Jackass - naprostí šílenci (2000) (seriál) odpad!

Co se děje v tomhle "seriálu", to je až neuvěřitelný, skupinka cvoků a úchyláků se nechává polívat hovnama, jí a poté zvrací živé zlaté rybky, prohání se kde to jen jde nahá, mrzačí sebe sama na sto způsobů a spoustu jinejch nechuťáren a volovin a tváří se, jak je to nádherný a zábavný a sranda. Ale ve skutečnosti je to jen hloupost. A nejhorší je, že lidé se svou touhou po šmíráctví to sledují a baví se u toho a taky to napodobují a obvykle špatně dopadnou. Ale tohle je jen zavrženíhodná a nechutnější reality show. Je zvláštní, že dneska je slavnej opravdu kdokoliv, od nějakýho kuchaře z Vyvolených až po posledního špatnýho herce, který se zvýrazní pomocí masochismu. Mně upřímně řečeno stačily dva díly, abych si uvědomil, že to není směšný a že je to spíš k pláči. A že počáteční šok rychle vystřídá jen nechuť.

Buffy, přemožitelka upírů (1997) (seriál)

jen mi vadí, že slayer přeložili tak absolutně nechutně jako přemožitelka. to už by bylo lepší zabíječka nebo ničitelka. přitom je to jen obyčejný bijec. slovo, kde se mužský tvar používá i pro ženy, protože v historii nebylo tolik žen bijců, aby pro ně vzniklo zvláštní označení. seriál je celkem akční, občas i zábavnej a milionkrát lepší, jak jeho předobraz, stejnojmenný film z roku 1993.

Sága rodu Forsytů (2002) (seriál)

Jen mi tu vadilo, že přestože kostýmy, výprava a i herecké výkony byly zvládnuty výborně, ale maskování herců jako sedmdesátiletých dědků nějak zklamalo. Když totiž celý seriál (snad doba padesáti let) každý z nich vypadá stejně, ani jim nezešednou vlasy a stárnutí je rozeznatelné jen vyjímečně, nebo když už jsou opravdu starší o těch padesát let, tak je něco v nepořádku. Soamesova manželka je odporně "dobrá", Jolyon odpornej správňák. Je to zvláštní, ale ze všech postav mi byl sympatickej jen Soames. Všechno ostatní byli lidi, kteří se přetvařujou nebo ze sebe dělají svatý. On si na nic nehrál. Ještě taková drobnost, už v předloze psal Galsworthy, aby byli lidé k Irene milejší a nesoudili ji příliš tvrdě, že by jejich manželství skutečně nikam nevedlo. Asi si sám uvědomoval, že všechny sympatie půjdou k Soamesovi, což se stalo i v seriálu. A teď bych ještě rád viděl i ten starší seriál o Forsytech.

Otčina (1994) (TV film)

Otčina se mi líbila, nápadem i zpracováním i hereckými výkony. Není tam nijak moc akce, nijak moc přetrikováno, nijak moc toho, co se líbí většině lidí dnes. Ale je to příběh o lidech, o lidskosti, o pravdě a její schopnosti vyjít vždy na světlo, přestože za velkou cenu. Filmování v Praze potěší, atmosféra snímku taky. Rozhodně jeden z nejlepších filmových projektů Rutgera Hauera v devadesátých letech a určitě nejlepší zpracování toho, co by se stalo, kdyby Hitler vyhrál válku.

Království prstenu (2004) (TV film)

Když si tak uvědomím, čí že to byla koprodukce, jsem až neuvěřitelně překvapenej, jak tenhle film dopadl skvěle. I když je tam spousta naivností, který jsou však zapříčiněný původní legendou z Eddy, nenašel jsem na tom nic, co bych nepovažoval za mnohem lepší než Jacksonova Pána Prstenů (jako komplet). Celkové vyznění je mnohem mně bližší, herci nejsou okoukaní, není tam žádná trapná akce ani přílišné patosování nebo tahání citů z diváka. Přestože jsem původní legendu znal již dřív, nevadilo mi ani občasné odchýlení se od originálu starého 1000 let. Třeba že Siegfried byl vychováván od malička, aby zabil Fafnira, že Regin byl Fafnirův bratr se kterým společně zabili svého otce kvůli prstenu Nibelungů (ten podle legendy plodil další zlaté prsteny, to byl jeho tahák na lidi). Že Siegfried spal s královnou Islandu jen proto, že Gunterův kůň odmítl projet kolem plamenů, kterými byla obklopena, že ona dohnala Guntera k vraždě Siegfireda, protože Brunhilda jí v záchvatu žárlivosti řekla o záměně manželů. A taky mi hodně vadily německý verze jmen převzatých od Richarda Wágnera (původně to má být: Sigurd, Brynhild, Krymhild, Gunnar, Fáfní apod). Je škoda, že to nevzniklo o pár let dřív, protože se vsadím, že by to mělo mnohem větší úspěch, než ten trikařsky nádhernej ale jinak veskrze prázdnej patetickej Pán Prstenů.

Bestie (1998)

taková televizní oddechovka. Pyun se musel tahat i za palce u noh, aby se takhle vytáhl. lepší film jsem od něj snad ani neviděl. a mimoxchodem srovnávat to se Sedm je hovadina, protože se stačí podívat už jen na jméno režisérů těchto dvou snímků. a pak už myslím není co řešit.

Cyborg (1989)

Líbí se mi tu atmosféra postapokalypsy, někdy je to opravdu před zhroucením, hutný a skutečně to vypadá dost zničeně a nemorálně. Záporák je tak zápornej, že víc už to asi nejde, měl jsem z jeho modrých očí nepříjemnej pocit i v dospělosti. Jenže příběh mi nikdy nešel na rozum a to už vůbec ne jako malýmu dítěti. Mátla mě podobnost Van Dammeovy lásky, kterou Tremolo zabil a toho kyborga, takže jsem myslel, že je to tatáž osoba. Dnes mi ten příběh přijde trošku moc jednoduchej, nepříliš propracovaný dialogy a vlastně jich je i málo. Ale jak už jsem řekl, tyhle nedostatky mi nahrazuje Van Damme v plné síle,výtečná atmosféra rozkladu a zmaru a nejlepší filmový záporák. A svým způsobem to vlastně až taková pitomost není, protože to minimálně zabaví.

Evoluce (2001)

už jen kvůli té zrychlené evoluci. na to muselo padnout nápadů, že je průměrný tvůrce hollywoodských bijáků ani nestihl zahlídnout. není to sice kdovíco, ale už jen ta evoluce je nádhera. a kde jinde by šampon proti lupům zachránil svět? a i když Julianne Moore vůbec nikde nemusím, lépe řečeno je mi tou roztomile myší tvářičkou absolutně protivná, tak tady jí to celkem jde. duchovny je dobrej jako vždycky, vojáci jsou klišovití jako všude.

Red Dwarf (1992) (TV film)

Jo, třikrát jsem se zasmál v tom dobrým slova smyslu (jinak nespočetněkrát hystericky). Když Krytenovi vypadly oči do kafe kapitánky (černoška!) a jeden z okolostojících maníků řekl, že některé národy to považují za pochoutku. Pak když Lister a Rimmer přišli do Krytenovy kabiny po té 3 milionleté stázi a našli Krytenovu hlavu na poličce. Lister se ho zeptal, co celou tu dobu dělal. Odpověděl, že četl cedulku Požární východ. A nakonec jsem se zasmál, když Lister hrdinsky mačkal čudlíky, aby nastavil kurs směrem k zemi a pokaždý se stalo něco jinýho. Z čehož mi přijde, že kdyby amíci natočili třeba pokračování a ne odznova, tak by to bylo mnohem lepší. protože tohle vymysleli sami a celkem to ušlo. Tím ale celá jejich invence a ta dobrá část zábavy končí. Jinak je to jen trapnej remake skvělýho seriálu, s absolutně zmršeným castingem (Craig Bierko je Lister!), hereckými výkony rovnajícími se téměř zabíjení diváka (a nezachrání to ani obvykle dobrej Llewellyn) a samozřejmě některými reáliemi Ameriky (baseballové kartičky místo knížek z knihovny, věta od Kris I love you ne nepodobná počítačovému viru stejného jména, černoši ve vedlejších rolích, aby se neřeklo, že je tvůrci utlačujou). Je to škoda, kdyby se to vyhlo všem nešvarům, mohli jsme se zase dál královsky bavit, jako u původního skvělýho seriálu.

Jack Rozparovač (1988) (TV film)

Divím se vůbec, že tohle je původně určený jen do televize, protože ani v kině by to nezapadlo (samozřejmě po mírném prostříhání). Určitě ta nejlepší verze Jacka Rozparovače, co jsem viděl. úžasný Michael Caine i Lewis Collins a dobové reáliepovedené.