Predátor: Kořist (2022)

Tak se tu fandové dredatého mimozemšťana konečně dočkali a nedopadlo to vůbec špatně. Musíme samozřejmě přihlédnout, že to rejža Trachtenberg s Aisonem vzali nadšeně jako vděčnost za neutuchající fandovský hlad po monstru, který během složitých covidových dní nadešel a od průměrně srandovního Predátora: Evoluce se nic jiného nežli pár povedených mikro videí na youtube s tématem této potvory už neudálo. Stačil nápad předběhnout dobu o pár set let zpátky, napojit artefakt darovanou bambitku panu Gloverovi z druhého dílu a pozvat pár lidí do lesa, kteří si to rozdají s lukem proti supr vesmírnému ostří. Film je okatě věnován památným scénám z Arnoldova Predátora, který je absolutním králem v této frančíze a vlastně mi režisér i vtipně připomíná, proč bychom to nemohli. Však se příběh odehrává v roce 1719 a všechno, co udělá původní obyvatel či predátor je čistě první vyústění dramatických chvil, které se v osmdesátkách opakují a korespondují zvyky vesmírného prevíta. Potěšením je jednodušší kostra příběhu, hutný zvuk a vizuál, který energicky a krvavě graduje s tím, jak se monstrum stále více přibližuje na vrchol potravního řetězce. Uvidíme ho v celé své kráse skutečného, tak jak by se líbil samotnému Stanu Winstonovi. Opakem je přílišná snaha jít dnešní mládeži na ruku, takže si o původních dobových postavách můžete tak trochu nechat zdát. Doba zpodobněná ve stylu Revenanta se tu nekoná, ať už od požadavků producentů či jen, že se lépe mladý divák stotožní s dívkou či chlapcem podobného rázu jistě i s přispěním anglicky mluveného, který mi úplně nesedl. Chtěl bych vidět verzi plně mluvenou tehdejší indiánštinou, jenže tam už začínám narážet na koho že je film zaměřen? Na fandu chroustajícího brambůrky u tv nebo historika s ledovým čajem? Přesto film jako předátoří jednohubka zapůsobil dobře nejen na mě, ale podle streamovací služby Hulu i na mnoho předplatitelů po celém světě, takže se o pokračování nemusíme bát. 75%

Vyšehrad: Fylm (2022)

Fylm pro všechny, kteří mají rádi seroš s Lavim a kteří se zas a znova rádi smějí blbým a ještě blbějším vtipům. Se svojí přirozenou sprostotou hlavního protagonisty vás protáhne nejhlubším análem fotbalového světa. Do kopaček se obují sparťani i sešívky a spousta celebrit sportovního nesportovního světa, veškerá nakloněná rovina pánů rozhodčích, bez kterých by fotbal vlastně nebyl fotbalem. Štáfek se nám tu snaží vyrůst cepovaný vlastním synem a mistr Hanuš nám tu v jedné nezapomenutelné scéně přizná estébáka se vší parádou. Všem šmejdům od táty Berbra děkujeme za inspiraci a smažte se v pekle. Mínusem je občasné vypadnutí z tempa a podivný střih, který nahrává slabšímu vypointování na konci scének, které smrdí troškovinou. Dávám ale za 4. Je to oddychovka, u který se zasmějete a vypnete mozek, protože jak se říká kopačky nebejvaj zrovna mentální atleti a tenhle film to vlastně celý pěkně ztotožňuje. 75%

Deset chyb, které potopily Titanic (2019) (TV film)

Všechno se sešlo v jeden den na blbém místě. Další z dokumentů po vzoru efektu motýlích křídel, vyvoďujících, co všechno přispělo k tomu, aby sme si památku lodi připomínali každé Velikonoce u Lea a Kate...

Poslední souboj (2021)

V dobách 700léta páně zpět byste někomu ukázali kouzlo odpudivosti magnetu a skončíte na nejbližsím stromě. Ve skutečném příběhu ve Francii žena vsadila všechno co měla na poslední souboj posvěcený bohem. Mistrem Scottem zrežírovaný kousek vám dá opravdový kuk do středověké Evropy, kde řešili stejné problémy, ale trochu jinak. Parádní exteriéry a interiéry. Nádherná kamera a citlivé mimiky předních herců. Zapadne jako historická klasika, která se jednou za čas připomene. 80%

Gump - pes, který naučil lidi žít (2021) odpad!

Tragikomedie lacinýho výplachu ve stylu rozplizlých srdceryvných hudebních klipů na trapné lásky, ze kterých vznikají mámy samoživitelky. Žádný příběhový ukotvení, emoce psí, žádný emoce lidský. Tady někdo zapomněl vést profi herce aby hráli..pane Brabec, na tuhle židli ne.. - otřesná hudební složka klavírního recitálu, která vrtá díru do hlavy. PS: Za zvířátka nedám hvězdu i kdyby se na hlavu stavěla. uff

Zelený rytíř (2021)

Zvláštním způsobem se často dostávám k projektům studia A24 a baví mě. Baví mě jejich nezávislost a neotřelost zfilmovaného materiálu u příběhu, který vymýšlí Merlin nebo sám život. V tomhle případě mě nad půvabnou scénografikou a velkoryse zahranými postavami by fisrt class english actors, zaráří nesnaha zajít hloub a více do krve. Příběhem nenabízí více nežli Třetí princ či Princ a Večernice. O to víc je škoda opravdu pěkně rozehrané pohádky, která měla zhnusit a šokovat a na konci okouzlit..++za hudební a zvukový doprovod, Hart s týmem excelentní práce! 70%

Klan Gucci (2021)

Dramaturgicky se z rodiny Gucciů už nepodařilo více dostat ani samotnému Ridleymu, tak alespoň dosáhli neřestné 160minuté stopáže, u které může nejeden upadnout do snů o drahých značkových hadřících. Spíš nežli skutečným příběhem a hereckými snahami o italský přízvuk si budu pamatovat tenhle kousek z důvodů začátku ukrajinsko-ruského konfliktu. Bylo to při tomhle filmu, kdy přišla zpráva o vypnutí ruských komunikačních kanálů kolem 1 ráno a zahájení útoku na suverenní stát ve  4 ráno 24.února. Psychopat Putin se zapisuje do dějin a po vzoru minulých diktátorů vrací Rusko do temného věku uzavřené společnosti na dlouhá desetiletí. Bravo o tom se budou děti učit. 65%

Černobyl (2020) odpad!

Původně sem chtěl dát hvězdu za řemeslné zpracování, protože tvůrci věděli, co dělají, ale kdyby do toho nezasáhla ta zpropadená propaganda. Příběh nejhorší jaderné katastrofy se umě vyhýbá zodpovědnosti a líčí nám tu především sovětskou prózu o složitém vztahu kadeřnice a nezničitelného hasiče v příjemném prozápadním odéru smradlavého bolševismu. S verzí HBO to nemá nic společného, protože i když je film věnován likvidátorům, ve skutečnosti tam nikdo takhle netrpěl a neumíral všechno to jsou lži a výmysly imperialistických zápaďáků! ;) 10%

Projekt Adam (2022)

Malá odpolední scifárna na zakázku po kafíčku v neděli pro celou rodinu. Dětský prvek zvídavého kluka s jiskrou v oku spolu s Ryanem řeší s nadhledem těžké téma cestování v čase ovšem bez otravných vědeckých propočtů a kauzalit vesmíru. Trocha té rodinné chemie a pár vojáků z budoucna, kteří jsou ovšem úplně k ničemu, takže se nemusíte bát. Všechno dosáhne své správné fixní pozice. Pro fanoušky cestování v čase příběh nedává nic nadstandartního a do světa budoucnosti se nepodíváte i přesto, že na tom makali čtyři scénáristé.. slabota zřejmě i finančně.  45%

Dům na samotě (2022) (TV film)

Slabé drama spolu s hereckými výkony, které nepodpořil scénář. Luboš Veselý by potřeboval spíše mladého energického koně a Arichteva zřejmě zaujala s výstřihem po porodu na castingu, jinak si zbytečnou pózu před kamerou neumím představit. Příběh se motá kolem propletence několika postav, aby byl vcukuletu dopaden původní vrah, na kterého se skoro zapomnělo? Jachnická-Holub-Schmitzer něco zahráli. 30%