• Pohádka

Jiří Suchý - Lehce s životem se prát (2019)

Krásná pocta všestrannému a pozoruhodnému umělci. Není to typický dokument, spíše taková koláž, ale řekla bych, že velmi citlivě vyvážená, milá, laskavá, bez falešného patosu, asi jako sám pan Suchý. Určitě doporučuji všem, kdo ho mají rádi a chtějí nahlédnout i do jeho soukromí a myšlení.

Nabarvené ptáče (2019)

Je to pozoruhodné dílo, upoutá jak délkou, černobílou kamerou, tak i absencí filmové hudby. Oproti představě získané četbou různých článků a recenzí obsahuje film dost děje, takže jsem se nenudila ani mi přes svou délku nepřipadal rozvláčný. Také není zas až tak neobvyklý nebo zcela odlišný od jiných válečných filmů, nejvíce připomíná "Jdi a dívej se", je ale méně emotivní. Absence emocí nebo kladných či sympatických postav je u "Nabarveného ptáčete" také výrazná, divák se s nikým nesžije, nikoho si neoblíbí (nejkladnější postavou je asi kněz). Spíše než vojáci jsou zde zdrojem krutosti a zvířeckosti venkované. Pokud bych předem nevěděla, že se jedná o válečný film, a nebýt záběru na letadlo v úvodní části, řekla bych, že se děj odehrává ve středověku, atributy moderní doby se v podstatě objevují až od poloviny filmu. Oceňuji vytvoření a užití mezislovanštiny a zajímavé zpestření v podobě účasti známých herců. Násilné scény jsou natočené celkem úsporně a spíše náznakem, rušivě na mne působila v podstatě jen scéna s očima. Film určitě stojí za vidění, nicméně znovu už bych se na něj asi nedívala.

Bez poskvrny (2015) (seriál)

První série skončila z mého pohledu více uspokojivě než ta druhá, i když i ta byla velmi napínavá. Ovšem pokud by seriál skončil už po první sérii, působil by jaksi uceleněji a logičtěji. Další zápletky už mi připadaly zbytečně překombinované. Několik dějových linek zůstalo nevysvětleno (stížnost Karine na sociálce, co se stalo mezi Helene a Timem, jak zjistila Helene pravdu apod.). Místy se jedná určitě spíš o rodinné a vztahové drama než o detektivku, některé scény jsou zbytečně rozvláčné. Přesto mne seriál bavil a příroda a prostředí Norska na tom mělo určitě nemalý podíl.

Harrow (2018) (seriál)

Obě série výborné, sympatičtí herci, napínavé případy, které mají spád, krásné prostředí, nechybí ani trocha humoru, i když druhá série byla trochu temnější. Postavy se zajímavě vyvíjejí a je mezi nimi dobrá chemie. Nemám co vytknout. Už se moc těším na další sérii.

Nevinný (2018) (seriál)

Napínavá minisérie, velmi dobrý námět. Rozuzlení mne celkem uspokojilo, i když k němu došlo vinou poměrně hloupého podřeknutí. Samotná závěrečná scéna mne velmi potěšila. Hlavní hrdina mi nebyl sympatický natolik, abych mu dostatečně fandila, zpočátku sympatická vyšetřovatelka byla nakonec také docela zaujatá a ztrácela objektivitu. Také reakce doktorovy ženy mi připadala přehnaná. Celkový dojem je ale dobrý.

Bodyguard (2018) (seriál)

Velice napínavý seriál s některými skutečně strhujícími scénami. I když se chvilku zdálo, že se příběh vyvíjí směrem k "romanťárně", bylo to opravdu jen klamné zdání. Řada překvapivých zvratů, velmi přesvědčivé herecké výkony. Kriminálně-špionážní zápletka byla místy lehce překombinovaná, ale celkový dojem i rozuzlení z mého pohledu velmi dobré. Především poslední díl se opravdu povedl, nenechal diváka vydechnout...

Dobrá znamení (2019) (seriál)

Skvělá adaptace výborné knihy. Od výběru herců přes hudbu, úvodní znělku až po kvalitní české titulky využívající Kantůrkův překlad románu. Nemohu jinak než dát plný počet hvězdiček.

Hidden (2018) (seriál)

Opět velmi dobrá, napínavá britská detektivka. Velice přesvědčivé herecké výkony hlavně představitelů Dylana, Meg a malé Nii. Velmi se mi líbilo používání velštiny, také krajina a příroda byly působivé. Závěrem mi chybělo nějaké objasnění minulosti Dylanovy matky, očekávala jsem odhalení, že byla zneužívána otcem a stojí nějak za požárem rodičovského domu, vysvětlovalo by to i její a Dylanovo chování. Zvláštní také bylo, že se detektivové na tom mostě nepokusili Dylana zastavit, měli na to dost času i příležitost, byli dostatečně blízko... Nicméně celkově velmi povedený seriál, na případnou další sérii bych se opět ráda podívala.

Američtí bohové (2017) (seriál)

1. série mne zaujala svou originalitou, velmi zajímavou kamerou, pěknou vizuální stránkou a atmosférou. 2. série mi přišla slabší a především zbytečně rozvláčná, některé scény, kde postavy jen zadumaně zírají, byly k nepřečkání. Scény se starými bohy jsou většinou zajímavé, ale řada scén v Technickým klukem a panem Světem působí zbytečně a zmateně. Seriálu by rozhodně prospěl sestřih.

Rellik (2017) (seriál)

Celý styl postupného vracení v čase je velmi originální a působivý. Seriál vyžaduje určitě větší soustředění při sledování než klasické kriminálky, protože některé zdánlivé drobnosti se časem ukážou jako důležité a zdaleka není vše je tak, jak se původně zdálo. Rozuzlení začalo být zřejmé až na konci 5. části a alespoň pro mne bylo poměrně překvapivé. Zaujal mne fakt, jak se povahy některých postav (včetně hlavního hrdiny) nakonec ukázaly jiné, než by člověk soudil podle prvního dojmu. V závěru mi vadilo, že se některé dějové linie dostatečně nevysvětlily (výběr některých obětí, závěrečný osud pachatele...).