ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Postaví cirkus mezi paneláky a diví se, že jim tam chtějí lidi? Odehrají jakousi půlku představení a hned zase odjedou, zanechají po sobě rozrytou půdu, nikoli jen udupanou a nikdo si toho jako nevšimne? Ani těch 100 pejskařů, co se po té ploše denně projde? A ten veškerý doslova cirkus bez jakéhokoli schválení majitele pozemku i města? To jsi to Kamile pěkně všechno promyslel. Příběh v mnoha ohledech silně drhne, cirkusu ani natáčení falešného filmu nemůže snad věřit nikdo, i v dalších věcech vzniká více otázek než odpovědí. Reklama od Fortuny byla nekonvenční, nicméně také to vyvolá chuť sázet, jejich markeťáci ví, co dělají. Ve filmu je smyšlené snad naprosto vše, jen bych Kazmovi a jeho crew věřil třeba to převlečené auto Manner v obchoďáku – toto oni umí a je to taková jejich nevinná lež, která se realizuje poměrně jednoduše. Nad to všechno je ale potřeba se povznést, sice už Kazma nehraje tu první ligu, jako dříve, ale pořád to baví, jen od toho nesmíte nic očekávat. Půl hodiny to bylo celkem solidní zábavy, až na trapné infantilní fórky typu půl melónu, kdy jsem chtěl vstát, odejít z kina a tu černou kartičku hodit do nejbližšího koše. Po tom všem jsem ale rád, že jsem do kina šel, byl to takový jiný druh filmu, vlastně to ani není klasický film; že jsem se zkrátka nenechal odradit komentáři těch, co hodnotili, aniž by film vůbec viděli, nebo Kazmu bytostně nesnáší a přes své předsudky se již nedokáží přenést. Bavil jsem se, jen to už nebylo tak moc kvalitní jako dříve, ale ne, tu jeho hloupou hru další v řadě a la český sen opravdu hrát nebudu. Nicméně to ukazuje, jak moc kvalitní marketingový tah to je – díky šifrám budou skalní fans chodit na film stále znovu a znovu, což v podstatě zaručuje letošní rekordní čísla sledovanosti. Ve schopnosti vytřískat z toho co nejvíce prachů Kazma vždy převyšoval ostatní. Ještě ideálně u toho vybrat nějaké plyšáčky, to se vždy bude hodit, ať se trochu zlepší ta jeho pošramocená pověst, jakmile se zase stane nějaký ten malér ve světě.

Dobré ráno, Brno! (2023) (seriál)

Mnohé znaky jsou až podezřele stejné s Prušinovského Mostem. Svérázná skupina hlavních postav z určité sociální bubliny, nekorektní mluva, černý humor, kolísání silnějších a slabších dílů, závěrečný totální obrat v žánru, kdy komedie vlastně vymizí a poselství seriálu je jiné. Úroveň dílů je různá, nájezd je postupný, přičemž kvalita postupně roste díl za dílem. Ačkoli některé vtipy jsou moc prvoplánové a primitivní, průběh děje je zábavný a seriál se stal příjemným vrcholem pondělního večera. Rivalita s ostravským studiem a scéna na benzince v Krhově u Blanska jak z divokého západu je naprosto skvělá. Přesto mě trochu mrzí plně nevyužitý potenciál, který tento námět nabízel, dalo se z toho vytřískat více. Když to porovnám s tím Mostem, jednalo se sice o něco málo horší, ale pořád stále skvělý seriál, který dokázal pobavit. I Most měl svoje chyby, každopádně se stal ve společnosti fenoménem, zatímco v případě DRB tomu tak vůbec nebylo, což je škoda. Brno vidím v televizi rád, protože není tolik okoukané jako Praha, to stejné platí i o ostatních českých městech. Cením si také odvahy ČT něco takového natočit, protože se přeci jen do jisté míry strefuje do vlastních řad pořadu, který je tak trochu pokleslý a hloupý - a někdo ze slabších povah tvůrců originálního Dobrého rána by se mohl i urazit - ovšem věřím, že se to tak nestalo, protože nikde není v Česku lepší nálada k utahování si sám ze sebe, než je tomu právě v Brně.

Prezidentka (2022)

Rok 2024, kdy bude fotbalová Sparta bojovat o udržení v první lize. Hezká představa!

Hauři (1987)

Sice bolševická propaganda a kritika těch "robotů" a zvrácených kapitalistických metod, ale já to v tom jako dítě kapitalismu nevidím. Každý má přeci vlastní hlavu a když porovná pracovní morálku v JZD Podhůří (čti Slušovice) a kdekoli jinde v Československu, když si vzpomene na Vašutovu lemplovitost, rozhodně mi nevyplývá, že ta pohoda a flákání se, které jsou ve filmu popisovány jako vlastně to dobré, je něco pozitivního. Vašut mohl být naopak rád, že s ním zacházeli tolik milosrdně a nepropustili ho dřív. A trochu se i divím, proč film vznikl, když na konci režimu Čuba z JZD Slušovice už věděl, jak jít se systémem, aby mu házel co nejméně klacků pod nohy a umožnil mu co největší svobodu na projekty a export - možná asi proto, aby si zase nemyslel, že jeho možnosti jsou neomezené. Ze strany bolševiků je to zase nefér, protože takto kritizovat to jediné fungující v naprosto rozpadajícím se komunistickém systému bylo nejspíš pohřbení veškerých ekonomických vyhlídek na 90. léta, kdyby Samet neproběhl a režim mohl pokračovat dál. Evidentně ne každý ve straně byl pokrokář typu Jakeše... Nicméně film mě navzdory mnoha bizarnostem bavil, stopáž ideální, scénář jasně napsaný, díky opravdu bohaté hudební složce film ubíhal rychle a celkově působil jako téměř vzorová výpověď doby, že ani nemusí vadit, když jsem tu dobu osobně nezažil (díkybohu). A Vašutův street dance na střeše a kapotě auta je zapomenutý klenot naší kinematografie!

Z Borotína až na Sněžku (2013) (studentský film)

Je škoda toho negativního vyznění, že Klaus dává rozhovory jen těm, kdo se mu hodí do krámu. Ale tak to není, spíše už je znechucen tou kritikou, které je na jeho osobu více, než by bylo zdrávo. To neznamená, že ale Nesvačilová pojala dokument (klausovsky řečeno) nedobře, ve filmu je hodně zajímavých rozhovorů o samotném VK, kde je řečeno několik věcí, které by se o něm měly všeobecně vědět, aby ta kritika jeho osoby nebyla tolik destruktivní namísto konstruktivní - např. že VK šlo vždy o lidskou svobodu - to se projevuje i v současných dnech pandemie. Nikdo vlastně není takový liberál ohledně lidských svobod, nenechá určovat zelené, epidemiology, liberály, co je správné - protože to již onu svobodu omezuje.

Národní třída (2019)

Čermák potvrdil, jaká je extratřída, zahraje opravdu vše na výbornou. Trošku mi je líto jen tří hvězd, protože po technické stránce je film výborně natočen, dobře se na to dívá, baví to, jenže ten scénář se ve druhé polovině filmu tak trochu motá a chování postav místy nedává moc smysl. Chápu, že white trash v krizových momentech nebude nikdy jednat moc racionálně a podle normálních představ, ale to konečné zúčtování s Neužilem už bylo takové trošku přes čáru. A škoda i toho konce, tam by to chtělo provést trochu jasněji.

Havel (2020)

Havel byl vcelku dobrý, byť v některých ohledech ne úplně morálně silný - a při pohledu na dnešní totalitu se jistě chudák otáčí v hrobě. Vyzdvihnout musím originální provedení scény rozhovoru s budoucí milenkou a následně zaseklého auta v bahně - to bylo znamenité. Finální scéna s Dubčekem byla taková divně zkratkovitá, když šlo vlastně o tolik - ale pokud to tak opravdu proběhlo, není s tím samozřejmě problém.

Semestr (2016) (seriál)

Tento formát je stejně jako Martyisdead zábavný, dobře se na to kouká, baví to, zvraty v ději jsou dobře udělané, divák musí trochu uvažovat a vžít se do myšlení jednotlivých postav. U postav je ale jeden velký problém - všechny jsou nesympatické, naprosto všechny. Nevím, jak se tento majstrštyk tvůrcům povedl, ale už jen hlavní pár mě hrozně štval. Psaní ublížené, sebestředné, rádoby intelektuální, fyzicky i psychicky naprosto odpudivé blbky s dementem OVB Allkreténs a zejména povoláním synem s tatíčkem v Bruselu má tedy obrovské nedostatky. Postavy dvou ztracenců ve svých světech jsou ztělesněním snad všech stereotypů, které na světě existují, působí umělecky jako jistá výpověď jedné generace, ale není tomu tak. Takto možná žijí mladí jen v Praze, plní povrchnosti, vnitřní prázdnoty a odporných levicových ideálů (v posledním díle se mi opravdu dělalo fyzicky špatně, když nefachčenko povoláním syn, ale přitom student VŠE, z deprese nad diplomkou vážně vyzdvihuje nepodmíněný příjem a podobná zvěrstva), jinde v republice je to docela jinak, což se projevuje v komentářích a kritice hlavních postav, protože nejsem opravdu jediný, komu přijde tento pár krajně nesympatický. Že by další série Zlaté mládeže?

Česká cesta (2015)

Zajímavý dokument, dobré tehdejší záběry, hezky sestříháno. Z řemeslného hlediska tedy vynikající. Chápu, že se Klaus nechtěl k problematice vyjádřit, to nelze autorům nijak zazlívat, přesto ale dokument prezentuje jen názory strany kritické, ve které dominuje gradualistický způsob v čele s levicí a "přeběhlíkem" Ježkem. Proto by bylo fér uvést i názory druhé strany, protože problematika privatizace nebyla tak jednoduchá a alternativ nebylo mnoho. Opačný názor na kuponovku z ekonomického pohledu se nachází zde: http://cepin.cz/cze/clanek.php?ID=295

Kandidát (2013)

Slováci se snaží být světoví, ale zoufale jim to nejde. Film jako přes kopírák z USA, všechno jen tak na afekt, aby to vypadalo. Přitom byl tak hloupě promrhán poměrně dobrý námět, ze kterého se dalo vytáhnout víc. Hlavní postava a egomaniak Lambert se bůhvíproč jmenuje a taky vypadá jako ten americký zpěvák, ale proč jako? Že by pokus o vtip? A nejhorší byla ublížená scéna s McDonaldu, kdy Slovák nechápe název Hradec Králové, přitom u nich doma má každé druhé město v názvu nějaký den v týdnu.