• Pohádka

Fearless (2017) (seriál)

Solidní britská detektivka s přesvědčivými hereckými výkony a zajímavou, silnou hlavní hrdinkou. Spletitý příběh, v němž se prolíná politika s kriminální zápletkou. Postavy mají určitě potenciál pro případné pokračování.

Zelenáč (2018) (seriál)

Skvělý oddechový seriál, který kombinuje tu správnou dávku napětí a humoru. Jednotlivé epizody jsou rozmanité, mají opravdu spád, postavy jsou sympatické a mají mezi sebou nespornou chemii. Konečně seriál, který nezobrazuje jen "dirty cops", ale i ty sice chybující a určitě ne dokonalé, ale snažící se odvést svou práci co nejlépe. Nejen vzhledem k závěrečnému cliffhangeru doufám, že bude seriál obnoven pro 2. řadu.

The Haunting - Dům na kopci (2018) (série)

Seriál mi připadá trochu nevyrovnaný, díly se svou délkou liší až o 30 minut, přitom každý by šel bez problému cca o 10 minut sestříhat a bylo by to ku prospěchu věci, je zde hodně vaty, rozhovorů o ničem a zdlouhavých scén, v nichž se nic neděje. První dva díly mi trvalo zorientovat se v postavách napříč časovými liniemi, hlavně v jejich dospělých podobách, a také v samotném principu seriálu, kdy je každý díl vyprávěn z pohledu jiné postavy. Pocit nevyrovnanosti způsoboval u mne i fakt, že některé postavy a jejich linie jsou nudnější (krajně nesympatická Shirley), jiné naopak velmi zajímavé (Theodora, Luke). Kulisy a prostředí domu jsou velice působivé, některé skutečnosti se pěkně uzavřely a nakonec uspokojivě vysvětlily, jiné chtěly podle mne vysvětlit lépe (příběh původní rodiny Hillových). Celkově průměrný hororový seriál. Udržel mne v napětí, závěr byl svým způsobem uspokojivý, není to ale seriál, k němuž bych měla chuť se po čase vrátit.

Star Trek: Discovery (2017) (seriál)

První série nebyla špatná, hlavně Jason Isaacs byl výborný, nicméně vadila mi řada rozporů a inkonzistencí s původním seriálem, včetně takových, které nebyly podle mého názoru nutné a šlo jim snadno předejít. Dějová linie s Klingony mi připadala občas příliš zdlouhavá, jejich vzhled nelogický, aniž by k tomu byl důvod (chápu, že nemohli vypadat jako v TOS, ale zcela jistě mohli vypadat jako ve všech ostatních seriálech počínaje TNG). Nicméně druhá série byla podle mého názoru výborná, řada nesrovnalostí z předchozí série byla napravena, bylo zde několik velmi zdařilých pojítek ke klasickému seriálu, včetně drobných detailů typu vybavení, uniforem, také závěrečné vysvětlení skutečnosti, že se ostatní ST seriály, ač se historicky odehrávají později, o Discovery nezmiňují, se podařilo. Kapitán Pike je vynikající postava, herec velmi dobře vybraný, dobrá kontinuita s Thalosiany v TOS. Další série jsou nicméně opět slabší, i přes zajímavý motiv vržení Discovery do vzdálené budoucnosti. Zpočátku iritující postava Michael je sice postupně učiněna trochu přijatelnější, nicméně seriál s oblibou sklouzává k jakési přehnané emotivnosti, postavy neustále analyzují své pocity, dojímají se, často takovéto jalové momenty nabírají vrchu nad dějem. Po 4. sérii mohu říci, že se dívám spíše ze setrvačnosti.

Teroristka (2019)

Příjemná komedie s přesvědčivými hereckými výkony a výbornou paní Janžurovou. Spíše oddechovka, trochu bláznivá, leccos je zveličeno, jak už to u komedie bývá, ale žádná imbecilní nebo vulgární taškařice to není. Na druhou stranu bych tam nehledala ani morální dilemata nebo nepolemizovala nad oprávněností vzít spravedlnost do vlastních rukou, film je inzerován jako černá komedie a černá komedie to také je, více bych tam nehledala, není to psychologické drama ani mravoučný příběh a ani být nemá. Bavila jsem se dobře a umím si představit, že bych se po čase na tento film klidně podívala znovu, což se mi u nových českých filmů moc často nestává.

Blood (2018) (seriál)

Působivý příběh, vlastně spíše rodinné drama než detektivka, napínavé, s působivou atmosférou a přesvědčivými hereckými výkony. Rozhodně stojí za vidění.

Skleněný pokoj (2019)

Zajímavý příběh, v němž dům hraje neméně důležitou roli než lidé a je určitým pojítkem osudů hlavních hrdinů. Film má působivou atmosféru, řadu esteticky velmi pěkných záběrů a dobré herecké výkony. Vzhledem k tomu, že vila Tugendhat ani Brno zde nejsou přímo jmenovány, nevadí mi ani autorova licence, pokud jde o případnou shodu s osudy skutečných obyvatel vily, příběh vnímám jako více méně fiktivní. Přes některá klišé (hlavně v závěru filmu kolem událostí roku 1968) je to příjemný divácký zážitek a hezká pocta vile Tugendhat.

Bohemian Rhapsody (2018)

Podle mého názoru velice povedený film, mohu potvrdit sama na sobě, že zaujme i nefanouška. O Queen jsem se nikdy nijak zvlášť nezajímala ani je nějak systematicky neposlouchala, ale film mne opravdu zaujal, bavil mne celou dobu a nepřišel mi ani tak dlouhý. Kombinace "původních" i hraných zvukových stop a záběrů (Wembley) byla opravdu zdařilá a přesvědčivá, herecký výkon hlavního představitele je úžasný a bezpochyby "oskarový". Obzvlášť oceňuji, že film nesklouzává k lacinému sentimentu a téma homosexuality a AIDS je ztvárněno decentně a vkusně. Mimořádný počin, který rozhodně stojí za to vidět v kině.

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Pohádka v klasickém duchu, což pro mne u štědrovečerní pohádky představuje pozitivum. Oceňuji, že zde nebylo obvyklé pitvoření a snaha o modernu za každou cenu, a jednalo se opravdu o tradiční, vlídný pohádkový příběh. Kostka, Bohdalová a hlavně Pavel Kříž byli výborní, příběh dobře odsýpal, byl přiměřeně výpravný, nenudila jsem se. Jedinou výtku bych měla k postavě samotného Žita, který se na můj vkus až trochu moc vyžíval v používání moci, pro kterou nebyl dostatečně vyzrálý, a v zesměšňování svých obětí. Možná ale myšlenka, že s velkou mocí by se měla pojit i jistá dávka pokory, není už dnes v kurzu...

Dívka v pavoučí síti (2018)

Film je napínavý, má spád a oproti knize mi příběh připadal přehlednější a lépe srozumitelný. Představitelka Lisbeth byla vybrána dobře, naopak naprosto typově neodpovídající je představitel Michaela - příliš mladý, pohledný, vůbec neodpovídá postavě lehce cynického a životem unaveného novináře středního věku se spoustou osobních problémů, kterého známe z knihy. Protiklad mezi ním a Lisbeth, který v knihách působí zajímavě, tak ve filmu bohužel zcela mizí. Kvalit švédské filmové adaptace původní trilogie film nedosahuje, nicméně ani jeho knižní předloha nedosahuje kvalit původního Milénia. Celkově film podle mého názoru stojí za zhlédnutí a bavil mne více než Lagercrantzova kniha, která byla místy trochu nepřehledná.