Prst na spoušti (2016)

Strohý dokument jako jsou protagonisté a jejich neochvějná víra v Alláhův fatalismus. Jak by řekli oni, pro nevěřící je nemožné pochopit, proč jsou tak oddaní a proč dokáží potlačit základní lidský pud sebezáchovy, vše otáčí a s radostí vstupu do muslimského nebe nechávají své pozůstalé tváří v tvář v nikdy nekončící svaté válce. Každá doba a každá forma vládnutí má svá pro a proti, nezlobte se na mě, ale kdo dohnal manipulaci společnosti, týrání a sebeobětování k dokonalosti? Náboženství vedené lidmi.. 75%

Melancholie (2011)

Vzrušující představa, kterou je Melancholia prosycena od začátku do konce...nikdo tam nahoře není, nikdo nám nepomůže. Miluju tu zoufalost kombinovanou s vrcholným rituálem moderní lidské společnosti. 90%

Já, robot (2004)

Recyklace starých zákonů robotiky od Isaaca už je dnes ta tam. Dnešní filmoví roboti a androidi jsou mnohem vyspělejší a uvěřitelnější, navíc z nich jde fakt strach. Will hrál dobře týpka nad věcí jemu to sedí, bohužel svět, do kterého ho Alex Proyas vhodil už tak uvěřitelný nebyl, moc sterilní, moc digitálního hnoje bez života. 55%

3 from Hell (2019)

Úlet do lascivní filmařiny okořeněné tupým násilím beze smyslu a neustálým kamerovým ukájením nad Sheri Moon. Bill Moseley jako hipí-Manson mě neutáhl. Lunapark s kapitánem Spauldingem byla jiná káva, kde jsou ty časy.. 25%

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019) odpad!

Mačochistická blbina o přeměřování ptáků dvou nabubřelých mlátiček ještě stále nedosáhla vrcholu. Vůbec nechápu, čím chtějí tvůrci pomoct světu s filmem, ke kterému vám stačí půlka mozku. Ani vykulená Vaneska s prodlouženými řasami ani můj ´´oblíbený´´ Idra z futuristicko-transformátorového světa, nebo co to bylo, nepomohl. Jeden z těch filmů, kterému i v jeho naprosté a odporné jednoduchosti nerozumíte. Paul Walker se zase v hrobě otočil... 10%

Kde je moje tělo? (2019)

Niterné, oduševnělé, smutné, životně pravdivé do nejmenšího detailu. Citlivý příběh kluka, který si ve svých vzpomínkách nahraných na kazeťáku, tak strašně přeje ošálit osud. Animák, který vás dojme k slzám pokud jste správně naladěni duševní hloubkou a dostatečnou citlivostí. Jednoznačný vzkaz... važte si všeho, co máte a nepřestávejte bojovat... 85%

Velký šéf (1969)

Má to punc praštěných komedií ze sedmdesátek, bohužel film je komponován i současně jako velkofilmová a výpravná loupež s mnoha většími postavami, ve které se Niven, Bourvil, Belmondo, Wallach a jejich gagy roztříští a schovají v trapném ohňostroji. Kdo ale zasvítil jako hvězda na nočním ledovém nebi pro lačné oko mužů, okouzlující Silvia Monti. 65%

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Svou dobou parádní dobrodružná jízda se skvělou hudbou a atmosférou velmi podobné hře, kterou jako bývalý herní závislák mohu posoudit. A hle Lara má prsa a pak že to nejde. 75%

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Vánoční pohádka je tu a s ní i kolotoč peněz, které se očekávají do kasičky studia Disney. Tržby asi vyjdou, co ale nevyšlo je představa fanouška ságy SW, kdy jsem si při usednutí do sedačky vzpomněl na královskou jízdu v podání Episody I s před 20lety. Roky utekly a já bych potřeboval být zase školák, protože jinak mě tato závěrečná část prodané Lucasovi ságy už v ničem neoslňuje. Stále stejná řeka, tatáž recyklace všeho, co jsme už viděli je doslova nacpáno do dlouhé stopáže, která mi přišla ještě delší než je. První hodina skutečně utíká během až zbrkle rychlé akce, kdy scéna střídá scénu bez nějakých složitých monologů, dialogů, pak přijde rána palicí a postavy se neustále o něčem přesvědčují a neustále dlouze a zasněně zírají někde do kamery či těsného prostoru vedle ní. Tempo se stává vražedně pomalým. Hlavou začnou chodit podivné myšlenky, jak se dokáže ten kluk vedle dvě hodiny v kuse cpát popkornem? Proč žádný imperiální pěšák nikdy nic netrefí z pár metrů? Vypnul jsem sporák? Míhají se tam nové i starší postavy, které dostávají opravdu minimum prostoru, v podstatě se vám jen ukáží na SW molu v hezkém oblečku, sem tam přijde opravdu odzbrojující překvapení, u kterého se spíše křivě pousmějete současně s tím, jak tam stále některé důležité postavy umírají a zase se oživují, takže si v duši říkám: ´´kdo tam sakra už umře a zůstane umřelej??´´ Dlouze se vám ale zubí svoji perfektně vybělenou čelistí Daisy Ridley, která zjišťuje, že jako Jedi má schopnosti fyzické a duševní přesahující sílu všech předcházejících Jediů či Sithů a musí vyřídit starého známého záporáka, který láká na klady prostoru své ultimátně převeliké síně s luxusním trůnem pro temného vůdce. Jen by mě zajímalo, jak to vytápí nezbeda. Vrcholem celého filmu je monstrózní akce, kde jsou všichni a všude a všechno jiskří a bouchá. Efekty jak se patří dokonalé stejně tak hudba Williamsova orchestru. To je taky asi snad jediná jistota, která se nesmí měnit a na co se nedá zlobit. Do ostatních věcí se fušovat dalo a asi mělo, jenže velké studio je zakleté SW závazky, která se nesmí měnit a podle toho také konec série vypadá. Pro sběratele povinnost koupit originál, pro ty co se nenechali zlákat chvilková záležitost, která brzo asi přejde na stranu Star Treku. S lítostí říkám, i přes jakousi představu potenciálu došel pohádce dech a současnost zřejmě ovládnou odvážnější a chytřejší minisérie s tématikou malých postav SW. Lucasův odkaz pravověrných Hvězdných Válek přesto zůstává v prvních klasických filmech i v jejich třech pokračování k doplnění staré trilogie, na to už nikdy scifi fanda nezapomene. Díky 60%

Jak si nepodělat život - Beze stopy (2019) (epizoda)

Televizní nadprůměr, z minimalistického příběhu o pár postavách, lese a sem tam využitých chat se nám líhne zajímavá substance životních osudů, které se přilepí na vlastní vůlí hnanou postavou žít nenápadně a neškodně mimo většinu lidí. Krásně jak je zde vidět profesionalita pana Vetchého, který opravdu dává jinou úroveň herectví s prominutím vedle mladých herců je o to ještě větší. Trošku jsem měl problém s komicky přehrávaným Švarcem z počátku. Časem se ustálil a konec už jsem prožíval, tak jak se má. Za každou malou zajímavost jsem u ČT rád. 70%