Obvyklí podezřelí (1995)

Banda lumpů je jednoho krásného večera seskupena na jedné policejní stanici. Místní policie prověřuje jednu loupež nákladního auta plného zbraní. Nikdo z recidivistů samozřejmě ani necekne. Tu se tito spolčí, aby provedli jednu "prácičku" tzv. na přilepšenou. Zapletou se však do tak spletité pavučiny intrik, že vyváznout se zdravou kůží bude velký problém. Za vším stojí záhadný a mýtický Kayser Sose, o kterém si tu leccos vyslechneme. Na první zhlédnutí určitě neobyčejný film, který je prošpikovaný mafiánskými podlostmi a drsnými hláškami. Když však pomine kouzlo záhadného Kaysera Soseho, už to není nic moc extra. Nicméně Kevin Spacey tu zahrál bravurně, a spolu s ním i ostatní z hvězdného obsazení. Není div že si tento kousek vysloužil několik zlatých pajduláků. Bohužel, toto dílo není nadčasové a pomalu nám stárne. V přehršli nových detektivních hlavolamů je tohle jen jeden z mnoha, i když neobyčejný. Pro filmového fanouška určitě povinnost zhlédnout. 85%

Těžké časy (2009) (pořad)

Syrový pohled na život ve vězení, svázaný pravidly a okleštěný o základní práva lidské svobody. Jediné, co mi malinko chybělo, byl detailní popis činů, za které jsou tam ti zákazníci ubytovaní. Asi by to vrhlo jiný pohled na to vše, co je v tomto dokumentu zobrazeno. Závěrečná řeč jednoho z dacanů totiž obsahovala, jak se musí držet a bojovat, aby ho vězení nezlomilo. Že jen opravdu silní a chytří to tam přežijí. Skoro to znělo, jako by se jim dělo nějaké příkoří a nebyl to trest za čin, který spáchali. Také je to pohled především do amerických věznic, což malinko zkresluje divákovo povědomí a názory na obecné režimy věznic po celém světě, kde jsou podmínky zcela jiné. 70%

Den nezávislosti (1996)

Zas tu máme ty zpropadené emzáky, kteří se snaží zničit matičku Ameriku.. Pardon Zemi! Málem jsem zapomněl na ty ostatní bezvýznamné státy. Pak už je to jen o siláckých řečech, bezradných brečících pánech, kteří předtím vedli silácké řeči a prezidentovi, který je vlastně vesnický balík se strašně ušlechtilým srdíčkem, a jenž odvážně nastaví emzákům vlastní prdel! Spolu s ním nemůže chybět černý elitní pilot a super geniální vědec. Tohle trio je zkrátka sehraný tým a jak to dopadne se dozvíte v této epicky trapné symfonii na americkou pýchu, patriotismus a hrdinství. Těšte se na mraky klišé, nikdy nekončící ultra vtipné hlášky, úryvky z bible a velmi silné projevy, plné potlesku a slz! Sám mohu přiznat, že je to tupý a debilní film, který ovšem nějak k Americké tvorbě patří. Bavil jsem se a bral jsem to jako Policejní akademii. Jen jsem stále čekal, kdy se už konečně v záběru objeví komisař Lassard a Mahoney! Inu.. velmi silné poklepání američanů na vlastní ramena! Vynikající parodie na sci-fi. Komedie nevídaná.. 60%

Endtrip (2013)

Chaotická směs nesmyslných 3D obrázků, které tvoří jakýsi vnitřně sdělný odkaz o škodlivosti drog. Přes vizi ráje až po krutý konec. Záměr sice ušlechtilý, ale provedení malinko na prd. Věřím, že se to dalo sdělit i krátkým titulkem "Neberte drogy, zhebnete".

Elysium (2013)

Píše se rok dva tisíce nevím kolik, ale je to prostě hodně moc moc před námi. Tu se nám naskytá pohled na vrcholně demoralizované lidstvo, kterak se lopotí v prachu a bordelu, přemnožené a ponechané takměř svému krutému osudu. Když však vzhlédneme k nebesům, ke kterým bychom rádi, však hrouda nám nohy víže, spatříme tam v tmách a nekonečném prostoru ráj zvaný Elysium, ustrnulý nad osudem pozemských krys, kde elita zámožných hrdobců tu přesladce si žije. Objeví se však jeden muž, který měl již od malička drobné pletky se zákonem, jeden by řekl omezený recidivista. Jako diváci se k němu připojíme v den, kdy má ten klučina ale opravdu velikou smůlu. Zlámaná hnáta, přísné "ty, ty, ty" od prokurátora a smrtelná dávka ozáření, to jsou snad jen nejdůležitější body jeho programu v den, který lidé laškovně označují termínem "blbec". Kdyby za to vše nemohlo jeho slabší IQ, asi by ho i někdo politoval. Jelikož nemá co ztratit, neboť jeho zářná budoucnost čítá toliko pět dní a v Elysiu jsou schopni ošetřit prakticky mrtvého, vyzvrátí oběd, polkne pár pilulek viagry, potlačí v sobě nemoc z ozáření a vydává se na dobrodružnou cestu až tam, kam orli nelétají, aby posléze nesobecky zachránil sebe.. no a nikoho jiného. Nebudu tu líčit, jak ta krásná pohádka skončí, ale je vskutku napínavá až do poslední chvilky! Takže děti neváhejte a šupky do kina. Pokud máte zvláště rádi záběry z kamery, kterou drží epileptik při plném záchvatu, pak je to něco pro vás! Absence vtipných scén ve mně evokovala dojem, že rejža to vše myslel skutečně vážně a nechtěl se snižovat k nějaké trapné komediální sračce. Takže pokud vám při závěrečných scénách neukápla ani slzička, jste bezcitní a cyničtí.. fuj! Když tedy pominu chabý scénář podle pohádkových předloh, tupé výrazy Damona, který je schopen běhat i s nožem v žaludku, škubané záběry kamer a vesměs nesmyslný konec, pak se to docela dalo. Asi jsem měl výjimečně dobrou náladu, protože i takový propadák se mi vcelku líbil. Nevím, zda bych si to pustil ještě jednou, ale když mě někdo připoutá omylem k židli ve sklepě a pustí mi to, vysměji se mu a vykřiknu směle "Twajlajt nebo Pacific Rim tam nemáš?".. po dlouhém rozmýšlení 60%

Policie (1985)

Velmi průměrný detektivní počin s Gérardem Depardieu a Sophií Marceau. Hodnotit není co, jelikož samotný film toho mnoho nenabídne. Největší devizou je asi syrovost a nekompromisní otevřenost, ale jinak je to opravdu slabota. Depardieu to malinko tahá z bahna svým šarmem, stejně jako Marceau svou občasnou nahotou, ale tohle dílko se člověku okamžitě vytratí z hlavy. Takové béčko z francouzských dílen. 55%

Maverick (1994)

Humorný western plný veselých scén. Navzdory tomu nepůsobí jako parodie, ale má celkem solidní atmosféru. Bere si to nejlepší z obsažených žánrů. Člověk se neustále baví. Přestřelky, rafinované podvody a zvraty, pokerový turnaj. Dlouho jsem tenhle film nějak nemohl strávit, ale nakonec jsem dospěl k názoru, že pět hvězd si zaslouží. 90%

Život je krásný (1946)

Trochu zvláštní příběh o životě muže, který zdánlivě nikdy nedosáhl svých snů a cílů. Jeden vážný incident ho dokonce přivede k přesvědčení, kdy má pocit, že by se vůbec neměl narodit. Pak mu ale jeho strážný anděl ukáže, jak by to bez něj na světě vypadalo. Moc se mi líbil tento krásný film s velmi solidní atmosférou. Nepřišel mi příliš vánoční, i když je tak prezentován. Jeho pohoda ale nakonec najde cestu do každého srdce. Některým přišel nudný a zdlouhavý. Mně naopak velmi příjemný a se svým osobitým tempem. Uvidím, jak na mne zapůsobí, pokud si to pustím o vánocích. 90%

Duna (1984)

Duna. Planeta, na jejímž povrchu se rozprostírá nekonečná poušť a písečné nekonečno rozorávají obří červi. Přesto je tento kus nehostinného vesmíru jedním z nejdůležitějších míst díky výskytu jistého koření, které má neobyčejné vlastnosti a nikde jinde se nenachází. Kdo získá kontrolu nad touto planetou, získá kontrolu nad celým vesmírem. Kultovní román Franka Herberta, který je předlohou pro tento celkem slušný film, je jedním z milníků sci-fi literatury. Bohužel musím říct, že konečná podoba (viděl jsem jen kratší verzi) není zcela dle mých představ. Hvězdné obsazení lahodilo mému oku, ovšem efekty velmi pokulhávaly, a když vzpomenu na hvězdné války nebo vesmírnou odyseu, je to celkem škoda. Vše šlo zvládnou daleko líp a stáří filmu nemuselo tak výrazně bít do očí. Dramatičnost a neskutečná vleklost filmu mi zas až tak nevadila, ale oproti knize to zkrátka nebylo vůbec tak záživné. Smělý pokus zfilmovat tento kolosální počin tedy pro mne zůstal někde na půl cesty. Pro fanouška je to jistě povinnost, ale pro normální smrtelníky zřejmě jen táhlá mučivá zkušenost. Já jsem tak nějak uprostřed, takže dávám solidních 65%

Kick-Ass 2 (2013)

[ČSFD projekce] Z odkazem na komentář k prvnímu dílu musím uznat, že dvojka je zcela jiná. Přibylo uvěřitelného násilí, humorných scén a dramatičnosti ve vztazích hrdinů. Dave je znuděný a touží se vrátit mezi superhrdiny. Mindy zase dá slib, že už nikdy superhrdinkou nebude a bude žít normální život. Oba nakonec zjišťují, že skutečný život je zcela něco jiného, než si představovali. Opravdu solidní představení Aarona Johnsona, který ovšem spíše sekundoval Chloë Moretzové. Přišlo mi to, že Dave je spíš postava pošuka a skutečné drama se odehrává v životě Mindy, která to dokázala i solidně zahrát. Proto to zlepšení v hodnocení. Štěk Jima Carreyho stál taky za to. Musím přiznat, že druhý díl jsem si užil daleko víc. Uvidíme, jestli scénáristé dokáží vyprodukovat ještě díl třetí, nebo to už raději vzdají. 80%