moc do hloubky. Prostě jen to, co dámy chtějí samy říci.

• 22.3.2021  12:04

Typicky finský ranný němý film. Hezké exteriéry (řeka), divadelní kulisy, jako interiéry. Divadelní pudrové stěnobílé masky a divadelní přehrávání divadelních herců, kteří se snaží nahradit absenci zvuku výraznými gesty a mimikou. Román podle kterého je film natočen byl v roce 1923 poměrně čerstvý (cca 9 let) a proto se děj neodehrává v podobném melodramatickém duchu, jako třeba Anna-Liisa Minny Canth, která je podle hry z 19. století. Mile mě to překvapilo.

• 12.3.2021  20:00

Ok, k tomuhle rozuzlení se mohlo dospět už tak po hodině a ušetřit mě několika hodin plkání sebestredných ****, kteří mají moc času.

• 11.3.2021  18:22

Tohle už je naprosto směšný. Hormada idiotů, kteří mají bohužel přístup k internetu, se prezentuje v něčem, co se tvářilo jako dokument.

• 11.3.2021  08:33

Já mám raději dokumenty, které ve skutečnosti mluví o osobě, o které jsou. Nikoli o všech okolo.

• 8.3.2021  11:03
    Koruna - Válka (S04E10) (epizoda) (2020)

Vyvrcholení hereckého koncertu Gillian Anderson v roli Margaret Tatcherové.

• 3.2.2021  08:54

Tohle se moc nepovedlo. A teď mluvím o stylu vyprávění, které není nijak časově ukotvené. Já preferuji lineární příběh - něco na způsob Rapsodie v modré.

• 5.1.2021  06:08
    Smrt do roku 2020 (TV film) (2020)

Hezky nacastované, ale nakonec skoro stejně špatné, jako rok 2020... Jen pár dobrých vtipů.

• 5.1.2021  06:07

Islandský humor, se zaměřením na Skandinávii... To je zajímavé téma i pro mě. Suomi mainittu! Torille!

• 4.1.2021  16:04

Řečtí elfové maj koňský zadky a orientujou se podle hvězd.

• 4.1.2021  14:36

Hezká animace a zajímavé zasazení do starého Řecka.

• 4.1.2021  07:59
    Artemis Fowl (2020)

Vražda potenciální filmové hit-série, která byla jasná už ve chvíli, kdy byly oznámeny přetáčky. Utrpení blízkých, kteří četli předlohu, bylo viditelné a hlavně slyšitelné...

• 29.12.2020  12:59

Taková jednoduchá romantika, lámaná trochu přes koleno. Čínský kuchař přijíždí do Laponska, aby oplatil dobrodinní, kterého se na něm kdysi dopustil místní usedlík. Než místní zjistí, o co kuchaři Chengovi jde, tak jim Cheng zvelebí zdraví a turistický ruch zapadlého motelu svým kulinářským uměním. A sám se vyléčí z srdcebolu z tragické smrti manželky a najde svoje štěstí.

• 26.10.2020  08:00
    Rebeka (2020)

Ucházející barevný remake, s nijak oslnivým hereckým ansámblem. Vyjma teda Kristin Scott Thomas.

• 18.10.2020  19:44
    Hudson Hawk (1991)

Tohle bejvalo lepší, když jsme byl mlej kluk.

• 15.10.2020  08:11

Nezavírejte oči. Je nutné, abyste konečně viděli stádo mrožů padajících z útesu, protože se na něj už nevejdou. To je metafora pro lidstvo. Jsme přemnožení a není tu místo pro žádný jiný druh. Ani pro nás. Napůl svedectví Davida Attenborougha, napůl jeho poslední vůle... Get it?

• 29.9.2020  06:51
    Själö (2020)

Umělecký dokument o ničem. Tedy o něčem, ale o čem téměř nic neřekne. Informace by vydaly na 5 minut filmu. Půl hodiny lodí asi z Turku je ostrov, kde Gustav Adolf II založil nemocnici pro malomocné. Později tam byl blázinec fungující skoro jako vězení a teď tam parta vědců zkoumá klimatické změny v Baltském moři a na ostrově (rozmnožili se nám klíšťata). Některé záběry jsou hezké - a dlouhé jako z Tarkovského, hudba správně blázincově psychedelická . Plus ruce, něčí ruce v až směšně fetišistickém množství... Chtělo se mi křičet, aby na ty historické listiny už nechmataly. Dyť to umatláte. Tohle není film pro obecnou spotřebu... [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

• 28.9.2020  14:47

Projekt Maxe Richtera je jistě zajímavý a snad i megalomanský. Složit 8 hodinový koncert za dva roky, navíc pro obecenstvo, které ho víceméně prospí, je z mého pohledu obětavý kousek. Hudba je to vskutku klidná a tak v její kombinaci s uměleckými promluvami Maxe (a jeho manželky), na kteréžto mě moc neužije, a záběrů na spící resp. polospící obecenstvo v modře osvětleném parku na mě "sleep" přišel už přibližně po půl hodině (doopravdy jsem tedy sice neusnul, ale docela mě film začal nudit). Richtera za jeho dílo a hlavně jeho odhodlání obdivuji, ale tenhle dokument mě nezaujal. Pokud se zajímáte o Maxovu hudbu, tak cca poslední třetina dokumentu je sestřih koncertu Sleep v LA. A jelikož je celý koncert na Spotify, tak se jednou za jeho tónů snad prospím i v noci. [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

• 28.9.2020  14:32
    Assassins (2020)

Velice zajímavá první část dokumentu objasňující pozadí a okolnosti atentátu na Kim Čong-Nama. Nezbytná pro úvod do děje. Druhá polovina popisující soudní proces s dívkami, které Kima v domnění, že točí zábavné video na YouTube, nevědomky zavraždily, už se docela vleče. Lepší, než si o případu pročítat v novinách. Celý případ z pohledu místního novináře, specialistky na Severní Koreu a právníků obou dívek. Policie se nevyjádřila. V případné televizní hodinové sestříhané verzi bych doporučil komukoli. [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

• 28.9.2020  14:26

Naprosto šílená loutková jízda s vybuchujícíma krávama a prdícím medvědem. Děcka, život na vesnici je uplně jinej. Pohádka o krávě, dojiči, pomstě za stará příkoří a o tom, jak se správně starat o dobytek, na pozadí letních prázdnin tří sourozenců, kteří byli rodiči odloženi u dědy dojmistra. Plus lekce pro všechny, koho by náhodou sežral medvěd, od perverzního stromoboha. Loutky sice dost ohyzdný, ale ten správnej soundtrack v duchu estonskýho socíku si stejně vyhledám [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

• 24.9.2020  09:34
    Suodji (2020)

Marja Helander se po vzoru svého předka, který se rozhodl přelstít španělskou chřipku tím, že si vykopal hrob a hrál mrtvého, rozhodla přelstít Covid-19. Film prý vznikl za 3 dny v době, kdy Uusimaa byla úředně v karanténě, takže můžeme sledovat, jak si protagonistka kope mělký hrob v centru Helsinek v Sibeliově parku, na což si prý dokázala sehnat úřední povolení od magistrátu za jediný den, a porazila tak nepřítele silnějšího, než koronavirus. [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

• 24.9.2020  08:21

Mladá programátorka zjistila, že její face-recognition kód ji nedokáže rozpoznat, pokud si nenasadí bílou masku (protože data, na kterých je rozpoznávací algoritmus "vytrénovaný", jsou převážně fotky bělochů / mužů) a rozhodne se zjistit, kde všude rasový bias ovlivňuje výsledky, které algoritmy založené na reálných datech vyplivnou. Protože programy, které pracují na datech, které odráží realitu, vydávají na realitě založené výsledky - tudíž mají tendenci znevýhodňovat menšiny. Pro mě bylo nemilé zjištění, že vám MET může dát pokutu, když projdete okolo toho jejich kamerového systému se zakrytým obličejem. Tenhle dokument by se dal spárovat i s netflixovým dokumentem "Social Dilemma," i někteří protagonisté se tu prolínají. Big Brother is watching... [Rakkautta & Anarkiaa 2020]

• 23.9.2020  11:38

Držíc po celou dobu telefon v ruce jsem souhlasně přikyvoval...

<< předchozí 1 2 3 4 7 14 20 26