Malé ženy (2019)

Šel jsem do toho po pravdě značně předpojatý. Očekával jsem stejnou fádní nudnou romanťárnu, jako byla Nit z přízraků (u mě odpad). Byl to poslední film, který mi zbýval zkouknout před vyhlášením Oskarů z hlavní kategorie, a ačkoliv jsem si byl stoprocentně jistý, že toto vítěz nebude, přišlo mi zajímavý po letech zase mít možnost srovnat všechny nominované filmy. První půl - tři čtvrtě hodinu jsem se neskutečně nudil a kladl jsem si hlubokou otázku, proč takové filmy vůbec vznikají. Postupně se to ale rozjelo a nakonec musím říct, že se mi ten film vlastně dost líbil - a z tohoto subžánru (holčičí kostýmní romantický drama) je to asi to nejlepší, co vzniklo. Greta Gerwig umí - dokáže mě zaujmout i u filmů, které by mě podle anotace vůbec neměly bavit. Z hereckých výkonů musím vyzdvihnout jako vždy skvělou Saoirse Ronan, Timotheho Chalameta i nový objev Florence Pugh. A Oskar za kostýmy naprosto zasloužený.

Králíček Jojo (2019)

Nebavil jsem se. Pár humorných scén ("O co jsem přišel?" - "No, jen jsme si tu zaheilhitlerovali s mladým, pak jsme heilhitlerovali vám a nakonec tomu, co přišel s váma."), pár silných scén (zásah Gestapa, u toho se atmosféra dala krájet), a jinak celkem vata... Přišlo mi to hrozně neautentické, to vůbec nebylo nacistické Německo, ale zkreslená americká představa o nacistickém Německu od někoho, kdo nemá o historii a vůbec o Evropě ponětí. Nebudu si stěžovat na angličtinu, beru to prostě jako dabing, kdybych se díval na český dabing, tak budou mluvit česky a taky mě to nebude rušit... Samozřejmě to ve mně zanechalo nějaké pocity, ale jako film se mi to prostě moc nelíbilo.

Nový papež - Epizoda 1 (2020) (epizoda)

Slintal jsem blahem. Každý záběr i každý dialog naprosto vymazlený, výborný scénář, popkulturní odkazy, no prostě naprostá dokonalost.

Tátova volha (2018)

Komedie, ve které není jediný vtip. Hledání, které není hledáním. Hezky natočené plytké nic.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

První půlku jsem si naprosto užíval - výborný příběh, Rey konečně začala používat sílu (souboj s Kylo Renem o transportér!!), scéna na základně First Order, všechno byla paráda... Ve chvíli, kdy se Rey dozví, kdo vlastně je, se všechno začíná kazit. Zkáza je pak dokonána v nesmírně debilním souboji na troskách Hvězdy smrti. Závěrečná bitva nedává vlastně vůbec smysl. Vizuálně poměrně solidní pokoukání, ale ty odkazy na jiné filmy hraničí až s vykrádačkami: úvodní scény Matrix, rozbouřené moře na Endoru - Interstellar, přílet "amatérské" flotily do závěrečné bitvy Dunkirk, celá planeta Exogal připomíná vizuálně Mordor, líbačka mezi Rey a Benem jasná Šípková Růženka, závěrečná objímačka je jak z Harryho Pottera... a tak bych mohl pokračovat. E8 byla parádní, tohle byl vskutku průser. Přitom ten příběh šlo mnohem lépe zakončit: kdyby Rey kuchla Palpatina, spojila by v sobě obě strany síly, stala by se vůdcem Sithů i Jediů a v míru by vládla celé galaxii...

Manželská historie (2019)

V podstatě průměrný film s několika vynikajícími scénami (úvod, hádka, soud atp.), výbornou kamerou (detaily do obličejů při hádce) a naprosto fenomenálním Adamem Driverem. Tak nějak doufám, že se to podaří protlačit aspoň na týden do kina v L.A., aby mohl Driver vyfásnout nominaci na Oscara.

Spirits in the Forest - život s Depeche Mode (2019) (koncert)

Depešáky žeru od mala, ale tento film mi prostě nesedl... Samotný koncert tvoří menší část filmu a zbytek jsou kecy, které z poloviny vůbec nesouvisí s kapelou. Opravdu mě nezajímá, jaká je pozice LGBT komunity v Brazílii nebo jestli je rasismus na amerických středních školách. Kolumbijská cover kapela mi trhala uši, takže ve chvíli, kdy tam přestříhli cover v půlce refrénu Everything counts, tak jsem měl sto chutí odejít z kina a jeden divák nedaleko ode mě to vážně udělal. Příběh paní, která si nepamatovala nic, jen písně od Depeche Mode, mi přišel vyfabulovaný - amnezie přece nefunguje tak, že zapomenete i mluvit a psát... Písniček zaznělo v celku tak možná 5, a proto tak nízké hodnocení.

Tísňové volání (2018)

První půlku filmu jsem byl nadšený, ale jakmile přišel ten "nečekaný zvrat", který mi vlastně přišel, jako pro člověka, celý profesní život řešící mezilidské vztahy, očekavátelný, šel celý film do kopru - premisa, zápletka, smysluplnost, logika...

Trhlina (2019)

Kniha Trhlina mě hluboce zasáhla, několik měsíců po tom, co jsem ji dočetl, jsem ji doporučoval všude, kudy jsem chodil. Proto jsem byl na film hodně zvědavý, ale relativně dlouho jsem se mu vyhýbal, protože jsem tušil průser. Zbytečně. Jasně, je to svým způsobem zkratkovité, protože 110 minut prostě nemá tolik prostoru, jako 300 stran, ale až na některé detaily si nemůžu stěžovat. Kvalitně budovaná atmosféra, kvalitní hororové prvky (světla Jeepu v lese! moje oblíbená pasáž, u které jsem se u knížky málem posral). Stopáž kolem tří hodin a lepší rozpracování některých motivů by tomu samozřejmě slušela mnohem víc :)