V temném lese (2006)

Dva manželské páry si jedou odfrknout do jedné malebné chatičky na konci civilizace, aby daly svým životům a manželstvím nový dech a smysl. Tu se oba mládenci vydají na lov, aby přinesli ženám králíka jak řešeto, obohaceného značnou dávkou olova, když tu náhle zabloudí k jedné rozbořené chatrči. Co v ní najdou, se pak stane důvodem k nejedné smutné věci, kterých se dopustí všichni zúčastnění. Gary Oldman naprosto jasně vévodí situaci a celému filmu svým smyslem pro drama. Za ním v závěsu klopýtá Virginie Ledoyen se svým smyslným tělem, na kterém spočine oko nejednoho muže. Víc asi není, co by šlo o tomto hereckém seskupení napsat. Bylo to vcelku předvídatelné, nebylo to tak úplně všední, snaha byla patrná a občas jsem se opravdu bavil. Myslím však, že výsledný efekt se malinko minul účinkem. Ta sklíčenost a ten strach na mne zcela nedoléhaly. To, co do díla přinesl Gary, s ostatními herci jaksi vyprchalo. Navíc postavy byly psány trochu tupým brkem, takže o nějaké promyšlenosti tu nemohla být řeč. Na jedno podívání je tento thriller určitě snesitelný, ne-li dobře koukatelný, ale více bych si ho už asi nepustil. Slušných 60%

Apokalypsa v Hollywoodu (2013)

[ČSFD projekce] Parta herců se sejde v domě Jamese Franca v L.A. a užívají si večírek, když v tom se stane něco neskutečného. Zemětřesení, požáry, konec civilizace. Přežije jen hrstka z nich a ta teď bojuje ani ne tak o své životy, jako spíše o to nejcennější, duše. Ta zkáza kolem totiž znamená jen jedno. Apokalypsu. Když vypustím to, že ve filmu se prakticky nevyskytují ženy, krom Emmy Watson, která si tam střihla kratičkou, ale fajn roli, tak to zas tak hrozné nebylo. Dalo by se říci, že jsem se i dost zasmál. Tenhle tupý humor je tu totiž sklouben s něčím opravdu důležitým. Herci vystupují sami za sebe a neskutečně si ze sebe dělají srandu. Kdo je věrným filmovým fanouškem a zná jejich filmy, velmi se u toho nasměje. Ano, je to fekální humor, co nás provází skoro celým filmem, ale když to srovnám třeba s Klubem sráčů, je to neskutečný rozdíl. Myslím, že Channing Tatum v roli otroka byl taky super a málem jsem se podělal smíchy, když jsem ho tam tak viděl. Inu, myslím, že je to celkem neotřelá komedie, která si určitě zaslouží pozornost. Možná efekty působí celkem levně, ale i to se dá překousnout. Celkově za 70%

Líbáš jako Bůh (2009)

Rozvádějící se učitelka francouzštiny se jako malá holka zamiluje do postaršího světáka, ze kterého se posléze vyklube zadaný podpantoflák. Inu, námět celkem neoriginální, ale na české poměry vcelku slušný pokus. Bohužel herci v hlavních rolích pamatují, když Mrtvé moře bylo ještě lazar, a tak není pochyb o tom, že tento film je určen převážně postaršímu publiku, anžto mladistvé při pohledu na dovádějící důchodce určitě přejde smích, chuť k jídlu a záměr dožít se vysokého věku. Vousatými hláškami prošpikovaný scénář nepatří k nejzdařilejším a nevím, zda to neměla Poledňáková zabalit po legendárních filmech s Tomášem Holým. Na druhou stranu si tu nikdo nestěžuje na komunisty a druhou světovou, protože v produkování filmů na toto téma je Česko určitě špička. Někdy si tak říkám, jestli ještě vůbec dokážeme natočit normální a zábavný film, který by si zasloužil 5* bez jakýchkoli pochyb. Tohle je jen slabý průměr, ale přivřel jsem oko za snahu a udělil 3 hvězdy. 50%

2 zbraně (2013)

[ČSFD projekce] Dva drsňáci si takhle jednoho krásného dne ve tři odpoledne vyloupí malou banku v Mexiku. říkáte si: "Inu, což?" K jejich překvapení je v ní však nezvykle moc peněz. Než oba zjistí, jak se skutečně věci mají, jdou po nich snad všichni. Krást peníze se zkrátka nevyplácí, zvláště pak, když je v tom drogová mafie, CIA a ještě pár nasraných týpků v námořnické uniformě.. Tak prvně bych naprosto důrazně škrtl žánrové zařazení, protože tohle je čistokrevná komedie a pokud už bych tam něco zanechal, pak krimikomedie, to bude vůbec nejlepší označení. Dvojice Washington Wahlberg si skvěle sedla a naprosto dokonale se doplňovali. Nemůžu ani slovy popsat jak nadšený jsem z toho filmu byl. Jistě, není to žádný Shakespeare, ale tuctový blockbuster, který výborně pobaví na jedno zhlédnutí. Pak už se k němu člověk náhodně vrací jen když zrovna běží v televizi a na ostatních kanálech dávají Babicu, Vyhulené, Žumpastár nebo Argentinskou telenovelu, ale přesto jedno z příjemných překvapení. Závěrečnou scénu si sice mohli filmaři odpustit, ale i tak to byla pecka. 85%

Zmizení (2013)

[ČSFD projekce] Dvě rodiny si žijí klidný život na předměstí, když tu náhle zmizí dvě malé holčičky, z každé rodiny jedna, když se jdou projít. Začíná boj s časem při hledání podezřelých z únosu a beznadějné pročesávání lesa a okolí. Policie a otec jedné z dcer mají odlišné názory na pátrací metody. Kdo odhalí zločince dřív? Musím uznat, že tohle byl svěží vítr do mých filmových plachet, protože letošní rok byl velmi bídný na slušná dramata a skvělé filmy vůbec. Tady jsem měl zas pocit, že hltám každý záběr a 146 minut filmu utíká jako půlhodina. Skvělé herecké obsazení, kde musím obzvláště vyzdvihnout mého oblíbeného Gyllenhalla, který se opravdu předvedl v tom nejlepším světle. Tenhle klučina z Říjnového nebe, Mariňáka, Zdrojového kódu atd. nám toho už ukázal mnoho a ještě hodně ukáže, jestli bude dostávat tak solidní příležitosti. Jackman mi tu spíše nesedl, protože role nebyla v jeho stylu. Poctivého amerického fanatika a katolíka jsem zažil v Kazatel Kalašnikov, kde to bylo k uvěření. Tady to bylo ale jen takové nevhodné plácání o bohu jako podkreslení dramatické situace. Skutečně, kdyby si to filmaři odpustili, asi bych z toho filmu měl ještě lepší pocit. Možná jsem malinko přestřelil s hodnocením, ale po dlouhé době jsem odcházel z kina v dobré náladě a to je to hlavní. Když vás film nadchne a pobaví. Krásných 90%

Čtyři minuty (2006)

Stařičká učitelka hry na klavír dochází téměř celý život do ženské věznice, aby v místních odsouzených probudila lásku ke hře na tento úžasný nástroj. Při jedné bohoslužbě si všimne mladé Jenny, která opakuje prstoklad skladby, kterou právě hraje na varhany. Tu se začíná souboj pýchy, nervů a sebezapření mezi těmito dvěma při snaze vykřesat v Jenny znovu jak lásku ke hře, tak k životu samotnému. V Německu se občas urodí skutečně silné a zajímavé drama, které skutečně stojí alespoň za povšimnutí a toto k nim skutečně patří. Když opominu vcelku nelogické vedení věznice a prakticky volný pohyb trestaných, odsouzených za vraždu, pak se na to koukalo velmi dobře. Takováto dramata určitě nesnese každý, ale mám za to, že svého diváka si tento film najde. U mne velmi pěkných 75%

Gravitace (2013)

Vesmír. Nekonečné rozlehlé vzduchoprázdno, ve kterém nemůže existovat život a panují v něm extrémní podmínky. Představa toho, že se v něm ocitnete sami, je velice děsivá a skličující. A přesně o tom vypráví tento film. Nápad celkem jednoduchý a zajímavý. Když vzpomenu Odyseu nebo Moon, je to obdoba takovýchto "osamělých" vesmírných dramat. V těchto ale nemuseli aktéři řešit akutní nebezpečí a nepotýkali se s tak intenzivním strachem o život. Na jednu stranu to dává filmu dávku akčního napětí, které doprovází ticho i při mohutných explozích, jelikož ve vesmíru se nešíří zvuk, což se mi líbilo a dodávalo všemu na věrohodnosti. Bohužel se to vše nějak odehrálo mimo mě. Byl jsem spokojen s provedením, ale hlavní záměr režie mi nějak unikl. Kdyby měl celý film 20 minut, asi by měl stejný efekt. Zkrátka to bylo takové velké a pěkné nic, rozplizlé do hodiny a půl. Samozřejmě zakončeno po emericku, což ve výsledném efektu ještě víc ubralo na kráse celkovému hodnocení. 3D efekty tu byly pramálo platné a rozhodně nečekejte další Star Trek, protože kdybych na to šel ve 2D, rozdíl bych patrně postřehl tak ve dvou scénách. Váhal jsem, zda ocenit toto dílko dvěma, nebo třemi hvězdami a nakonec přimhouřil oko. Bohužel, v mých očích se žádná velká estráda nekonala a do teď mi v uších zní hekání, sípání a štěkot Sandry Buldokové, která mne neskutečně srala celý film. Stručně řečeno - předražený a přeceňovaný spořič obrazovky. 55%

Mortal Instruments: Město z kostí (2013)

Mladá a jemně tupá (není blondýna) Clary si jednoho dne začne čmárat po stěnách rohatou piču a to samozřejmě znepokojí její matku. Tato jí samozřejmě tají děsivé tajemství, které se jí už už snaží vyklopit, když tu náhle po krátké potyčce se dvěma svalnatými hromotluky vyžahne skleničku Domestosu a upadne do kómatu. Když se dcera vrací domů, nalézá zde jen spoušť a děsivou obludu, před kterou jí zachrání spanilý blonďatý ohyzd, kterého potkala tuhle dole v baru.. od této chvíle už je jen hůř.. jak pro herce, tak pro diváka. Dál už snad raději nebudu vyzrazovat, že je tento film naprosto stupidní, míří naprosto přesně na cílové publikum mladistvých děvčat s provlhlými kalhotkami a bez zkušeností s menstruačním cyklem, a jelikož už nám Robík Patyzónů malinko vyšuměl, je tohle nový hit v našich kinech. Opět tu však nalezneme vše co frčí. Démony, upíry, vlkodlaky, milostný trojúhelník, incest, nesmyslné souboje popírající fyzikální zákony, neforemné strohé herce s tupými pohledy a mnoho dalšího. Výborná je i hudba, kterou herci místy přeřvávají a skloubením s vyzváněním ajfounu je téměř dotažena do dokonalosti. Zkrátka a jednoduše, pár nezletilých lidí si zase přijde na své a zbytek bude jen kroutit hlavou nad otázkou, kdy že to ty filmaře přestane bavit a do kina už se normální divák nebude muset bát. Vyhozené peníze, ztráta času.. ale chvílemi jsem se i zasmál, když jeden z diváků v zadní řadě vtipně komentoval děj. Snad i za toho dávám tu jednu hvězdu. 20%

Torus (2003) (TV film) odpad!

Nemá cenu se zde sáhodlouze rozepisovat o ději, neboť ten je zde naprosto opomenut a prakticky neexistuje. Pár nesympatických herců tu nesmyslně a chaoticky pobíhá od čerta k ďáblu, do toho mezinárodní válečný konflikt USA, Ruska a Číny. Navíc se ze zemského povrchu vynoří mimozemská tělesa, která způsobují katastrofy biblických rozměrů. Ano, je to takový eintopf. Jako když kočička s pejskem uplácali dort z kdejaké sračky a i taková pachuť vám zůstane v ústech po zhlédnutí tohoto ..čehosi. Ruce pryč! 5%

Zpráva o Europě (2013)

Nač mařit čas na Marsu, když tu máme daleko zajímavější objekty ve sluneční soustavě. Například Jupiterovy měsíce, jmenovitě Europu, na kterou se vydala mezinárodní posádka, aby prozkoumala povrch tohoto tělesa. Ten je tvořen převážně ledem a pod ním se rozprostírá nekonečný oceán. Nalezne tu posádka jedinečné mise něco zajímavého? Vzhledem k tomu, že je toto dílo tvořeno jakousi slepeninou záznamů videa z lodi, asi nám to už astronauti sami osobně nepoví. Vskutku, je návratem do minulosti a odkazem na nesmrtelně zdlouhavou sbírku obrázků vesmírných těles, klasické hudby a Europu v díle 2001: Vesmírná Odysea. Na druhou stranu je tu i kloudný děj, takže se člověk nemusí s kávou v ruce nutit do bdělého stavu neustálým štípáním a mnutím zrakového ústrojí. Bohužel i tak je to celkem předvídatelné a nijak dramatické ucourané cosi, co nedokáži sám přesně definovat. Inu, bylo to celkem solidní, ale do opětovného zhlédnutí bych se přinutil jen bičem a na to se mám až moc rád. Takový lehký nadprůměr na jedno odpoledne. 70%